İnnova Türkiye’deki İlk SPICE Belgesini TSE’nin Elinden Aldı

Bir yılı aşkın süredir hazırlandığı “Yazılım Sürecinin İyileştirilmesi ve Yetenek Düzeyinin Belirlenmesi” denetim sürecinden geçen İnnova, TSE’den SPICE sertifikası alan ilk şirket oldu

Türkiye’nin önde gelen bilişim çözümleri firması İnnova, 450 kişiyi aşan mühendis kadrosuyla yurtiçi ve yurtdışında hızla büyürken, alanındaki yetkinliğini aldığı sertifakalarla pekiştiriyor.

Mühendislik süreçlerine verilen önemin öne çıkarıldığı uluslararası bir değerlendirme modeli olan ISO/IEC 15504 sertifikası SPICE (Software Process Improvement Cabability Determination / Yazılım Sürecinin İyileştirilmesi ve Yetenek Düzeyinin Belirlenmesi) için bir yılı aşkın süredir çalışmalarını sürdüren İnnova, denetim sürecini başarıyla tamamlayarak Türkiye’nin SPICE sertifikalı ilk şirketi oldu. Alınan bu sertifika ile uluslararası standartlardaki yazılım süreç yönetim modelini belgeleyen İnnova, sertifa kapsamındaki standartlar konusunda yetkinliğini ortaya koydu. Söz konusu standart belgesi, TSE’de düzenlenen törende, Enstitü Genel Sekreteri Ahmet Pelit tarafından INNOVA Bilişim Çözümleri Şirketi Genel Müdürü Ümit Atalay’a verildi.

Ahmet Pelit burada yaptığı konuşmada, SPICE standardı ile Türkiye’de ciddi bir adımın atılmış olacağını, dünyadaki benzer uygulamaların ülkeye getirilmesi için bundan sonra da çalışmalarının aralıksız süreceğini söyledi.

INNOVA Bilişim Çözümleri Şirketi’nin Genel Müdürü Ümit Atalay da bu standardın hem kendileri hem de endüstrileri için gurur verici bir adım olduğunu söyleyerek sözlerine şöyle devam etti:

”Gerçekten ülkemiz için önemli bir adım attık. 17 ülkeye proje satıyoruz ve çevre ülkelerle onların sistemlerini tasarlar hale geldik. Bu alanda faaliyet gösteren firmalar için SPICE standardı son derece önemli bir kriter. Bu standartlar ve sertifikasyon hem bireysel bazda hem şirketler bazında hem de devletin diğer birimleri bazında Türkiye için kaçınılmaz bir adım. Bu pazarda var olmamızın koşulu bu. Dolayısıyla yaptığımız hizmet ülkemiz için çok önemli”

SPICE standardına ilişkin çalışmalarının INNOVA Şirketi ile başladığına dikkat çeken TSE Ürün Belgelendirme Merkezi Başkanı Mehmet Çetin ise ”Yazılım sektörünün geliştirilmesi, milli olarak geliştirilen yazılımların pazarlanmasına katkı sağlamak ve uluslararası kriterlere uygun bir belgelendirme için katkı sağlamaya çalışıyoruz” diye konuştu.

İnnova’nın uluslararası pazarlarda tanınabilmesi ve tercih edilmesi açısından büyük önem taşıyan bu sertifika, müşterilerine en iyi kaliteyi sunma taahhüdünü de destekliyor.

İnnova’nın SPICE sertifikası için yaşadığı denetim süreci, bu konuda gerçekleştirilmiş az sayıdaki başarılı değerlendirmeden biri olarak, 1 – 3 Eylül 2010 tarihleri arasında Fransa’da gerçekleştirilen Avrupa Yazılım Süreç İyileştirme ve İnnovasyon (EuroSPI2) 2010 Konferansı’nda sunulmuştu.

4 yorum

 1. İnnova Müşterisi Yanıtla

  Özel bir firmada, proje bölümünde çalışmaktayım. İnnova firması ile de proje bazlı çalışıyoruz. Yazıda belirtilen sertifika neye göre veriliyor bilemiyorum fakat süreç ve yazılım konusunda verdikleri hizmet orta ölçekli bir yazılım firmasından bile daha yetersiz.
  Birebir yaşadığım sorunlardan örnek vermek gerekirse; İnnova, proje başında, projeyi 1 ayda bitirmeyi taahhüt eder fakat 3 ayın sonunda bitirdik diye getirdikleri versiyonun her yerinin sorunlu olduğunu ve birçok fonksiyonunun çalışmadığını görebilirsiniz. Buna istinaden, projenin acilen bitirilmesini istediğinizde, projeden bihaber birine yazılım yaptırırlar, bu yazılımı da analiz ve tasarım dokümanı olmadan yaptırmaya çalışırlar. İşte böyle kaliteli bir süreç ile yazılım yapılır İnnova’da
  Kendilerine mağdur olduğumuzu ilettiğimizde ise, kaynak sıkıntımız var diyebilecek kadar kurumsal(!) bir firmadır.
  Maalesef ki bu firmanın, sağlayamadığı hizmet ve kalitesiz yazılımları yüzünden çok zor durumlara düşmüş bulunmaktayız. Bu yazıyı okuyan ve çalışmayı düşünen talep sahiplerine kesinlikle tavsiye etmiyorum. Sertifikaya ve geçmişte yapmış oldukları birkaç güzel işe aldanılmamalı.

 2. İnnova Müşterisi Yanıtla

  ahm3t Bey, aynı sorunlarımızı zaten Murat Kayıhan ve Aydın Ersöz Beylere iletmiştik. Sonuç malesef değişmedi. Açıkçası, yorumdaki amacım firma olarak yaşadıklarımızı paylaşarak, en azından İnnova’ nın farklı yönleri hakkında da insanları fikir sahibi yapabilmekti. Gene de, sitenizde yorumuma yer verdiğiniz ve İnnova yetkililerine ilettiğiniz için ayrıca teşekkür etmek isterim.

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba İnnova Müşterisi;
   Yaşamış olduğunuz problem İnnova yetkililerine tekrardan aktarılmıştır. Konu hakkındaki gelişmeleri size ileteceğiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir