LINKSYS Wireless-G ADSL Gateway WAG54GP2 V2 Modem Resimli Kurulum Anlatımı

Merhaba Sevgili okurlar;

Bu makalemizde size Linksys markalı WAG54GP2 V2 modem kurulumu resimli olarak basit bir dille anlatmaya çalışacağım. Linksys markası ülkemizde fazla tanınmış olmamasına rağmen dünya çapında bir marka olan Cisco’nun bir ürünüdür. Bu modemde ayrıca VOIP özelliği de bulunmaktadır. VOIP özelliği sayesinde telefon görüşmelerinizi internet üzerinden yapabilir; konuşma maliyetlerinizi düşürebilirsiniz. Fakat bu makalede sadece ADSL kurulumu ve Wireless ile ilgili olan kısmına yer verilmiştir.

Modem şekil olarak oldukça şık durmakta. Bu modemin VOIP özelliğinin dışında en iyi yanlarından bir tanesi; kablosuz yayın almak ve dağıtmak için kullanılan anteninin değişebilir olmasıdır. Bağlantı sorunları yaşanan durumlarda anten değişikliği sayesinde bu sorun aşılabilmektedir. Modemin anteni ayrıca  hareketli bir yapıya sahip olup kullanılan ortama göre yönü ayarlanabilmektedi.r. Modemin arka yüzünde 1 adet telefon hat girişi, 2 adet VOIP için hat girişi, 4 adet LAN girişi, 1 adet adaptör girişi olmakla beraber toplam 8 giriş ünitesi bulunmaktadır. Ayrıca adaptör girişinin hemen yanında bir “Reset” düğmesi bulunmaktadır. Modemin alt kısmında ise 4 adet sabitleme yuvası bulunmaktadır. Modemin üst ve alt kısmı ısınmayı engelleyici şekilde tasarlanmış olup hava filtreleri bulunmaktadır.

Modemin ön panelinde açma-kapama düğmesi bulunmaktadır. Ayrıca bağlantı ve çalışma durumlarını gösteren toplam 10 adet lamba bulunmaktadır. Bu lambalardan  DSL olanı mutlaka sabit yanmak zorundadır. ADSL hattımızın durumunu bize bu lamba göstermektedir.

Kablosuz modemimizin kurulumuna başlamadan önce gerekli bağlantıları yapmamızda fayda var. Benim tavsiyem modemi bilgisayarınıza ethernet kablosu ile bağlayıp kuruluma başlamanız olacaktır. Çünkü kablosuz olarak bağlanıp şifreleme ayarlarınızı yaptığınızda tekrar bağlanamama gibi problemleriniz olabilir. Gerekli kablo bağlantılarını yaptıktan sonra kuruluma geçebiliriz.

Kurulum ile ilgili tüm sorularınızı lütfen yorum kısmından belirtiniz.

1- 2) İnternet tarayıcımızın adres satırına 192.168.1.1 yazıp enter tuşuna basıyoruz. Karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. User Name: admin, Password: admin yazıp “ok” tuşuna basıp web arayüzüne erişimi sağlıyoruz.

 

3- 4) Karşımıza gelen ekranda “Basic Setup” adımı ile devam ediyoruz.  Resimde belirtilen yerleri kendi bilgilerimize göre aynen dolduruyoruz. Daha sonra sayfanın altında yer alan “Save Settings” butonuna tıklıayıp işlemlerimizi kaydediyoruz. Bir kaç adımda kurulumu tamamlamış oluyoruz. Modeminiz bu arada otomatik olarak yeniden başlayacaktır.

5) Bu kısımda modemimizin kablosuz şifrelenmesi gösterilmiştir. “Security Mode” kısmından kendi isteiğimize göre WEP,WPA yada daha farklı bir şifreleme sistemini seçip uygulayabiliriz. Burada daha sorunsuz (fakat daha az güvenli) olan WEP şifreleme gösterilmiştir. Gerekli şifreleri girdikten sonra “Save Settings” butonuna bastıktan sonra modeminiz şifreli-güvenli hale gelmiş olacaktır.

 

6- 7 -7b) “Wireless Access” kısmında modeminizde bazı kullanıcılara sınırlama getirebilirsiniz. Bu kısımda girmiş olduğunuz MAC adreslerine izin verip yada o kullanıcıları sınırlayabilirsiniz. Kablosuz ağınızı daha güvenli bir hale getirmek için MAC Filtreleme yapabilirsiniz. “Basic Wireless Settings” kısmından modeminizin yayın adını (SSID) değiştirebilir, kablosuz yayın yapmasını durdurabilirsiniz. Ayrıca bağlantı sorunları yaşıyorsanız alt kısımda bulunan “Wireless Channel” kısmından  frekans hızını değiştirebilirsiniz.

8-9) “Security” kısmında modeminiz içerisinde bazı sınırılamalar yapabilirsiniz. İnternet üzerindeyken doğabilecek güvenlik sorunlarına erken önlem alabilirsiniz.

 

10) “Access Restrictions” kısmında modeme bağlı bilgisayarlar internet üzerindeyken sınırlama getirebilirsiniz. Belirleyeceğiniz PC’ler belirlediğiniz adresler veya keyword ları içeren bir siteye erişmek istediklerinde bu mümkün olmayacaktır. Örneğin şirketinizde Facebook, Twitter gibi sosyal ağ paylaşım sitelerini buradan dilediğiniz kullanıcı için kapatabilirsiniz.

11-12-13) “Applications & Gaming” kısmında online oyunlar, torrent programları, remote programları gibi bir takım uygulamalar için port tanımlarını yapabilirsiniz. “QoS”  kısmında modeme bağlı kullanıcılar için bant genişliği sınırlaması yapabilirsiniz. Yani şu kullanıcı 1mbit lik bir diğer kullanıcı 2mbit olarak bağlantı hızından yararlansın gibi işlemler için bu menü kullanılmaktadır.

 

14) “Administration” kısmında modeminizin web arayüz giriş şifresini değiştirebilirsiniz. Herhangi bir sorun olduğu zaman “Factory Defaults” menüsünü kullanarak fabrika ayarlarınıza geri dönebilirsiniz. “Firmware Upgrade” menüsünü kullanarak modemde oluşacak yazılımsal sorunlara karşı güncelleme yapabilirsiniz. Reboot kısmından da modeminizi yeniden başlatabilirsiniz.

15) “Status” kısmında  modeme ait çeşitli bilgileri görüntüleyebilirsiniz. O anki ADSL bağlantı durumu, Kablosuz yapılandırmanız hakkında bilgi almak, yerel ağ bilgileriniz gibi bir takım olayları bu menüyü kullanarak görüntüleyebilirsiniz.

Bu makalede yer alın yazı ve resimler kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Aksi halde yasal işlem gerçekleştirilmektedir.

18 yorum

 1. mustafa tarı Yanıtla

  hocam LINKSYS Wireless-G ADSL Gateway WAG54GP2 V2 modem konulu makalenizi okudum, oldukca güzel.

  benim elimde bu modemden var ben bunu modem olarak degilde acces point olarak kullanmak istiyorum nasıl yapabilirim.

  air tries modemden çıkan hat tp-link 8 port swich e(2 bilgisayar+1 LINKSYS) bu şekilde baglantı yaptıgımda sorun çıkıyor neti görmüuyor neden olabilir

 2. ahm3t YazarYanıtla

  mustafa tarı merhaba;
  Airties modem üzerinde bir DHCP bulunmaktadır.Aynı şekilde Linksys modem üzerinde de DHCP özelliği bulunmaktadır. Doğal olarak networkünüze IP dağıtan uygulamada problemler olacaktır. Bu arada yapmış olduğunuz bağlantıyı tam olarak anlayamadım? Linksys modeme hangi cihaza nasıl bağlı?
  Konuyu lütfen detaylandırın. Yada bir resim örneği gönderiniz.

 3. SERKAN DALDAL Yanıtla

  mrb.lar LINKSYS Wireless-G ADSL Gateway WAG54GP2 V2 Modemim var bunun genel ayarlarını resimli yollamanız mümkün müdür? çok acil

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba SERKAN DALDAL,
   Kullandığınız modem kurulumu zaten anlatılmış. Tüm sayfaları okumanız gerekmektedir.

 4. Ahmet Yanıtla

  anlatım için teşekkürler ama benim kurulum cdsi kayıp. kurulum için driver lazım ve nekadar araştırsam bulamadım yardımcı olabilirmisiniz?

 5. OGUZ Yanıtla

  Selamlar..
  Şirketimiz iki katlı. Alt katta AIRTISE 6372 Model Kablosuz modemimiz mevcut. Üst katta bazı odalarda modemden sinyal alamaıyoruz. Bu yüzden elimizde bulunan LINKSYS Wireless-G ADSL Gateway WAG54GP2 V2 Modemi üst katta acces point olarak kullanmak istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim. Yardımcı olursanız sevinirim.
  Saygılar..

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba OĞUZ,
   Bahsettiğiniz modemin acces point olarak kullanılıp kullanılmadığını hatırlayamadım açıkcası. Müsait bir zamanda uzak bağlantı (teamviever) sağlayarak modeminizi incelemem gerekli. Böyle bir duruma müsaitseniz bağlantıyı gerçekleştiririz. Aşağıdaki linkte anlatıldığına göre bahsettiğiniz durum mümkün. Ama dediğim gibi modemem ait kurulum ayarlarını üzerinden çok zaman geçtiği için hatırlayamıyorum.

   http://homedownloads.cisco.com/downloads/userguide/WAG54GP2_ug.pdf

 6. halil Yanıtla

  Merhaba
  WAG54GP2 V2 adlı modem var simdi benim birde Edimax 7284wna adsl modem routher var ben edimax modemim üzerine bu cihazı bağlayıp voip özelliğini kullanmak istiyorum yani kısaca bu WAG54GP2 V2 cihazın adsl kısımını kullanmak istemiyorum çünkü adsl performansı benim simdi kullandığım modem den kötü ve bu yüzden WAG54GP2 V2 cihaza benim adsl( edimax) modemin etherned kısmına bağlayıp kullanmak istiyorum bunu nasıl gerçekleştirebilirim..teşekkürler..

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba halil,
   Konuyla ilgili ISS’ınız ile görüşüp destek almanız daha sağlıklı olacaktır.

 7. harun Yanıtla

  hocam yazınızı okudum gayet güzel olmuş.Benim sorunum modem bir süre sonra internet ışığı sönüyor ve nete bağlanamıyorum.Kapatıp  açıyorum bekliyorum olmuyor,yardımcı olursanız sevinirim.

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba harun,

   ADSL linkinden mi bahsediyorsunuz. Evde paralel telefon varsa bu durum yaşanabilir. Servis sağlayıcınızı arayıp durumu kontrol etmenizde fayda var.

    

 8. Ali Can Yanıtla

  Merhaba bende superonline’ın verdiği Huawei marka EchoLife HG863 Fiber kablolu modem var.Beraberinde verdikleri Tilgin IPRG AB Markalı ve HG1311C model router BOZULDU. Ben de yerine ROUTER olarak Linksys marka WAG54GP2 V2-Annex A modemi ROUTER olarak bağlamak istiyorum fakat beceremedim. Bu konuda resimli anlatım yaparak yardımcı olursanız sevinirim.

 9. Cemal arda Yanıtla

  Abi ben gelecekten geliyorum tm şakayı geçelim
  Abi bende o söylediğiniz modemden var fakat dsl ve internet ışığı sürekli gidip gidip geliyor internet her 10 saniye de bir gidip gidip geliyor fakat diğer ışıklar sabit sadece dsl ve internet ne yapabilirim

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba Cemal arda,
   DSL ışığının sürekli sönmesinin bir kaç nedeni olabilir.
   1- Servis sağlayıcınızından kaynaklı problem. Bu durumda teknik servisi arayıp hattın değerini, çalışılırlığını kontrol ettirin.
   2- Modem-Telefon-Hat arasında bir sorun olabilir. Splitter arızası, telefon kablosu arızası (kopuk,kesik vb.)
   3- Modemden kaynaklı teknik arıza (özellikle adaptördeki arıza elektriksel gidip gelmeler yapabilir buda DSL hattını düşürür)

   Umarım bilgiler işinize yarar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir