Kablosuz ağ güvenliği nasıl sağlanır

kablosuz modem

Güvenlik uzmanlarının söylediği gibi mükemmel koruma yoktur. İyi bir güvenlik planı neyin korunacağının önemi ne göre değişir, korumanın uygulanma biçimi ve potansiyel riskler iyi belirlenmelidir. Başka bir değişle, tüm defansif tedbirler bilinmeli ve daha ihtiyatlı ve mali olarak mantıklı bir şekilde planlanmalıdır.

Örneğin, kablosuz ağınız şehrin kalabalık bir yerinde ve tehlikeye açık olabilir. Yakınlara parkedilen kimin olduğu bilinmeyen araçlara dahi dikkat etmek gerekir. Neden bu kadar şüpheci olmalıyız? Bazılarımız “biz sadece webte geziniyoruz önemli hiçbir işlem yapmıyoruz ne olabilirki?” diyebilir. Bu soruya birkaç farklı cevap verebiliriz.

1) Ağınız bilinmiyen kişilerin eğlemlerine maruz kalabilir.

Birisi kablosuz olarak sizin ağınıza bağlanabilir bu bağlantı sizin ağınızdaki switch inize bağlı olmanızla aynı şeydir. Ağdaki kullanıcıların yapabilecekleri herşeyi yapabilecektir. Bilgisayarlardaki dosyaları dizinleri kopyalayabilir, daha kötüsü logger programları trojan lar zombie client lar gibi zararlı programları kurabilirler.

2) Tüm ağ trafiğiniz kaydedilip incelenebilir.

Doğru araçlarla, girdiğiniz web siteleri belirlenir şifreleriniz ele geçirilebilir.

3) Internet bağlantınız illegal işler için kullanılabilir.

Kablosuz ağınızı dışarıdan kullananlar, çocuk pornosu yayını, servis reddi atakları, spam yaymak gibi bazı kanunsuz işler için ağınızı kullanılabilirler. Sonuçları ise sizi bağlar.

Saldırganların becerilerine göre yapabileceklerine bir bakalım;
Acemi bir kullanıcı :

Elinde kablosuz ağlara açık bir dizüstü bilgisayarı olan herkes bir şey bilmesede kapsama alanındayken ağınızı kullanabilecektir. Çünkü kablosuz ağ ekipmanların başlangıç ayarları müsait access point lere bir ayar gerektirmeden bağlanabilecek şekilde ayarlanmıştır.

Aşağıdaki tedbir rastgele ağınıza birisinin girmesini engeller. Ancak bu konuda bilgili kişileri engellemeyecektir.

Tedbir 1: Başlangıç ayarlarını değiştirmek

Access point in başlangıç kullanıcı adı ve administrator pasword unu değiştirin. Başlangıç SSID değerini değiştirin. Çünkü genel olarak SSID lar üreticiler tarafından Access Point in ya da Kablosuz ADSL Router in modeli gibi bir değerdir. Örneğin USRobotics 9106 Kablosuz ADSL router in başlangıç SSID ının USR9106 olması gibi. Bu konuda biraz tecrübesi olan birisi bunun bir US Robotics ADSL olduğunu ve admin şifresininde yine admin olduğunu bilir. SSID ı değiştirmek otomatikman bu sorunu çözer. SSID verirken şahsi bir bilgide vermeyin. Sonuçta kablosuz networkunuz bu isimde yayın yapar. Anlamı olmayan bir isim ya da bir sayı verebilirsiniz. Access point in yayın yaptığı kanalıda değiştirebilirsiniz.

Tedbir 2: Acces Point in firmware ini güncelleyin.

Access point üreticileri sürekli yazılımlarını geliştirirler. Access point inizin firmware ini güncellemek güvenlik açıklarını engelleyeceği gibi yeni geliştirilmiş güvenlik seçeneklerinide kullanmanızı sağlayabilir. Bazı yeni access pointlerde menusundeki bir seçeneğe tıklayarak firmware güncellenebilmektedir. Ayrıca access point ya da kablosuz adsl modem tercihlerinizi yaparkende bu tip ayrıntılara dikkat etmelisiniz. WPA2 yi destekleyen modemleri tercih etmelisiniz.

Tedbir 3: SSID yayınlanmasını engelleme

Birçok access point ya da kablosuz adsl modem in menusünde disable SSID broadcating (SSID yayınını engelle) seçeneği mevcuttur. Bunu seçerek SSID yayınını engelleyin. Şayet SSID yayınını yapmanız gerekiyorsa başlangıç ismini değiştirin. Modemlerin hemen hemen hepsinde başlangıç SSID değeri modemin markası ya da modelidir. Buda saldırganlara modemin başlangıç kullanıcı adı ve şifresi konusunda fikir verir. Örneğin USRobotics 9106 kablosuz adsl modemin başlangıç SSID değeri USR9106 dır buda saldırgana bu modemin başlangıç kullanıcı adının admin şifresininde admin olduğunu anlatır. Bu bilgilere tüm üreticilerin web sitelerinin destek (support) bölümlerinden elde etmek mümkündür.

Tedbir 4: Kapatmak

Kablosuz modeminizi gece kullanılmadığı saatlerde kapatın. Eğer internet bağlantısını kapatmamanız gerekiyorsa kablosuz özelliğini kapatın. Bazı modemlerde kablosuz özellikleri başlangıç olarak açıktır. Siz modemi kablosuz olarak kullanmasanız bile bu özelliği açık olabilir wireless configuration (kablosuz ayarları) bölümünden bu özelliği disable (kullanılamaz) seçin.

Tedbir 5: MAC Adres Filitreleme

Mac Adresini filitrelemek, sizin mac adresini girmediğiniz cihazların access point e bağlanmasını engeller. Modeminizin ya da access point inizin wireless (kablosuz) ayarlar bölümünde Mac adres filitrelemesi olabilir. Buraya girince aşağıdakine benzer bir ekran vardır. Her ağ kartının bir MAC adresi vardır. Kablosuz ağ kartınızın mac adresini öğrenmek için komut satırında “ipconfig /all” komutunu vererek fiziksel adres satırında görebilirsiniz. Ya da aygıt yöneticisine girip burdanda öğrenilebilir. Bu ekranda filitrelemeyi açıp kapatabilirsiniz. Listeye ağınızdaki kablosuz cihazların mac adreslerini ekleyip bunların dışındaki cihazların bağlantısını engelleyebilirsiniz. Ya da tam tersini yapabilirsiniz.

Tedbir 6: Yayın gücünü azaltmak

Bazı access point lerde bu özellik vardır. Apartman gibi ortamlarda bu özellik işe yarayabilir. Sinyal gücünü düşürüp başkalarının modeminize erişimini engelleyebilirsiniz.

Şimdide elinde bazı network uygulamaları bulunan saldırganlara karşı yapılabileceklere bir göz atalım;

Elinde burda anlattığımız uygulamar bulunan saldırganlara karşı yukarda anlattığımız tedbirler işe yaramaz. Bu durumda sadece şifreleme ve kimlik doğrulama tedbirleri uygulanabilir.

Tedbir 7: Şifreleme

Kablosuz ağ sahipleri güçlü bir şifreleme yapmalıdır. Kablosuz ağ donanımızın size sunduğu en yüksek şifrelemeyi seçebilirsiniz. Sırasıyla WEP, WPA, WPA2 gibi.

WEP (Wired Equivalent Privacy) Kabloluya eşdeğer gizlilik. Bazı kablosuz donanımlar (voip cihazları gibi) 802.11b protokolünü destekler. Böyle donanımları olan kablosuz ağ sahipleri eğer bu donanımların üreticileri firmware yazılımlarını WEP ten WAP a guncellememişlerse WEP şifreleme yapmak zorundadır.

WPA ( Wi-Fi Protected Access) Wi-fi korumalı erişim. Ya da WPA2 geliştirilmiş şifreleme standartları olan kablosuz güvenlik sunar. WPA2 AES destekler (Advanced Encryption Standard) Yani gelişmiş şifreleme standardı sunar. Bazı WPA etiketli ürünler de WPA – AES, WPA – TKIP, WPA – PSK, WPA Radius gibi seçenekler sunarlar.

WEP / WPA-PSK Crack yapabilenlere karşı neler yapabiliriz;

Tedbir 8: Kimlik doğrulama eklemek

802.11x protokolü wep wpa, wpa2 şifreleme sistemleri birkaç EAP (extensible Authentication Protocol- Geliştirilebilir kimlik doğrulama protokolleri) destekler. Bu konuyla ilgili ayrıntıları George Ou’ nun yazdigi excellent article on Authentication Protocols makalesini (http://blogs.zdnet.com/Ou/?p=67) adresinden ingilizce olarak inceleyebilirsiniz.

Uzman Cracker lar için neler yapabiliriz?

Bu noktaya kadar bazı tedbirlerden bahsettik. Fakat uzman cracker lar için bu tedbirler yeterli olmayabilir.

Bu durumda ne yapabiliriz? Bazı kablolu ve kablosuz ağlara izinsiz girişleri bulan ve engelleyen uygulamalar vardır. Fakat bunların hedefleri büyük ağları ve uygulamalarını korumak içindir ve yüksek bedelleri vardır. Aynı zamanda açık kaynak kodlarıyla yazılmış çözümlerde mevcuttur. Fakat kullanıcı dostu yazılımlar değildirler. Bu yazılımlarıda ilerde inceleyip açıklamayı düşünüyorum.

Tedbir 9: Genel ağ güvenliği

Genel ağ güvenliğini artırmak için aşağıdaki tedbirleri uygulayın.

1) Ağ kaynaklarına erişim için kimlik doğrulaması isteyin

Paylaşıma açılmış klasörleri şifreleyin, hiçbir zaman hardiskinizin tamamını paylaşıma açmayın.

2) Ağınızı parçalara ayırın

Ağınızdaki bazı kullanıcıları olmaması gereken yerlerden uzak tutabilirsiniz. Bazı nat tabanlı routerlar internet erişimine izin verirken aynı zamanda firewall ile ağın bazı bölümlerini koruyabilirler. Vlan özellikli switch ler ağ kullanıcılarını ayırabilirler. Ancak bu akıllı ve yönetibilebilir switchler biraz pahalıdır.

3) Yazılım tabanlı korumalar

En azından güncel bir antivirus yazılımı kullanın. Kişisel firewall yazılımları kullanın ZoneAlarm, BlackICE gibi. Webroot Software’s Spy Sweeper ve Sunbelt Software’s CounterSpy gibi antispyware gibi yazılımları kullanabilirsiniz. Bu yazılımları ağınızdaki tüm bilgisayarlara yüklemeniz gerekir.

4) Dosyalarınızı şifreleyin

Dosyalarınıza bulunması zor şifreler verebilirsiniz. Windows XP kullananlar windows Encrypted File System (EFS) yi kullanabilirler.

Sonuç

Kablosuz ağlar çok kullanışlıdır. Fakat onları iyi korumamız gerekir. Saldırganlara karşı kullanılabilecek birçok yöntem vardır. Ancak ağınızı korumak, risklerini bilmek, açıkları engellemek için sürekli bilgi sahibi olmalısınız.

Kurulumdan sonra ilk yapılması gerekenler:

İlk önce kablosuz adsl router ınızın administrator arayüzünü şifreleyin.
Modemler ilk alındığında fabrika ayaları ile gelir ve administrator arayüzünün şifreleri bellidir. Kitapçığında yazdığı gibi internetten modem üreticilerinin sitelerinin destek bölümlerinden ya da diğer kaynaklardan bu modemlerin şifreleri öğrenilebilir. Bunu modemin yönetim panelinden girerek değiştirin. Modemin şifresini unutursanız yönetim paneline erişemessiniz ve erişmek için modemi resetlemeniz gerekir.

Modeminizin SSID yayınını kaldırın.
Birçok access point ya da kablosuz adsl modem in menusünde disable SSID broadcating (SSID yayınını engelle) seçeneği mevcuttur. Bunu seçerek SSID yayınını engelleyin. Şayet SSID yayınını yapmanız gerekiyorsa başlangıç ismini değiştirin. Modemlerin hemen hemen hepsinde başlangıç SSID değeri modemin markası ya da modelidir. Buda saldırganlara modemin başlangıç kullanıcı adı ve şifresi konusunda fikir verir. Örneğin USRobotics 9106 kablosuz adsl modemin başlangıç SSID değeri USR9106 dır buda saldırgana bu modemin başlangıç kullanıcı adının admin şifresininde admin olduğunu anlatır. Bu bilgilere tüm üreticilerin web sitelerinin destek (support) bölümlerinden elde etmek mümkündür.

WEP şifreleme; (Wired Equivalency Privacy – Kabloluya eşdeğer gizlilik), 64 bit ve 128 bit wep şifeleme vardır. Ağınızda sadece web şifrelemeyi destekleyen cihazlar (pda, dvr, gelişmiş satellite receiver lar gibi) bulunabilir bu durumda zorunlu olarak web şifreleme kullanılır. Wep şifrelemede kullanabileceğiniz şifre karakterleri 0-9 arası rakam ve A-F arası harf olabilir ve sık sık değiştirmekte yarar vardır. Çok etkili olmasada wep şifreleme şifrelemesi olmayan bir kablosuz ağdan daha güvenlidir.

WPA şifreleme; (Wifi Protected Access- Wifi korumalı erişim), WPA windows servis paketi II ile beraber desteklenen bir şifrelemedir. Piyasada güncel satılan tüm kablosuz cihazlarda şuan WPA WPA2 şifreleme sistemlerini destekliyor. Ancak WPA2 kullanmak için işletim sisteminizi bununla ilgili güncellemeniz gerekebilir. WPA şifrelemede wep şifrelemedeki gibi karekter sınırlaması yoktur. Daha güçlü bir algoritma kullanır ve kırılması güçtür. Eğer cihazlarınız buna olanak tanıyorsa bu şifrelemeyi kullanmanızı öneriyoruz.

MAC Filtreleme; (Media Access Control – Medya erişim kontrolü), Her ağ cihazı (adsl router, kablosuz erişim noktası, pcmcia ağ kartı, pci ağ kartı gibi) benzersiz bir mac adresine sahiptir. Adsl modemlerde mac filtrelemesi menusunde bu cihazların mac adreslerini ekleyerek bu cihazların modeme erişimine onay verebilirsiniz. Mac filtre listesinde olmayan bir ağ kartına sahip bilgisayarlar bu modeme erişemezler. Ağınıza erişmesine izin vereceğiniz tüm pc lerin mac adreslerini öğrenip bu listeye eklemeniz gerekir. Mac filtremenin bu konuda uzman kişiler tarafından aşılabileceğini unutmayın.

Kaynak:

Özkan SUBAŞI
IT specialist

www.telekom.com.tr

28 yorum

 1. vesile gundogdu Yanıtla

  ben belcikadan benim internetim kablosuz tek modem var programim xp .benim sorunum girilmeyen sayfalarin girilmis olmasi o sayfalari engelliyorum ama yinede gucumu azaltiyorlar nasil yapabilirim ben yeni bir kullaniciyim nilgilendirirseniz iyi olur

 2. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Vesile Hanım;
  Açıkcası sorduğunuz soruyu pek anlayamadım? Sormak istediğiniz kablosuz modemimi nasıl şifreletim midir? Ayrıca girilmeyen sayfaların girilmiş gibi gözükmesini biraz daga açıklarsanız sevinirim. Modeminizin markası ve modeli hakkında da lütfen bilgi veriniz.

 3. kazım bozdag Yanıtla

  merhabalar ben yaz paketi aldım ttnetten airties-rt-206 modemim sizsen ricam bu modemin tüm özellikleri ve güvenlik ayarlarıyla ilgili detaylı bilgi istiyorum acemi kullanıcıyım modemime girenleri nasıl tespt etmem lazım çok magdurum teşekkür ederim yanıtlarınız bekliyorum

 4. oğuzhan Yanıtla

  MAC Filtreleme menüsüne ulaşmam için yardımcı olurmusunuz acaba.
  diger önlemleri aldım ama MAC Filtreleme ile ilgili bi sonuca varamadım
  şimdiden emekleriniz ve ilginiz için sonsuz teşekkürler..

 5. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Oğuzhan Bey;
  Size MAC Filtreleme konusunda yardımcı olabilmemiz için öncelikle sizin bize modeminizin markası ve modeli hakkında bil vermeniz gerekmektedir doğal olarak? Bu bilgileri verdikten sonra size yardımcı olacağız.

 6. necdet Yanıtla

  merhabalar.ben pikatel aırmax-101 modellı adsl kullanıyorum..ınternete fazla girmedıgıme ragmen ve vıdeo ızlemedıgıme ragmen faturam 60 70 tl gelıyor.sanırsam dışardan birileri giriyor ben bunu nasıl engellıcem yardımcıı olur musunn

 7. ahm3t YazarYanıtla

  @necdet
  Merhaba;
  Modeminize şifre koymalısınız. Ayrıca tarifenizi kontrol ettiriniz. Yanlış bir tarifede bulunuyor olabilirsiniz. Kotalı bir tarifede olup her ay kota aşımı yapıyor olabilirsiniz. Modeminize ait şifreleme işleminiz sayfalarımızda arama yaparak bulabilirsiniz.

 8. Mert Yanıtla

  Merhaba ben kablolu modem kullanıyorum.son zamanlarda bazı download sitelerinde indirme yapacağım zaman limitimin dolduğu uyarısını alıyorum ve bu uyarılar sıklıkla görünmeye başlayınca birinin bağlantımı kullandığını düşünmeye başladım.modemime bilgim dahilinde bağlı bir pc daha var oda aileme ait ve indirme işlemi yapmazlar ki soruyorum bunu uyarılar çıktığı zaman ve yapılmadığını söylüyorlar.laptop aracılığı ile bağlantımın kullanıldığını düşünüyorum ve bu tip bağlantıları nasıl engelleyebilirim.

 9. ahm3t YazarYanıtla

  @Mert
  Merhaba;
  Başka birinin kablolu modeminizi kullanmasına imkan yoktur. Adı üstünde kablolu modem. Modeminiz üzerinden internete çıkmak için arada bir usb veya ethernet kablo olması gerekmektedir. Limitiniz doldu uyarısını size ne vermektedir. Hangi yazılım tarafından bu uyarıyı alıyorsunuz. Ekran göntüsünü bize gönderirseniz daha sağlıklı çözümler üretebiliriz. Son olarak limit aşımı uyarısı aldığınız aya ait faturanızda bir değişme oluyor mu? Eğer faturanız limit aşımına rağmen sabit ise feyk bir uyarı alıyorsunuz demektir, dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

 10. Mert Yanıtla

  @ahm3t
  öncelikle yanıt için teşekkür ediyorum
  idshare den yapacağım download sırasında alıyorum ve her girişimde aynı zaman uyarısını vermekte.

 11. Mert Yanıtla

  @Mert
  öncelikle yanıt için teşekkür ediyorum
  internet bağlantım limitsiz.uyarıyı rapidshare den yapacağım download sırasında alıyorum ve her girişimde aynı zaman uyarısını vermekte.

 12. ahm3t YazarYanıtla

  @Mert
  Merhaba;
  Aldığınız uyarı Rapidshare ile ilgili olabilir. Biliyorsunuz Rapidshare download miktarlarına artık limit koydu. Gün içerisinde belirli bir kapasitenin üzerinde indirme yada yükleme yapamıyorsunuz.

 13. Mert Yanıtla

  @ahm3t
  Merhaba
  Daha önce modemi resetleyerek bu limit sorununu çözüyordum.sanırım yeni bir önlem alındı Rapidshare tarafından ve evet benim gündeme getirdiğim sorunun nedenide bu olabilir.her şey için teşekkür ediyorum.

 14. canan Yanıtla

  zyxel prestige 662 hw-61 modemde wireless bağlantı sağlayamadım.
  tam olarak nasıl olması gerekiyor int bağlantısı sağlayabilmem için.

 15. murat Yanıtla

  merhabalar , benim sorum , evde 2 laptop birde masaustu var,
  masaustunu yeni aldim asus wifi alicisi ile baglanti yapiyorum, ama wifi baglantisi oldugu halde
  baglanirken internetinizde limit var gibi bir yazi yaziyor ve ip dns ayarlarida dogru kontrol ettigimde, sorun ne olabilir neden nete baglanamiyorum aceba diger notebooklarda sorun olmuyor sadece masaustunde.masa ustu programim xp , notebooklarda xp ve windovs 7.
  saygilar…

 16. ahm3t YazarYanıtla

  @murat
  Merhaba;
  Yaşadığınız sorun şifrelemeden kaynaklanıyor olabilir. Ne tip bir şifreleme var modeminizde? Ayrıca masaüstü bilgisayarınızın modem olan mesafesi nedir. Son olarak masaüstü bilgisayarınızda genel bir güvenlik taraması yapmanızı öneririm.

 17. Emre Yanıtla

  Merhaba, aynı apartmanda birkaç kişi aynı wireless hattı kullanıyoruz.Bu işi organize eden çocuk benim bilgisayarımın Mac adresini aldı.Ben bu ağda kullanıcıyım , bu ağla ilgili ayarlarla ilgilenmiyorum.Sizce bu ağdan faydalanarak bilgisayarıma girilebilir mi? Biliyorum bu kolay değil ama birçok bilgisayara giriş yöntemi var eminim hepsini öğrenmiştir.ben mail şifrelerimin ve dosyalarımın güvenliğinden nasıl emin olabilirim. Ben windows7 kullanıyorum.firewall açık,ms essential av ve adaware kullanıyorum.
  sizce başka ne yapmam gerekli hangi ayarları kontrol etmeliyim yada hangi programları tavsiye edersiniz.. bilgisayarıma girilip girilmediğini nasıl anlarım

 18. ahm3t YazarYanıtla

  @Emre
  Merhaba;
  Bilgisayarınızın kullanıcılarının adlarını ve parolalarını bu ağı kullanan kimselerle paylaşmayınız. Windows Firewall her zaman devrede olsun. Dosya ve yazıcı paylaşımını kapatınız. Lokal kullanıcılardaki “administrator” şifresini değiştiriniz. Guest hesabını kapatınız. Modemin web arayüz şifresini sizde isteyiniz. Gerekli halllerde modemde yapılan değişiklikleri kontrol ediniz. Kullandığınız IP ve MAC adresinize özel tanımlamalar yapılıp yapılmadığını kontrol ediniz. Modeminiz mutlaka WEP veya WPA şifreleme tekniği ile şifrelenmiş olsun. Size önereceklerim bu kadar.

 19. şaban erduran Yanıtla

  merhaba ben libyada bir enerji şirketinin internet ağının yöneticisiyim.
  ağımızdan yararlanan 85-90 bilgisayar var. tp-link tl-wr941n modem kullanıyorum.
  ağa şifre koymadan modemden dosya ve yazıcı paylaşımını engellemem mümkün müdür.
  kullanıcıların bir kısmı server kurarak multiplayer oyun oynuyorlar.
  bu da modemin zorlanmasına ve internetin çekilmez derecede yavaşlamasına neden oluyor.
  acil yardımcı lursanız sevinirim. mail adresimden yardımcı olursanız: dj_shab61@hotmail.com
  şimdiden ilginize teşekkürler.

 20. ahm3t YazarYanıtla

  @şaban erduran
  Merhaba;
  Kablosuz ağınızın güvenliği için mutlaka ve mutlaka modeminizin web arayüzüne kendi belirlediğiniz bir şifre ile şifreleyiniz. Daha sonra kablosuz ağınıza wep yada wpa şifreleme yapınız. Bunları yapmazsanız zaten dosya ve yazıcı paylaşımını modem üzerinden kapatmanız yada bazı kullanıcıları sınırlamanız hiç bir işe yaramaz. Yapılan değişikliği eğer ağ üzerinde herhangi bir şifreleme işlemi yapılmadıysa bir kullanıcı modem web arayüzünü kullanarak geri alabilir. Modem üzerinden dosya ve yazıcı paylaşımını kapatmak için TCP 139-445, UDP 137-138 numaralı portlardaki trafiği durdurmalısınız. Fakat bu ağ üzerinde farklı sıkıntılar doğurabilir. Bu yüzden 85-90 bilgisayarlı bir sistemde sınırlamaları kuvvetli bir security yazılımı ile yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Bunun için size aşağıdaki linkte yer alan ürünü önerebilirim.

  http://www.bilgisayar-destek.com/utm-firewall-ve-internet-guvenligi-cihazi-ems-security-suite/

 21. RAM Yanıtla

  Kablosuz modem ve laptop bilgisayar kullanıyorum.Pikatelimi tıklayıp baktığımda birkaç isim alt alt yazılı goruyorum. baglantı kısmında sınyallerın 2 artısını goruyorum. Acaba hattımdan yaralananlar mı var .Guvenlık bılgılerimi format attırdığım kişiden başkası bılmıyor. Pek bilgisayardan anlamıyorum.Burdakı bılgılerle birşeyler yapmak guvenlık saglamak istiyorum ama yanlış bırşeyler yapıp da daha da çıkmaza gırerım dıye de korkuyorum.Ne yapacagımı kıme guvenecegımı artık bılemıyorum. Bana nasıl yardımcı olursunuz?

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba RAM;
   Tıklayıp gördüğünüz isimler muhtemelen çevrenizdeki diğer kablosuz ağlardır. Kablosuz ağınızın güvenliği için modeminiz mutlaka WEP yada WPA tekniklerinden birini kullanarak şifrelenmelidir. Ekstra güvenlik için MAC filtreleme yapmayıda deneyebilirsiniz. Bir diğer hususta kablosuz ağ adınızın (SSID) default olan Pikatel… ile devam eden uzantısı değiştirilmelidir. Eğer sizin dışınızda başka kimse modeminize kablosuz olarak bağlanmayacaksa modeminizin SSID kısmı gizli kalmalıdır. Gerçi bu gizleme farklı sorunları doğurabilir. Sorununuz hakkında daha profesyonel bilgi ve destek almak isterseniz aşağıdaki linkimize göz atınız.

   http://www.bilgisayar-destek.com/teknik-servis/

 22. elif Yanıtla

  merhaba modem ayarlarımı yapmak için airties sayfsına giriyorum.şifreyi yazıyorum (kendi koydugum şifreyi hatırlamıyorum)..sayfa açılıyor..şifre değiştir diyorum yeni şifre veriyorum ve yarım saat kadar bekleyin diyor yarım saat sonunda ise zaman aşımı hatası veryor.sol menüdeki hiçbirşey açılmıyor lütfen bekleyin diyor ve sonunda zaman aşımı hatası sebebi nedir? ve pc deki airties programını tıkladıgımda baglantınnız kesıldı diyiıp sayfa kapanıyor ama baglantım kesilmiyor..neyin nesidir anlamadım.lütfen yardımcı olunçtesekkürler

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba elif,
   Modem web arayüzüne girmek için tarayıcı olarak IE kullanın. Ayrıca giriş yapmadan önce cache(geçmişi temizle) temizlemesi yapın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir