Microsoft Access Uygulamasında Alınan MSCAL.OCX Hatasının Çözümü

 

mscalocx

Microsoft Access uygulamsının farklı versiyonlarını kullanan bazı kullanıcılar “mscal.ocx versiyon x..” şeklinde bir hata alabilmektedirler. Bu durum kullanılan kütüphanelerin uyuşmazlığından kaynaklıdır. Genelde 2003 formatında hazırlanmış bir dosyanın daha üst bir versiyonda açılmak istenmesi sonrası karşılaşılan bir durumdur. Bu sorunun gidermenin yolu gayet basit. Öncelikle yazımızın altında yer alan mscaleror adlı zip dosyasını indiriyoruz. Daha sonra içeriği uygun bir yere çıkartıyoruz. Sonrasında zip dosyası içerisinde yer alan dosyaların içinde yer alan mscal.ocx ve mscal (help dosyası) nı C:\Windows\System32 dizinine kopyalıyoruz. Daha sonra aşağıdaki işlemleri yapmamız gerekiyor. Anlatım Windows 7 64Bit. Eng. ve Ofis 2010 32 Bit Eng. versiyonlarına göre yapılmıştır.

mscal1

  • Start kısmına basıp “Search programs and files” kısmına “cmd” yazıyoruz. Karşımızda gelen “Command Promt” seçeneğine sağ tıklayıp “Run As Administrator” yapıyoruz.

mscal2

  • Gelen ekranda resimdeki komutları uyguluyoruz. Karşımıza resimde yer alan ileti geldiği zaman kütüphanelerin tekrar derlendiği anlamına gelir.

Bu işlemlerden sonra sorunlu Microsoft Access dosyanızı çalıştırdığınız zaman sorunun düzeldiğini göreceksiniz.

 

 

MSCAL.OCX sorununu çözmek için aşağıda yer alan zip dosyasını indiriniz:

mscalerror

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir