Nlite Programını Kullanarak SATA Sürücülü Bootable Windows XP CD’si Yapmak

Bu makalemizde sizlere nLite programını kullanarak sata sürücülerini içeren Bootable Windows XP CD’sini oluşturma yönteminden bahsedeceğiz. Kullanmış olduğumuz notebooka format atma zamanı geldiğinde birçok kullanının başına geldiğini düşündüğüm “disk bulunamadı” hatası ve bu hatanın çözümünden bahsedeceğiz. Elimizdeki Windows XP CD’sinin diskimiz için gerekli olan sata sürücülerini içermemesi nedeni ile kurulum bir türlü başlamaz, sürekli mavi ekran uyarıları alırız. Bunun nedeni şu: Notebook’ta takılı olan HDD’nin SATA olması, kurulum yapmaya çalıştığımız cd içerisinde ise SATA sürücülerinin olmaması ve kurulum esnasında bu diskin görüntülenememesidir. Doğal olarak Windows kurarken bir disk seçmemiz gerektiğinden bu adımı bir türlü geçilemez. İşte Ntlite ile oluşturduğumuz Bootable CD tam bu aşamada devreye girip diskimize ait sata sürücülerini otomatik olarak yüklüyor. Böylelikle kurulum aşamasındaki disk tanımlama adımını geçmiş olup Windows kurulumumuza sorunsuz olarak devam ediyoruz.

Windows kurulumu yapmadan önce BIOS’a girip “AHCI Mode” kısmını “Disable” yapmanız halinde kurulum sorunsuz gerçekleşecektir. Windows kurulumunu gerçekleştirdikten sonra durumu tekrar eski konuma getirebilirsiniz. Acemi kullanıcılar ve bu sorunu yaşayan diğer kullanıcılar için aşağıda resimlerle zenginleştirilmiş bir makale hazırlamaya çalıştık. Faydalı olacağını düşündüğüm bu makale ile ilgili sorunlarınızı “yorum” kısmından belirtebilirsiniz.

Program anlatımına geçmeden önce intel chipset kullanılan sistemler için 32 ve 64 bitlik SATA sürücülerini indirmeniz gerekmektedir. Ayrıca sağlam bir Windows XP CD’sinin içeriğini bilgisayarınıza kopyalayın. Aşağıdaki linkten nlite programını indirip bilgisayarınıza kurun.

nLite indir.
intelsata32bit indir.
intelsata64bit indir.

Sata Sürücüleri İçeren Bootable Windows XP CD’si Yapmak Resimli Anlatım:

1) nLite programını çalıştırınız. Karşımıza gelen ekranda dil seçeneklerinden “Türkçe” seçip “Devam” tuşuna basınız.

 

2-3) Bu adımda bilgisayarımıza kopyalamış olduğumuz Windows XP CD içeriğinin yerini seçip “Devam” tuşuna basınız.

 

4) Bu kısımda herhangi bir seçim yapmadan “Devam” tuşuna basıyoruz.

 

5) Bu kısımda “Sürücüler” ve “Açılabilir ISO” seçeneklerini işaretleyip “Devam” tuşuna basıyoruz.

 

6-7)  Bu kısımda “Ekle” butonuna bastıktan sonra “Tek Sürücü” sekmesine tıklıyoruz.

 

8) Bu adımda indirmiş olduğum Intel Chipset SATA sürücülerinden kurmak istediğimiz verisyona uygun 32Bit veya 64Bit’lik versiyonu seçip “Open” sekmesine tıklıyoruz.

 

9-10-11) Bu adımda varolan sürücülerden birinin üzerine birkez tıkladıktan sonra CTRL+A yardımı ile tamamını seçip “Tamam” sekmesine tıklıyoruz. Daha sonra karşımıza gelen ekranda “Devam” butonuna basıyoruz. Bu adıma kadar bir sıkıntı yaşamadıysanız son aşamalara gelmiş bulunmaktasınız. DVD/CD yazıcınıza bir adet yazılabilir CD takmanız gerekmektedir.

 

12-13-14) Bu adımda “Yes” sekmesine tıklayarak Bootable Windows XP CD içeriğinde yer alacak dokümanları hazırlamış oluyorsunuz. CD içeriğinin ne kadar yer kapladığı, eklenen sürücülerin boyutları hakkında bilgileri görebilirsiniz.

 

15-16) Bu kısımda içeriğimizi “Doğrudan Yazdır” seçeneğini kullanarak direkt CD üzerine yazabiliriz yada “İmaj Oluştur” seçeneği ile devam ederek daha sonra kullanmak üzere “ISO” dosyamızı oluşturabiliriz. Yazdırma hızı olarak max değer seçmek içerik kayıplarına neden olabileceğinden ortalama bir hız seçerek CD içeriği oluşturmak sağlıklı olacaktır.

 

17) “Bitir” sekmesine tıklayarak Bootable Windows XP CD’mizi tamamlamış oluyoruz.

Yukarıdaki bölümde CD içeriğine sadece intel chipsetli sata sürücüleri eklemeyi anlattık. Fakat nLite programının yapabildikleri bununla sınırlı değil. 5nci resimde yer alan seçeneklerden bazılarına kısaca değinmek istiyorum.

 

Katılımsız Kurulum Seçeneği:

Bu seçeneği işaretlemeniz halinde birçok seçeneği kurulum esnasında halletmiş oluyorsunuz. Örneğin “CD Key” kısmını doldurduğunuz zaman sizden kurulum aşamasında herhangi bir “key” girişi istenmeyecektir. Otomatik güncellemeleri açıp kapatabilirsiniz. “Ağ Tanımlaması ve Yetki” kısmında “Bilgisayar Adı”, “Domain” veya “Çalışma Grubu” gibi kısımları doldurup kurulum sonrası işlemlerinizin süresini kısaltabilirsiniz. “Kullanıcılar” kısmına girerek bilgisayarınızda var olması istediğiniz “Yönetici” veya “Sınırlı Kullanıcı” hesaplarını ayarlayıp yine kurulum sonrası zamandan tasarruf etmeniz mümkün olacaktır. Bu adım oldukça geniş olduğundan sorularınız olması halinde “yorum” kısmından lütfen belirtiniz.

 

Servis Paketi:

Bu seçeneği işaretlemeniz halinde Windows CD içeriğinize hangi yükseltme paketlerini eklemek istiyorsanız (SP2, SP3,SP4 ) ilgili dosyaları bilgisayarınıza yükleyip seçim yapmalısınız. Bu seçeneği kullanmamanız önerilir. İçerikte oluşabilecek bir hata işletim sisteminizin düzgün çalışmamasına neden olabilir. Ek paketleri kurulum sonrası indirip manuel olarak kurmanız sağlıklı olacaktır.

 

Seçenekler:

Bu adımı seçmeniz halinde yükleme başlamadan önceki yol değişimi ve yamalarda en çok kullanılan sistem seçeneklerini ayarlayabilirsiniz. Örneğin kurulum esnasında “bir tuşa basın” mesajını aktif hale getirdiğinizde bu uyarı mesajı görüntülenmeden CD/DVD’den sisteminizi başlatmanızı sağlar. Bu seçeneği ileri düzey bilgisayar kullanıcıların tercih etmesini öneririm.

 

Bileşenler:

Bu seçeneği işaretlemeniz halinde Windows bileşenlerini kuruluma başlamadan önce aktif/pasif hale getirebilirsiniz. Kullanmayacağınız bileşenleri kaldırmanız kurulum zamanının kısalmasına ve disk üzerinde yer kazanmanıza olanak sağlayacaktır. Bu seçeneği ileri düzey bilgisayar kullanıcıların tercih etmesini öneririm.

 

Düzeltme,Eklenti ve Güncelleme Paketleri:

 

Bu seçeneği işaretlemeniz halinde işletim sisteminize ait güncelleme paketlerini, düzeltmeleri veya eklenti dosyalarınızı CD içeriğine eklemenize olanak tanır. Bu seçeneği ileri düzey bilgisayar kullanıcıların tercih etmesini öneririm.

 

İnce Ayarlar:

Bu seçeneği işaretlemeniz halinde birçok Windows ince ayarını yapmanız mümkün. Örneğin IE’da başlangıç sayfanızı sabitleyebilirsiniz. Masaüstünüzde kurulum sonrası görüntülenmesini istediğiniz öğeleri seçebilirsiniz.(Belgelerim, Bilgisayarım, Ağ Bağlantıları gibi). Windows servislerinden kullanmayacaklarınızı “Devre Dışı” yapabilirsiniz. Bu seçeneği ileri düzey bilgisayar kullanıcıların tercih etmesini öneririm.

3 yorum

 1. melih Yanıtla

  bu anlattıklarını yaptıktan sonra en başta işaretledigimiz xp klasörünü cd’yemi çekicez

  • ahm3t YazarYanıtla

   Melih merhaba;
   Evet en başta seçilen CD yazdırılacak. Sonradan yapılan dosya seçimleri ve sürücüler bu klasörün içine otomatik olarak ekleniyor. Siz sadece adımları izleyin yeter.

 2. Geri bildirim: Türkçe Windows XP Sp 3 Hollandaca (nederlands) nasıl yapılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir