Microsoft Cihazlar Grubu Uygun Fiyat Segmentindeki Ürün Portföyünü Yeni Akıllı Telefon Nokia X2 İle Genişletti

Nokia_X2_3

Nokia X2 ikinci nesil cihaz ve yazılım platformuna hızlı bir giriş yaptı.

Microsoft Cihazlar Grubu “1 milyar kişiyi daha” mobil internet ve bulut servisleriyle tanıştırmak amacıyla geliştirdiği hesaplı akıllı telefon segmentinin en yeni üyesi olan Nokia X2’yi tanıttı. Nokia X2, uygulamalar, donanım ve kullanıcı arayüzü bakımından gelişmiş bir deneyim sunan Nokia X ailesinin yaşadığı hızlı gelişimin en son örneği. Nokia X2 çarpıcı bir tasarım, görsel açıdan daha etkileyici Fastlane dizaynı, daha fazla Microsoft servisi, 4.3 inç ClearBlack ekran, otomatik odaklı ve flaşlı 5MP arka kamera gibi gelişmiş özellikler sunuyor.

Nokia X gibi Nokia X2 de Android uygulamaları ve popüler Microsoft servislerini barındıran bir dünyaya giriş yapmanızı sağlıyor. Öte yandan Fastlane özelliği sayesinde kullanıcıların en sevdikleri uygulamalar arasında sorunsuzca geçiş yapmasına olanak tanıyor. Yeni Nokia X2, çift çekirdekli 1.2 Ghz Qualcomm Snapdragon işlemcisi ve 1 GB RAM’i sayesinde çok daha akıcı ve duyulara dayalı bir kullanıcı deneyimi sunuyor.

Nokia_X2_1

Bünyesinde yeni nesil Nokia X Yazılım Platformu 2.0 barındırmanın yanı sıra kullanıcı arayüzü açısından da önemli geliştirmeler sunuyor. Navigasyonu kolaylaştıran 3 farklı tür ekran arasından kullanıcılar istediklerini seçebiliyorlar: ister boyutu değiştirilebilen kutucuklarla kullanılan renkli “ana ekran”; ister son kullanılan uygulamalara ve yakın dönemdeki takvim etkinliklerine ulaşmak için Fastlane, isterseniz de Lumia’dan esinlenen, istediğinizi ana ekrana iğneleyebileceğiniz uygulamalar listesi. Açılır bildirimler sekmesi de ayrıca kullanıcılara bağlantı seçeneklerine bir bakışta göz atabilmeyi sağlamanın yanı sıra indirilebilecek olan yazılım güncellemeleri gibi eylem seçeneklerini görmeyi sağlıyor. Tüm bu deneyimler, yeni “ana sayfa” tuşu ve çoklu görevleri aynı anda görebilme gibi özelliklerle tamamlanıyor.

Microsoft Nokia X ürün ailesi servislerine yatırım yapmaya devam ediyor

Microsoft servislerine bir giriş kapısı niteliği taşıyan Nokia X ailesi Skype ve OneDrive gibi servislerin kullanımını oldukça kolaylaştırması bakımından Lumia akıllı telefon ailesini de tamamlayan bir ürün grubu olarak öne çıkıyor. Outlook.com, Skype ve OneDrive gibi uygulamalar yüklü halde piyasaya sürülecek olan Nokia X2’ye Nokia Mağaza’da mevcut olan Bing Arama uygulaması gibi pek çok uygulamayı indirmek de mümkün.

Bu ürün ailesinde ilk kez bulunan OneNote ve Yammer gibi uygulamalar da Nokia Mağaza’dan indirilebiliyor. OneNote uygulaması, kullanıcıların notlar oluşturarak bunları OneDrive üzerinden buluta kaydetmelerine olanak tanırken, Yammer işbirliği gerektiren online çalışmalar yürütmeyi sosyal ağlara giriş yapmak kadar kolay hale getiriyor. Çektiğiniz fotoğrafları OneDrive’da otomatik olarak yedekleme seçeneği, 15GB ücretsiz bulut depolama alanından yararlanmanızı ve fotoğraf, video, belge ve diğer dosyalarınızı online olarak emniyete almanızı sağlıyor.

Nokia X2, kısa süre önce eklenen Instagram’ın yanında LINE Ranger, Brewster, Path ve Findery gibi üçüncü parti uygulamaları da barındırıyor. Hepsi de yeni baştan tasarlanmış ve navigasyonu kolaylaştıran Nokia Mağaza’da mevcut olan tüm bu uygulamaların yanı sıra, Nokia X ailesi için en yüksek kalite Android uygulamalar da burada bulunuyor.

Nokia_X2_2

Çarpıcı, fark yaratan tasarım

Tek parça gövdeye sahip olan Nokia X2, değiştirilebilir arka kapak konusuna da yeni bir yaklaşım getiriyor. Parlak renkli çekirdek katmanı kaplayan yarı saydam dış katman sayesinde cihaz hem sağlamlık kazanıyor hem de içten aydınlatmalı bir görünüm veriyor.

Nokia X2, parlak turuncu, siyah ve yeşil renklerde sunulurken kısa süre içinde parlak sarı, beyaz ve mat koyu gri seçenekleri de ürün gamına eklenecek.

Microsoft Cihazlar Grubu Mobil Telefonlar, İdari Başkan Yardımcısı Timo Toikkanen “Nokia X ailesi gücüne güç kaymaya devam ediyor. Nokia X kısa süre içinde akıllı telefon Rusya[1], Pakistan, Kenya ve Nijerya’da en çok satan telefon oldu. Hindistan’da ise en çok satan akıllı telefon sıralamasında üçüncü sıraya yerleşti. Nokia X2 yıldızlaşan yeni tasarımıyla, kullanım kolaylığıyla ve yeni Microsoft deneyimleriyle Nokia X deneyimini bir üst seviyeye taşıyor. Akıllı telefonda inovasyonu daha düşük fiyat segmentleriyle tanıştırmış olmaktan dolayı gururluyuz” dedi.

Nokia X2: bir bakışta tüm özellikler

Özellik Çift SIM’li versiyon
Ekran ClearBlack 4.3” WGVA
İşlemci Snapdragon 200 Serisi 1.2Ghz çift çekkirdekli 8120
RAM 1GB
Kamera – Arka 5MP flaşlı otomatik odaklama
Kamera – Ön VGA
Batarya 1800 mAh
Konuşma süresi 2G: 10 saate kadar

3G: 13 saate kadar

Bekleme süresi 23 güne kadar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir