İnternet ve Güvenlik

zone alarm

İnternetin hızla yaygınlaşmasıyla beraber interneti olmayan bilgisayar kullanıcılarının sayısı oldukça azaldı. Hal böyle olunca günlük hayatta gerçekleştirilen pek çok aktivite internete kaymaya başladı. Alışveriş yaparken, gazete haberi okurken, kaçırılan TV dizilerini ya da filmlerini izlerken, müzik dinlerken ve daha pek çok aktiviteyi artık internet sayesinde bilgisayarlarımızın başında gerçekleştirebiliyoruz.

İnternetin kullanım alanı bu denli zengin ve derin olması, elbette interneti güvenilir bir ortam haline getirmeye yetmiyor. Maalesef internete korumasız girmek çok ciddi güvenlik zaaflarına neden olabiliyor. İnternet, virüsler, spylar, trojanlar ve daha uzun uzadıya sayabileceğimiz pek çok olumsuz faktörü içinde barındırıyor.

Bu nedenlerden ötürü internete ve ağa bağlanan bilgisayarların mutlaka bazı koruyucu yazılımlara ihtiyaçları var: anti-virüs, güvenlik duvarı, spyware yazılımları gibi.

Başarılı bir güvenlik duvarı yazılımı: ZoneAlarm

Güvenlik duvarı, kullanıcıların hangi programların internete bağlanacağına ve hangi bağlantının internetten bilgisayara erişimine karar vermesine olanak tanıyan yazılımlardır. Güvenlik duvarı yani firewall olmadan bilgisayar kullanmakla savaş meydanında zırhsız veya kalkansız savaşmaktan hiçbir farkı yok.

Durumun hayati önemde olmasından ötürü, internete bağlı olan bilgisayar sahibi her kullanıcı, ihtiyacına göre işlevli bir güvenlik duvarı yazılımı sisteminde mutlaka bulundurmalı.

Bu yazımızda güvenlik duvarı yazılımlarının önde gelen isimlerinden ZoneAlarm’ı inceleyeceğiz.

ZoneAlarm sürümleri

ZoneAlarm, internette bulunduğunuz süre zarfında istenmeyen trafikleri engellerken, kullanıcıların internetten maksimum oranda faydalanmasına olanak tanır.

ZoneAlarm’ın piyasada şu ürünleri bulunuyor:

ZoneAlarm Free (Ücretsiz sürümü): Bu ücretsiz olan ZoneAlarm sürümü, yerel ve web güvenlik duvarını içerisinde barındırarak kullanıcıları internetin zararlı saldırılarından koruyor.

ZoneAlarm Pro: ZoneAlarm’ın en pahalı ikinci ürünü olan ZoneAlarm Pro, içerisinde pop-up engelleyicisi, adware denetleyicisi, kimlik koruma ve cookie engelleyicisi gibi özellikleri bir arada bulunduruyor. Ancak ZoneAlarm’ın bu sürümünde anti-virüs özelliği bulunmuyor.

ZoneAlarm Anti-Spyware: Zone Alarm Pro’nun tüm özelliklerini içerisinde barındıran ZoneAlarm Anti-Spyware, Pro’dan farklı olarak kimlik hırsızlığının önüne geçerken, kullanıcıların gizlilik korumasını daha da sağlamlaştırıyor.

ZoneAlarm Antivirus: ZoneAlarm’ın bu sürümünde diğer sürümlerden farklı olarak güvenlik duvarının yanında anti-virüs özelliği de bulunuyor.

ZoneAlarm Internet Security Suite: ZoneAlarm’ın bu bölüme kadar saydığımız hemen her özelliğini bulabileceğiniz ZoneAlarm Internet Security Suite, aynı zamanda IM yani hızlı mesajlaşma güvenliği ve anti-spam filtresi gibi özellikleri içerisinde barındırıyor. Tüm sürümlerin karakteristik özelliklerini tek çatı altında toplayan ZoneAlarm Internet Security Suite, ZoneAlarm’ın aynı zamanda en pahalı ürünü.

Bu yazının tamamını okumak için TIKLAYINIZ…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir