Microsoft, İş Zekası ve İş Kritik Uygulama Alanındaki Yeni Çözümlerini Duyurdu

Artan veri hacmi ve şirketlerin maliyetlerini düşürme gereksinimlerini karşılamak amacıyla geliştirilen yeni nesil Microsoft çözümleri görücüye çıktı.

İş zekası ve iş kritik uygulama alanındaki bu çözümler, müşteriler ve iş ortaklarının veri ambarı uygulamalarını hızlandırmalarını sağlıyor.

Microsoft, 8 – 11 Kasım 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilen PASS Summit 2010 etkinliğinde veri tabanı ve iş zekası ortamı SQL Server’ın yeni versiyonu, “Denali” kod adlı Microsoft SQL Server ve SQL Server 2008 R2 Parallel Data Warehouse çözümlerini duyurdu. Etkinlikte ayrıca iş kritik uygulamalarının yaşam döngüsü içerisinde uçtan uca deneyim sunan yeni “Microsoft Critical Advantage Program” da tanıtıldı. Duyurusu yapılan çözümler kurumsal müşterilere en zorlu veri ambarı gereksinimlerini karşılamak için en üst düzeyde ölçeklenebilirlik, kullanılabilirlik ve güvenilirlik sağlamayarak tasarım, kurulum ve cihaz tabanlı optimize çözümler sunuyor.

Konu hakkında bir açıklama yapan Microsoft İş Platformu Birimi Kıdemli Başkan Yardımcısı Ted Kummert,  kurumların günümüzde hacmi giderek artan verileri hızlı doğru biçimde yorumlamak gibi bir zorlukla karşı karşıya olduğuna dikkat çekerek, “SQL Server 2008 R2 Parallel Data Warehouse çözümümüz yüksek ölçekli kurumsal yetenekleri uygulama şeklinde kurumlara seçim ve kurulum kolaylığı ile sunuyor” dedi.

Organizasyonların en kritik veri ambarı ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmış olan SQL Server 2008 R2 Parallel Data Warehouse paralel işleme mimarisi sayesinde en üst düzeyde performans sağlıyor. Müşterilere donanım seçimi yapabilme imkanı tanıyan Microsoft’un Paralel Data Warehouse uygulaması şimdilik HP işbirliği ile sunuluyor. Microsoft bu uygulamayı gelecekte yeni işbirlikleri üzerinden de sunmayı hedefliyor.

Öte yandan tanıtımı yapılan Microsoft Critical Advantage Program (MCAP) ise kurumlara işlerini daha etkin, risksiz ve rekabetçi biçimde yürütebilmelerini sağlamak amacıyla uçtan uca bir çözüm olarak sunuluyor. SQL Server 2008 R2 Parallel Data Warehouse’un bir parçası olarak sunulan söz konusu program 30 dakika içerisinde kritik görev desteği seçeneğine de sahip.

Duyurusu yapılan SQL Server 2008 R2 Parallel Data Warehouse ile ilgili detaylı bilgiye http://www.microsoft.com/sqlserver adresinden ulaşabilirsiniz.

Uzun süredir beklenen “Denali” kod adlı yeni Microsoft SQL Server hakkındaki bilgilere ise http://www.microsoft.com/sqlserver adresinden erişebilirsiniz.

Yeni sertifika programı ve bulut hizmeti

Microsoft, PASS Summit 2010 etkinliğinde tanıtımını yaptığı yeni nesil iş zekası çözümlerinin yanı sıra SQL Server için yeni sertifika programı Microsoft Certified Master (MCM) ve “Atlanta” kod adlı yeni bulut hizmetini de tanıttı. SQL Server uzmanları için yenilenmiş olan sertifika programı önceki programa göre daha esnek ve düşük maliyetli. Microsoft SQL Server kurulumlarını izlemek için geliştirilmiş olan güvenli bulut hizmeti “Atlanta”ya http://www.microsoftatlanta.com adresinden kayıt olabilirsiniz.

Microsoft Türkiye hakkında:

Microsoft Türkiye, 1993 yılında altı kişiyle başladığı uzun maratonda, bugün 350’ye yakın çalışanıyla birlikte koşuyor. Türkiye, aynı zamanda 79 ülkenin bulunduğu Microsoft Orta Doğu ve Afrika Bölgesi’nin de merkezi olarak yer alıyor. Microsoft, Türkiye’nin potansiyelini gerçekleştirmesi için, bilişimin tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de en fazla yatırım yapılan alanlardan biri olması gerektiğine inanıyor. Kurulduğu günden bu yana kişilerin ve kurumların gerçek potansiyellerini ortaya çıkaran yazılımlarıyla insanları ‘her zaman, her yerden ve her cihazdan’ bilgiyle buluşturan Microsoft Türkiye, 10 bini aşkın bilişim şirketinden oluşan ekosistemiyle Türkiye’nin Bilişimle Kalkınması için çalışıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir