Norton Internet Security İnceleme

NSKT1 (1)

Merhaba değerli okurlar,

Bu yazımda sizlere Norton’un yeni bir sürümünü piyasaya sunduğu “Norton Internet Security” programının kurulumunu ve kullanımını anlatmaya çalışacağım.  Günümüzde online tehditlerin gözle görülür bir şekilde arttığını düşündüğümüzde ve son kullanıcıların sosyal medya veya mail trafiği ile bilgisayarlarına bulaşan zararlı dosyalara karşı aldıkları kişisel tedbirlerin yetersiz olduğu düşünüldüğünde lisanslı bir güvenlik yazılımın bilgisayarlarda olması kaçınılmaz bir durum. Son yıllarda artık bir çoğumuzun birden farklı sosyal ağda hesabımız var , birçoğumuz bilgisayarımızdan online bankacılık işlemi yapıyoruz ve bir çoğumuz iş trafiğinin bir kısmını mail ile yürütmekte. Yani günümüzün büyük bir bölümü internet üzerinde online olarak geçmekte. Zamanımızın büyük bir kısmı bilgisayar başında online olarak geçiyorsa bilgisayarımızda da mutlaka bir koruma programı olmalı. Bu yazımızda size bu koruma programlarından en etkililerinden ve yenilenmiş olan “Norton Internet Security” programından ve özelliklerinden bahsetmeye çalışacağız.  Bu arada şunu belirtmeden geçemeyeceğim. Norton son yıllarda çıkartmış olduğu ürünlerde bilgisayar genel performansının iyileştirilmesine son derece dikkat ediyor. Eski yıllarda “onu kurma çok kasıyor” tabiri son yıllarda tamamen ortadan kalkmış. “Norton Internet Security” programını bilgisayarınıza kurduğunuzda sistem kaynaklarını optimize şekilde kullanıp sanki sisteminizde bir koruma programı yokmuş hissi uyandırıyor. Risk ve tehlike algılandığında da hemen üst seviye korumaya geçip sisteminizi gelecek veya gelmiş tehditlere karşı sorunsuz şekilde korumaktadır. Ayrıca bu son versiyonun Windows 8.1 ile tam uyumlu çalışacak şekilde tasarlanmış olması da tercih sebebinizi arttırmaktadır. Şimdi dilerseniz programın adım adım kurulumuna ve basit kullanım anlatımına geçelim.

NSKT1 (2) NSKT1 (3)

Norton Internet Security Kurulum Anlatımı:

1- 2)Kuruluma başlamadan önce bilgisayarınızda farklı bir koruma programı varsa bunu silin ve açık olan uygulamalarınız kapatın. Daha sonra kutu içerisinden çıkan medyayı bilgisayarınıza takın veya www.norton.com/setup  adresine girip kutu içeriğinde yer alan ürün anahtarını girip webden kuruluma başlayabilirsiniz.

NIS1 NIS2 NIS1b

3-4) Kurulum başlamış olup gerekli dosyalar internet üzerinden indirilmektedir. Kurulumu yaparken internete bağlı olmanız programın güncel kurulması açısından önemlidir.

NIS3 NIS4

5) Dosyalar indikten sonra karşımıza gelen ekranda ürün anahtarımızı girp “Kabul Et ve Yükle” butonuna basıp kuruluma devam ediyoruz.

NIS5

7-8-9) “Norton Internet Security” programı yüklenmeye devam etmekte olup birkaç dakika içerisinde kurulumun sonlandığı mesajını alacaksınız.

NIS7 NIS8 NIS9

10-11-12-13-14) Kurulum bittikten sonra baloncuklar içerisinde size program hakkında bilgilendirmeler sunulacaktır. Bu adımları “İleri” butonuna basarak geçebilirsiniz.

NIS10 NIS11 NIS12 NIS13 NIS14

15-16) Son adımda etkinleştirmenizi tamamlayabilirsiniz. Gelen ekranda mail adresi verip “Norton” hesabı oluşturabilir veya kayıtlı hesabınızla oturum açabilirsiniz. Bunun şu avantajları var, cihazlarınızı ve yüklü norton yazılımlarını uzaktan kontrol edebilirsiniz ayrıca “Norton Family” ve “Identity Safe” hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

NIS15 NIS16

17-18) Bu ekranda bilgisayarınız risklere karşı tarama yapabilir, “Onarım Aracı”nı kullanarak zarar görmüş Windows sistem dosyalarınız onarabilir, “Facebook Duvarını Tara” seçeneğinin kullanarak kullanmış olduğunuz Facebook hesabınıza bulaşmış olan zararlı ve spam tehdidi oluşturan uygulamaları ortadan kaldırabilirsiniz.

NIS17  NIS18

19- Bu kısımda bilgisayarınızın genel performans durumu hakkında çeşitli veri ve grafiklere ulaşmanız mümkün.

NIS19

20-21) Bu kısımda “Norton Internet Security” programına ait çeşitli ayarları yapabilirsiniz. Ağ ve web güvenliğinizi kendinize göre yapılandırabilirsiniz. “Bilgisayar Taraması” kısmına girerek hangi öğelerin taranıp hangilerinin pas geçileceğini belirtebilirsiniz. “Mesaj Koruması” kısmına girip mailleriniz için “AntiSpam” özelliğini aktif hale getirebilirsiniz. “Web” kısmına girip “Identity Safe” menüsünü aktif hale getirip online bankacılık işlemleri veya sosyal ağ kullanımlarında giriş yapmış olduğunuz kimlik bilgilerini koruma altına alabilirsiniz. Bu kısımda daha bir çok özelleştirme ayarı mevcut fakat size tavsiyem eğer ileri bilgisayar kullanıcısı değilseniz burada fazla bir değişiklik yapmamanız. Eğer değişiklik yaptıysanız ve geri dönmeyi beceremiyorsanız pençede alt kısımda yer alan “Tümünü Varsayılan Yap” kısmını seçip programı ilk kurulum ayarlarına çevirmeniz mümkün.

NIS20 NIS21

22-29) “Hesap” kısmında yer alan “Ailemi Koru” butonuna basarak eğer norton hesabınız varsa ücretsiz olarak “Norton Family” uygulamasını yapılandırıp ve sonrasında bilgisayarınıza indirip kurabiliyorsunuz. Kurulum aşamasında çocuk adedini ve yaşlarını girerek programın konfigürasyonunu yapabiliyorsunuz.

NIS22 NIS23 NIS24  NIS25 NIS26 NIS27 NIS28 NIS29

30-31) “Norton Internet Security” ve “Norton Family” programlarını kurduktan sonra görev çubuğunda iki adet simgenin eklendiğini göreceksiniz. Bu simgelere  sağ tıkladığınızda hızlı erişim menülerinin açıldığını göreceksiniz. Programlara ait bazı özellikleri buradan hızlı bir şekilde açıp kapatabilirsiniz.

NIS30 NIS31

32) Bu resimde “Norton Internet Security” programının güncellemesi hakkında ilerlemeyi görebilirsiniz.

NIS32

Bu yazımda sizlere “Norton Internet Security” ve “Norton Family” programlarının kurulumlarını ve basit kullanım detaylarını aktarmaya çalıştım. Şunu unutmayın ki bilgisayarınızda her ne kadar üstün bir koruma programı olursa olsun asıl önemli olan sizin bilinçli ve uyanık olmanızdır.  Mail kutunuza gelen isimsiz ve içeriği belli olmayan mesajlara tıklamayın, ortak alanlarda kullanılan şifresiz kablosuz ağları mümkün olduğunca tercih etmeyin. Flash bellek gibi cihazlarda veri transferi yaparken mutlaka antivirüs taraması yapınız. Bankacılık işlemleri yaparken veya Facebook, Twitter gibi sosyal ağlara giriş yaparken web sitesinin mutlaka https:// ile başlamasına dikkat ediniz. Emin olun bu verdiğim birkaç basit öğüt size her anlamda yarar sağlayacaktır.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Yazı içeriği hakkında her türlü sorunuzu yorum kısmında belirtebilir veya www.facebook.com/bdestek , www.twitter.com/bdestek hesaplarımdan bana iletebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir