Intel’den performans yıldızları

Intel’in Yeni  logoları
Intel işlemcilerinin yanında verdiği kasaların üstüne yapıştırma amaçlı etiketlerini ve bu etiketlerde yer alan logolarını yeniliyor. Tümü köşeleri yuvarlatılmış dikdörtgen biçimlerden oluşan farklılaştırılmış logolar kasa içerisindeki işlemcinin Intel olmasından öte, modelinin de ayırt edilebilmesini sağlıyor.

Daha önceki sade Core 2 Duo ve Quad logolarının aksine renklendirilmiş logolar taşıyan yeni etiketler bu yılın ikinci çeyreğinden itibaren Intel paketlerindeki yerlerini almaya başlayacak.

Intel’in masaüstü ve dizüstü işlemcileri için derecelendirme sistemi yenilendi. Firma sitesinde yer alan bilgilere göre işlemci ailesi, frekansı ve çekirdek sayısına göre performans derecelendirilmesi yapılıyor. En iyilere 5 yıldız, en kötülere tek yıldız veriliyor. Aynı sayfada dikkatlerden kaçmayan bir diğer durum işlemci ailelerine ait logoların da değişiyor olması. Intel işlemcinizin kaç yıldızlı olduğunu görmek için: http://www.intel.com/consumer/rating.htm

Intel’den performans yıldızları

Intel müşterilerin işlemci performanslarını daha kolay karşılaştırabilmeleri için yeni bir derecelendirme sistemini hayata geçirdi. Bu sistem ile kullanıcı yıldızlara bakarak işlemcinin performansını anlayabilecek.

Derecelendirme sistemi 5 yıldızdan oluşuyor ve en iyi ürün 5 yıldız alırken en kötü işlemci, celeronlar tek yıldız alıyor. Derecelendirmede performans kadar düşük güç tüketimi, ön bellek gibi işlemci özellikleri de etki ediyor. Dolayısıyla performansı bire bir ölçmek için doğru değil. Bu sıralamaya göre 3 yıldız alan bir işlemci belli bir uygulamada 4 yıldız alan işlemciyi geçebilir. Intel’in sitesinde küçük yazılarla konuyla ilgili bir yere ulaşamadık ama illaki vardır. Öte yandan firmayı bu kararında kutlamak lazım zira tecrübesiz kullanıcılar için hali hazırdaki işlemci numaralandırması kafa karıştırmaktan öteye girmiyordu. Intel, yıldızlandırma sistemini notebook işlemcilerine de taşıyarak Centrino platformlarındaki işlemci performansı belirsizliğini de ortadan kaldırıyor. Intel sıralama listesine buradan ulaşabilirsiniz.

http://www.intel.com/consumer/rating.htm

INTEL PLATFORM VE MARKALARI

Intel Desktop

Intel Desktop

Intel Notebook

YENİ INTEL İŞLEMCİ DERECELENDİRME TABLOSU

MASAÜSTÜ SİSTEMLER İÇİN

DİZÜSTÜ SİSTEMLER İÇİNkaynak: http://forum.intelciler.com/viewtopic.php?t=1527

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir