Intel, IDF 2014’te Geleceğin Teknolojilerini ve Yeni Nesil Cihazları Sergiliyor

Edison_Box_preview

Intel Developer Forum’da (IDF), Intel’in Nesnelerin İnterneti vizyonunun gerçeğe dönüşmesinde önemli role sahip Intel® Edison Platformu’nun satışa sunulduğu duyuruldu. Intel etkinlikte giyilebilir cihazların daha kolay ve hızlı tasarlanmasına yönelik Yeni A-Wear Programı, Intel Reference Design for Android Programı ve 2. Nesil LTE Modem Platformları’nı da tanıttı.

Intel’in yıllık teknik konferansı IDF’in açılışında konuşan Intel CEO’su Brian Krzanich, Intel’in her şeyin akıllı ve bağlı olduğu yeni sektörlerdeki hızlı adaptasyonunu sergileyen geniş kapsamlı bilgisayar girişim ve projelerinden bahsetti. Intel CEO’su Brian Krzanich, “Intel, önem arz eden sektörleri, form faktörlerini ve işletim sistemlerini içeren kapsamlı ürün portföyü ve geliştirme araçları ile donanım ve yazılım geliştiricilere büyümenin yeni yollarını sunmanın yanı sıra tasarım esnekliği de vaad ediyor. Eğer söz konusu olan akıllı ve bağlı cihaz teknolojisi ise Intel bu alanın lideridir” diye konuştu. Krzanich ve diğer üst düzey yöneticiler, yeni yazılım ve donanım araçlarının duyurusunu yaparken, farklı teknoloji alanlarında yer alan Intel teknolojileri ve yeni ürünlerinin ön gösterimini gerçekleştirdiler.

IDF14_keynote_BrianKryzanich

Bu yıl IDF’in formatı ve içeriği, Intel teknolojisinin gelişmesine katkı sağlayan mühendis ve programcıların katılımlarının daha geniş düzeyde olabilmesi için yenilendi. Etkinliğin programı ve teknoloji gösterimleri, nesnelerin interneti, giyilebilir teknolojiler ve teknoloji geliştiriciler tarafından tasarlanan cihazları da kapsayacak şekilde genişletildi. Üç gün sürecek etkinliğe dünyanın dört bir yanından 4 bin 500 geliştirici davet edildi.

IDF14_keynote_BrianKryzanichJarvisDemo IDF14_keynote_BrianKryzanichEdison

Geliştirici Araçlarıyla ilgili Haberler

  • Intel, Android platformları için tablet kullanıcılarına en yüksek kaliteyi ve en yeni Android™ sürümünde istikrarlı kullanıcı deneyimi sunan “Intel Reference Design for Android” (Android için Intel’in referans tasarımı) Programı’nı tanıttı. Intel, Google Mobile™ servislerinin yeni güncelleme ve sürümlerine verdiği desteğin yanı sıra yazılım mühendisliği çalışmaları, Google Mobile™ servislerine geniş düzeyde erişim ile tablet üreticilerine Android platformunun yaygınlaştırılma sürecinin hızlandırılmasında yardımcı olacak.
  • Intel, geliştiricilerin veri güdümlü iş zekâsı ile yeni uygulamaları daha kolay ve hızlı tasarlayabilmelerine imkân tanıyan giyilebilir cihazlara yönelik analitik platformu “Analytics for Wearables (A-Wear)”ı duyurdu. Intel mimarisi üzerinde optimize edilmiş bir bulut altyapısı üzerinde yapılandırılmış olan bu geliştirici programı, Intel’in yazılım araç ve algoritmaları, Cloudera® CDH’in veri yönetimi yetenekleri de dâhil olmak üzere birçok yazılım bileşenini bütünleştiriyor. Intel giyilebilir teknolojileri geliştiren geliştiriciler A-Wear Programı’ndan ücretsiz olarak yararlanabilecek.

Edison-Board-Front

Intel Ürün Haberleri

  • Intel piyasaya Samsung Galaxy Alpha akıllı telefon ile Asya, Avrupa ve diğer pazarlarda sunulan XMM 7260 modeminin pazara sunulduğunu duyurdu. Intel® XMM 7260 ve Intel® XMM™ 7262 modemleri, sektördeki 300 Mbps’e kadar en yüksek hızı sağlayan standartlardan biri olan Kategori 6’yı destekliyor. Söz konusu modemler, Intel’in ikinci nesil LTE platformu olmanın yanı sıra, cihaz üreticilerine en yüksek performans ve gelecek nesil LTE cihaz ve şebekelerine yönelik enerji verimliliği çözümlerini sunuyor.
  • Intel’in CES’te tanıtılan, içinde dahili kablosuz çözümü bulunan posta pulu boyutundaki Intel® Edison bilgisayarının da satışa sunulduğu duyuruldu. Bu platform, yaratıcılar, girişimciler ve tüketici elektroniği tasarımcıları tarafından sadeleştirilmiş tasarım süreci, artırılmış dayanıklılık ve ek maliyet tasarrufu ile yenilikçilik ve ürün geliştirmeyi mümkün kılacak şekilde tasarlandı.
  • AT&T’nin, tasarımı Opening Ceremony, üretimi Intel tarafından yapılan ve geçtiğimiz hafta New York’ta ilk kez sergilenen akıllı bileklik MICA’nın “My Intelliegence Communication Accessory (Benim Akıllı İletişim Aksesuarım)” özel operatörü olacak.

Intel_Edison_with_stamp

Ürün ve Yeniliklerin Önizlemelerine dair haberler:

  • Michael Dell ve Krzanich, Dell’in önümüzdeki dönemde pazara sunacağı, türünün ilk örneği fotoğraf yeteneklerine sahip olan tabletlerinin ön gösterimini gerçekleştirdi. Yeni Dell Venue 8 7000 Serisi, Intel® RealSense™ anlık görüntüleme özelliği ile dünyanın en ince tableti olarak bu yıl sonuna kadar raflardaki yerini alacak. Intel RealSense anlık görüntüleme uygulaması, gelişmiş fotoğraflama çözümü olarak yüksek çözünürlüklü derinlik haritası ölçümü etkinleştirme, yeniden odaklama ve bir parmak dokunuşu ile seçici filtreleme özelliği sunuyor. Tabletler için yeni özellikler sunan bu uygulama, tüketicilerin fotoğraflarını nasıl işleyecekleri konusunda geliştiricilere yeni bir bakış açısı kazandırıyor.
  • Kablosuz yerleştirme, kablosuz görüntüleme ve kablosuz şarj etme dâhil olmak üzere kullanıcılara tam anlamıyla bir kablosuz cihaz deneyimi sunan Intel® Wireless Gigabit Docking, Intel’in 14 nm yeni nesil işlemcisi ile Intel’in bu alandaki deneyimini ortaya koyuyor.
  • Geliştiriciler 2015 yılının 14nm mikro mimarisinin ön gösterimini izlediler.

synapse_edison_dress smart-bike-helmet

Etkinliğe video konferans ile katılan ünlü fizikçi Stephen Hawking, engelliler için geliştirilen teknolojilerin geleceğin teknolojisine hazırladığı zemini anlattı. Intel, Hawking ile yapılan video konferansta Intel Ortaklar Programı kapsamında Intel stajyerleri tarafından geliştirilen Bağlı Tekerlekli Sandalye Projesi’nin (Connected Wheelchair Project)  ilk duyurusunu gerçekleştirdi. Proje, standart tekerlekli sandalyenin veri güdümlü teknolojiler, Intel Galileo Development Kit ve Intel Gateway Solutions for IoT ile nasıl dönüştürüldüğünü gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir