Internet Explorer’da büyük açık

Hackeler, Internet Explorer 6 ve 7 sürümleri için yeni bir saldırı kodu geliştirdiler. Bunu da elbette, iki tarayıcıda da bulunan açık sayesinde elde edebildiler.

Kod, geçtiğimiz günlerde bir Hacker’In blogunda yayınlandı. Bu açıklamanın ardından araştırmaya giren, ünlü güvenlik firması Symantec’de güvenlik açığının varlığını doğruladı. Symantec, çok yakın zamanda bu açığın kapatılması gerektiği hakkında bir açıklama yaptı.Açık, Windows XP’nin Service Pack 3 sürümlerinde görülüyor. Microsoft Internet Explorer 8’in benzer bir açığa sahip olup olmadığı hakkındaysa herhangi bir açıklama yapılmıyor. Bu da bize, şimdilik bir tehlike olmadığını gösteriyor.

Symantec özelikle, “Siber Suçluları” sorumlu olarak grömediğini açıkladı. Bunun nedeni de, Explorer’ın çok popüler olması ve sıradan bir hacker’ın bile Explorer ile uğraşmakta herhangi bir çekince görmemesi olarak açıklandı.

Internet Explorer 6 ve Internet Explorer 7’nin ortak pazar payları yüzde 40’ı buluyor. Bu da tehlikenin önemini vurguluyor.

Symantec, bir de öneride bulunuyor: “Bir yama yayınlanana kadar, Internet Explorer kullanıcıları, JavaScript motorlarını devre dışı bırakmalı. Yoksa sonuçları ağır olabilir.”

kaynak: http://www.pcworld.com.tr

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir