Japonya Başkonsolosluğu ve Sony işbirliğinde, İKSV’nin katkıları ile: RYU GOTO İstanbul’da

Teknolojilerinin yanı sıra sanata ve kültürel faaliyetlere verdiği destekle de insanların hayatına değer katan Sony, Japonya Başkonsolosluğu’nun işbirliği ve İKSV’nin katkıları ile 15 Haziran Çarşamba günü, Harbiye Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirilecek “RYU GOTO İstanbul’da” resitalinin sponsorluğunu üstleniyor. Resital için kemanda, genç ve yetenekli uluslararası klasik keman sanatçısı Ryu Goto ve piyanoda, klasik müziğin usta piyanisti Cana Gürmen yer alıyor.(26.05.2011 – İstanbul) – Kendini “teknoloji yoluyla eğlence” şirketi olarak tanımlayan Sony, sunduğu ürün ve yeniliklerinin yanı sıra sanata ve kültürel faaliyetlere verdiği destek ile de insanların hayatına değer katmaya devam ediyor. Sony, şimdi de bu desteğini, 15 Haziran 2011 Çarşamba günü, Harbiye Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirilecek “RYU GOTO İstanbul’da” resitalinin sponsorluğunu üstlenerek sürdürüyor. Japonya Başkonsolosu Katsuyoshi Hayashi ve

Sony Eurasia A.Ş. Genel Müdürü Mohsen Noohi’nin de katılımları ve İKSV’nin katkıları ile gerçekleştirilecek bu özel resital, kemanda Ryu Goto ve piyanoda Cana Gürmen ile İstanbullu müzikseverlere eşsiz saatler yaşatacak.

Genç ve yetenekli keman sanatçısı Ryu Goto hakkında

22 yaşındaki Japon-Amerikalı keman sanatçısı Ryu Goto önemli ve giderek büyüyen uluslararası bir klasik sanatçı. Kariyerine 7 yaşında iken Pasifik Müzik Festivali’nde Papanini’nin Keman Konçertosu No.1 ‘i çalarak başladı. O zamandan beri, Ryu, Lorin Maazel, Vladimir Ashkenazy, Fabio ve baton altında Londra Filarmoni, Viyana Senfoni, Avrupa Birliği Gençlik Orkestrası, Şanghay Filarmoni Orkestrası ve Orpheus Oda Orkestrası gibi uluslararası orkestralar, topluluklar ve orkestra şefleri eşliğinde Luisi, Myung-Whun Chung, Tan Dun, ve Jonathan Nott gibi solist olarak sahneye çıkmıştır. Ryu Carnegie Salonu, Suntory Salonu, Büyük Şanghay Tiyatrosu, Taipei Ulusal Konser Salonu, Münih Herkulessaal ve Viyana Musikverein dahil olmak üzere birçok önde gelen klasik müzik mekanında sahne almıştır. Ryu, zamanını ve yeteneğini dünya çapında genç müzisyenlerin gelişimini teşvik etmek için ayırmaktadır. Onun şimdiki çabaları, umut verici genç öğretmenleri ve sanatçıları Juilliard’s Starling DeLay Keman çalışmaları Sempozyumu için resitali açmak, ”Ryu Goto Kusursuz Müzik Girişimi Bursu”, NYC Eğitim Bölümü ile ortaklık, yüksek okul müzisyenlerinin gelişimini teşvik etmek ve Harvard Üniversitesi Bach Toplum orkestrası ile çalışmayı içermektedir. Bir marka elçisi olarak Ryu,  Doğu Japonya Demiryolu Şirketi adına televizyon, radyo ve basım kampanyalarında yer almıştır. 1996 – 2006 yılları arasında kendi Fuji TV Show’u “Ryu Goto’s Odyssey”, kariyerinde ve kişisel gelişiminde önemli bir yere sahiptir. Ryu’nun, Deutsche Grammophon/Japonya’nın Evrensel Klasikleri kayıtları mevcuttur ve Ryu, halen Harvard Fizik bölümünde de kıdemlidir.  

Klasik müziğin usta piyano sanatçısı Cana Gürmen hakkında

Piyano eğitimine küçük yaşta İstanbul Belediye Konservatuarında, Prof. Ferdi Statzer’in sınıfında başladı. İlk oda müziği konserini 10 yaşındayken keman çalan kardeşi ile verdi. Eğitimi sürecinde  Salzburg Mozarteum Müzik Akademisi’nde Prof. Scholz, Prof. Zecchi ve Prof. Engel’in kurslarına katıldı, Prof. Margulis ve Prof. Zaritzkaya ile perfeksiyon çalışmaları yaptı. Konservatuardaki çalışmalarını, Prof. Meral Yapalı ile tamamlayan Gürmen, 1977 Yılında Ankara Devlet Konservatuarı Yüksek Piyano Bölümü’nü dışardan sınavlara girerek birincilikle bitirdi ve aynı yıl İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’na öğretim üyesi olarak atandı. Bu görevin yanı sıra solistlik kariyerine de başlayan sanatçı, Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde yurtdışında birçok ülkede ve uluslararası festivallerde verdiği konserlerle büyük başarı sağladı. Oda müziği dalında Kemancı Saim Akçıl ve  Devlet sanatçıları Suna Kan ve Ayhan Baran ile yaptığı uzun soluklu çalışmalar, Gürmen’in, Türkiye’nin en geniş repertuarlı piyanistleri arasında anılmasını sağladı. Kan ve Gürmen, 1998 yılından beri keman-piyano ikilisi olarak uluslararası festivallerin yanı sıra katıldıkları yöresel festivaller ve Türkiye’nin birçok şehrinde verdikleri konserlerle klasik müziğin yaygınlaşmasına hizmet etmeye devam etmektedir. 1999 yılında profesörlük unvanını alan Gürmen, 2009 yılında ABD’nin en itibarlı kuruluşlarından biri olan  Kennedy Center Vakfı tarafından Altın Madalya ödülüne layık görülmüştür. Halen çeşitli sanatçılarla oda müziği konserleri vermeye devam eden Cana Gürmen, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarında Piyano Ana sanat dalı öğretim üyeliği görevini de sürdürmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir