Mobil Tehditlerle Mücadelede Yeni Bir Cephe Açılıyor

3105-f-secure-saara_4094

F-Secure ve Nokia Solutions and Networks, mobil tehditlere karşı birlikte mücadele kararı aldı

Siber tehditler mobil platformlara doğru kaydıkça, kullanıcılar operatörlerin ve servis sağlayıcıların güvenlik konusunda kendilerine yardımcı olması gerektiğini düşünüyor. F-Secure ve Nokia Solutions and Networks, siber güvenliği operatör altyapısının parçası haline getirecek önemli bir işbirliğine imza attı.

Dünyanın önde gelen güvenlik yazılımları üreticisi F-Secure ve mobil ağ sistemleri uzmanı Nokia Solutions and Networks (NSN), mobil kullanıcıların güvenliğini sağlayacak yeni çözümler geliştirmek üzere işbirliğine imza attıklarını duyurdu. Her iki şirketin uzun yıllara dayanan birikimiyle ortaya koyacağı yenilikçi çözümler, kullanıcıların kişisel gizliliğini ve mobil cihazların güvenliğini altyapıdan itibaren güçlendirmeyi hedefliyor.

PC satışlarının azalması, zararlı yazılımların ve siber tehditlerin odağının mobil platforma kaymasına neden oluyor. Mobil platformlarda yer alan zararlı yazılımlar giderek daha yaygın ve karmaşık hale geldikçe, kullanıcıların güvenliğe dair hizmet aldıkları kurumlardan beklentileri artıyor.

Kullanıcılara göre mobil güvenlik ‘servis sağlayıcının’ işi

F-Secure tarafından Temmuz 2013’te yayınlanan mobil tehdit araştırmasına göre, mobil platformlara yönelik tehditlerin sayısı her çeyrekte en az yüzde 25 artıyor. Geçtiğimiz yıl ilk kez uygulama dükkanlarının haricinde, web sitelerinden yönlendirme yoluyla bulaşan ve Android mobil işletim sistemlerini hedef alan zararlı yazılımlara rastlandı. Bunun yanı sıra mobil botnet ağları ve kullanıcının bilgisi haricinde özel numaralara yüksek ücretle kısa mesaj gönderen uygulamalar mobil kullanıcıları tehdit etmeye devam ediyor.

Bu durum, kullanıcıların internet servis sağlayıcılarından ve operatörlerden daha fazla güvenlik önlemi talep etmesine neden oluyor.

F-Secure tarafından gerçekleştirilen ankete göre, kullanıcıların yüzde 54’ü mobil cihazları aracılığıyla internette sörf yaparken yeterince güvende olduğunu düşünmüyor. Yüzde 69’u ise operatörler ve internet servis sağlayıcılar aracılığıyla gerçekleşen iletişimin güvenliğinin, yine bu şirketler tarafından sağlanması gerektiğine inanıyor. Hizmet ve servislerin bulut ortamına taşınması, altyapı odaklı güvenlik yaklaşımına dair ihtiyacı daha da artırıyor.

Nokia Solutions and Networks Portföy Yönetimi Başkan Yardımcısı Thorsten Robrecht, F-Secure ile gerçekleştirdikleri işbirliğine dair şunları söyledi:

“Biz NSN olarak, en iyi güvenliğin pazarın önde gelen şirketleri arasında gerçekleştirilecek işbirliğiyle ve uzmanlıkla sağlanabileceğine inanıyoruz. Mobil güvenliği artırmak adına NSN ve F-Secure arasında kurduğumuz işbirliği, bu düşüncemizin somut bir göstergesidir.”

F-Secure Tüketici ve Pazar Operasyonları Başkan Yardımcısı Samu Konttinen de NSN ile güvenlik konusunda gerçekleştirilen işbirliğinden son derece memnun olduklarını ifade ederek, “Giderek gelişen mobil tehditlerin kullanıcılara ve internet servis sağlayıcılara vereceği olası zararların önlenmesinde, NSN ile birlikte önemli işlere imza atacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir