İnternet Tarayıcınızın Başlangıç Sayfasına Sabitlenen Sitelerden Nasıl Kurtulursunuz?

swtpg

Bu yazımda sizlere bir çok İnternet kullanıcısının başına gelen “internet başlangıç sayfasını değiştirememe” sorununun çözümünü anlatmaya çalışacağım. Öncelikle bu duruma sebep olan bazı hususlar hakkında sizleri aydınlatmak isterim. İnternet üzerinden indirdiğimi bazı ücretsiz programların yararlarından çok zararları olmaktadır. Bu yüzden indirmiş olduğumuz ücretsiz program veya uygulamaların kurulum aşamalarına mutlaka dikkat ediniz. Eğer orta seviye bir bilgisayar kullanıcısıysanız bu tarz programların kurulumunu mutlaka “Custom” olarak yapınız. Kurulumun her aşamasında size neyi kuracağını mutlaka sorsun. Zira internet tarayıcılarınıza bulaşan zararlı uygulamalar genelde tam bu kurulum aşamasında bilgisayarınıza sizin isteklerinizle bulaşmaktadır. Aşağıdaki bir örnekte güvenilir olan java uygulamasını bilgisayarımıza kurarken bizden hem internet tarayıcımızda yer alan varsayılan (Google,Bing,Yahoo vb.) arama sağlayıcısını ask.com ile değiştirmemizi hem de bu arama sağlayıcısına ait ask.com toolbar kurmamızı istemektedir. Eğer biz bu aşamada seçimizi ilgili kutucuğu dolu bırakarak geçersek internet tarayıcımızı her açtığımızda ana sayfamız ask.com olacak hem de bence gereksiz olan bir toolbar yüklemesi yapılacaktır. Bu uygulamaların internet tarayıcınızın performansını düşüreceğini unutmayın. Bunun yanında internette geçireceğiniz zamanının kalitesini maalesef yavaşlık nedeni ile azaltacaktır. Ek olarak bilgisayar kullanım özelliklerinizi gözlemleyerek verileri üçüncü kişilerle paylaşma olanağı da oldukça yüksek. Burada vermiş olduğum ask.com örneği el ile kaldırılabilir olan bir örnekti. Yani “Program Ekle/Kaldır” kısmına girerek bilgisayarınızdan ask.com ile ilgili uygulamayı silebilir, arama sağlayıcınızı belirleyebilir ve açılış sayfanızı kendi isteğiniz göre yapılandırabilirsiniz. Peki her uygulama veya her açılış sayfası bu kadar masum mu? Tabi ki hayır. Son zamanlarda gözüme oldukça sık çarpan bir başlangıç sayfası var. Bu sayfa manuel olarak değiştirilemiyor. Regedit (Kayıt Defteri) üzerinde yapacağınız değişiklikler bile bu sayfayı maalesef ortadan kaldıramayabiliyor. İlgili sayfanın adı: sweet-page-com . Bu yapışkan sayfa hem tarayıcınızın genel çalışma performansını düşürüyor hem de istedğiniz gibi web araması yapmanızı engelliyor. Bu arada ben burada iki tane örnek vermiş olsam da bu tarz zararlı yapışkan sayfalar fazlasıyla mevcut. Bu yazımızda bu tarz zararlı uygulamalardan nasıl kurtulacaksınız bunun yönteminden bahsedeceğim. Kullanacağımız programın ismi AdwCleaner. Bu uygulama tek tıklamayla bilgisayarımıza bulaşmış bir çok mallware yazılımını temizlemektedir. Yazımızın devamında AdwCleaner programının kurulum ve kullanım aşamalarını resimli olarak anlatmaya çalışacağım. Son kullanıcıların ve IT elemanlarının yanlarında alet çantalarında olması gereken bir program diye düşünüyorum.

Java uygulamasını kurarken gelen arama sağlayıcısı ve toolbar yüklemesine örnek:

javauyg

AdwCleaner Program Kurulumu ve Kullanımı Resimli Anlatım:

1- Resmin üzerine tıklayıp AdwCleaner programını bilgisayarımıza indiriyoruz. Daha sonra indirdiğimiz dosya üzerine çift tıklayarak kuruluma başlıyoruz.

adwcln1

2- “Run” a tıklayıp kuruluma devam ediyoruz.

adwcln2

3- “I Agree” kısmına tıklayıp kuruluma devam ediyoruz.

adwcln3

4- Kurulum bu aşamada tamamlanmış oluyor. Ekranda yer alan “Scan” tuşuna basıp bilgisayarımızdaki zararlı dosya tarama işlemini başlatıyoruz.

adwcln4

5- “Scan” tuşuna bastıktan sonra orada yer alan tuşların pasif hale geldiğiniz göreceksiniz. Bu durum tarama işleminin devam ettiğiniz göstermektedir. Ayrıca hemen yukarıda yer alan mavi renkli bilgilendirme ekranı da hangi işlemlerin devam etmekte olduğunu göstermektedir.

adwcln5

6- Tarama İşlemi bittikten sonra sonuçlar aşağıda listelenmiştir. Menülere tıklayarak hangi bölümde zararlı uygulama tespit edilmiş görebilirsiniz.

adwcln6

7-8-9 Bu kısımda “Clean” tuşuna bastıktan sonra tespit edilen zararlı uygulamaların silineceği bilgisi ve işlem bittikten sonra bilgisayarınızın yeniden başlatılacağı bilgisi verilmektedir. İşlemi sonlandırmadan önce veri kaybı yaşamamak için açık olan uygulamalarınızı kapatınız. Bilgisayarınız yeniden başladıktan sonra AdwCleaner programının hangi işlemleri yaptığına dair bir raporu görmeniz mümkün.

adwcln7 adwcln8 adwcln9

Her ne kadar programlar yardımı ile bilgisayarımıza bulaşan zararlı uygulamaları silme şansımız olsa da bizler kullanıcılar olarak son derece dikkatli olmalıyız. Ücretli/Ücretsiz olsun bir programı kurarken mutlaka kurulum aşamalarını iyi okuyup değerlendirelim. Faydalı bir şeyler kurup kullanacağınızı düşünürken diğer yandan farkında olmadan bilgisayarınıza zarar verebilir ve bilgisayarınızda bulunan verilerin güvenliğini tehlikeye atmış olabilirsiniz. Unutmayın internet üzerinde okuduğunuz ünlü kişilerin uğradıkları güvenlik zafiyetleri buna benzer şeylerin eksik veya yanlış yapılmasından ibaret. Umarım faydalı bir yazı olmuştur.

1 Yorum

  1. Geri bildirim: O hai let me wanna-be! pe Trilema - Un blog de Mircea Popescu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir