Norton Mobile Security İncelemesi

nortmobseckutu1 (1)

Merhaba sevgili okurlar,

Bu yazımızda sizlere Symantec’in yeni bir ürünü olan “Norton Mobile Security” ürününü anlatmaya çalışacağım. Kurulumu ve kullanımı konusunda görsellerle desteklenmiş bir anlatım yapmaya çalıştım. İOS ve Android tabanlı cihazlarla birlikte kullanılabilen bu ürün birçok özelliği de içinde barındırmakta. Ürünün anlatımına geçmeden önce sizlere mobil cihazlar ve güvenlik önlemleri hakkında bazı şeylerden bahsetmek istiyorum.

Günümüzde mobil cihazlar kullanıcıların hayatlarında önemli bir yer tutmaya başladı. Artık telefonlarımızı sadece “Alo” demek için kullanmıyoruz. Akıllı telefonlarımızı  banka işlemlerimizde, sosyal ağ etkileşimlerimizde, mail alıp/göndermede, günlük elektrik faturamızı öderken vs. bir çok alanda kullanmaktayız. Akıllı telefonların hayatımızda bu kadar yoğun yer tutması aynı zamanda güvenlik önlemlerinin de artması gerektiği gerçeğini ortaya çıkarıyor. Her ne kadar ilk güvenlik kişisel bilinç ile oluşsa da ek tedbirleri almak her zaman faydalıdır. “Norton Mobile Security” tam bu noktada akıllı telefonunuza ister İOS ister Android olsun üstün bir güvenlik sunmaktadır. IDC’nin raporuna göre dünya genelindeki akıllı telefon satışının 2013 yılında 1.4 milyar olması beklenmektedir. Bu rakamın her yıl %19.2 artacağı öngörüldüğü düşünülürse  ilerleyen yıllarda her evde birden fazla akıllı telefon olacağı kesin. Bilgisayar ve mobil cihaz güvenliği konusunda ülkemizdeki kullanıcıların yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olmadığını düşünmekteyim. Bu doğrultuda akıllı cihazlarında mutlaka bir güvenlik programı bulundurulmalı. “Norton Mobile Security” bu aşamada cihazınızı ve bilgilerinizi sizin adınıza korur. Türkiye’de son 12 ayda sosyal veya mobil siber suç mağduru olan kullanıcıların oranı %24’tür. Bu rakam mobil cihazlarda bir güvenlik yazılımı bulundurmanın ne kadar elzem olduğunu ortaya koymakta.  Aynı zamanda her 3 mobil cihaz kullanıcısından biri cihazının çalındığını belirtiyor. Çalınan cihazlarla birlikte bir dünya kişisel veri başkasının eline geçmiş oluyor. Bu durumun önüne geçmek için “Norton Mobile Security” size eşsiz bir koruma sunarak cihazınızın yerini bir harita üzerinden bulmanıza olanak tanıyor.

Mobil yaşam hızının hızla arttığı günümüzde aynı oranda güvenlik gereksinimleri de hızla artmakta. İOS ve Android cihazlarda maksimum güvenlik sağlamak amacıyla Norton by Symantec sizlere geliştirilen “Norton Mobile Security”  ürününü sunuyor. Program ve mobil cihazlar ve güvenliği hakkındaki bu bilgilerden sonra sizlere programın kurulumu ve kullanımı hakkında bilgiler aktarmaya çalışacağım.

Norton Mobile Security Kurulumu ve Kullanımı:

nortmobseckutu1 (2)

nortmobseckutu1 (3)

nortmobseckutu1 (4)

nortmobseckutu1 (5) nortmobseckutu1 (6)

Burada yer alan görseller ve anlatım Android tabanlı bir cihaz için yapılmıştır. Görselleri sıralı olarak ayarlanmıştır.

Kutu içerisinden çıkan kart üzerinde bir QR kodu bulunuyor. Bu kodu Google Play veya Apple App Store aracılığı ile indireceğiniz “Norton Snap” yazılımı ile taradığınız zaman ilgili siteye gitmeniz için bir link karşınıza gelecek. Linke girdiğinizde sitede oturum açmanız gerekmektedir.  Oturum açtıktan sonra yönergeleri izleyerek “Norton Mobile Security” programını cihazınızı indirip kurabilirsiniz. Tarama yaptığınız QR kodu ile birlikte ürüne ait anahtar otomatik olarak doldurulacaktır. “Norton Mobile Security” ürününü indirdikten sonra karşınıza bir lisan sözleşmesi gelecektir. “ Kabul Et Başlat” a tıkladıktan sonra ürününüz aktif hale gelmesi için Norton hesabınızla oturum açıp cihazınızını kaydetmeniz istenecektir.  Program aktif hale geldikten sonra karşınıza altı adımdan oluşan bilgilendirme ekranı gelecek.  Bilgilendirme ekranında sonra altı ana menüden oluşan “Norton Mobile Security” programı cihazınızı korumaya hazır hale gelecektir.  Kurulum aşamasını uzun uzun anlatmaya gerek duymadım. İlgili görselleri sırasıyla takip edip uyguladığınızda program kurulumunu yapmanız mümkün. Programı kurduktan sonra cihazımda yüklü olan bir uygulamanın da aslında farkında olmadan cihazıma zararlı veriler yüklediğini, habersiz olarak reklam içerikli uygulamaları cihazıma indirdiğini fark ettim. Basit bir tarama işleminden sonra “Norton Mobile Security” bu programı etkisiz hale getirip telefonumu güvenlik altına aldı.

nortonmobseckur1 (1) nortonmobseckur1 (3) nortonmobseckur1 (4) nortonmobseckur1 (5)

 

nortonmobseckur1 (6) nortonmobseckur1 (7) nortonmobseckur1 (8) nortonmobseckur1 (9)

 

nortonmobseckur1 (10) nortonmobseckur1 (12) nortonmobseckur1 (13) nortonmobseckur1 (14)

 

nortonmobseckur1 (15) nortonmobseckur1 (16) nortonmobseckur1 (17) nortonmobseckur1 (18)

 

nortonmobseckur1 (20) nortonmobseckur1 (21) nortonmobseckur1 (22) nortonmobseckur1 (23)

 

nortonmobseckur1 (24)

Norton Mobile Security basit zararlı dosya taramasının dışında da bir çok gelişmiş özelliği de beraberinde sunmakta. Bunları maddeler halinde sıralamak gerekirse:

1-      Android ve İOS platformları olmak üzere akıllı telefon ve tablet bilgisayarları korur.

2-      Kayıp ya da çalınma durumunda kişilerinizi yedekler ve kurtarır.

3-      Çalınan aygıtınızın yerini bir haritadan tespit etmenize olanak tanır.

4-      Cihazınızın kayıp veya çalıntı durumunda kişisel bilgilerinizi uzaktan silebilirsiniz.

5-      Android tabanlı bir cihazda bu ürünü kullanıyorsanız “Kayıp modu” aktifse eğer cihazı kullanan kişilerin yerleşik kamerayı kullanarak resimlerini çekebilir.

6-      İstenmeyen çağrı ve metin mesajlarını engeller (Android için)

7-      “Çığlık Alarmı” kaybolan cihazınızın sesli alarm sayesinde hızlı bir şekilde bulunmalarını sağlar.

8-      SIM kart çıkartıldığında telefonunuzu anında kilitler, böylelikle telefonunuz başka bir SIM kart ile kullanılamaz.

9-      Ürününüzü tek tıklama ile güncellemeniz ve artan tehditlere karşı her an koruma altında olmanız mümkün.

Ürün hakkında detaylı bilgiye bu adresten ulaşabilirsiniz.

Kısacası akıllı bir cihaz kullanıyorsanız mutlaka bir koruma ürünü kullanmalısınız ve bu ürün en iyisi, en hızlısı ve en güvenlisi olsun diyorsanız tercihiniz “Norton Mobile Security” olsun. Ürünün önerilen satış fiyatı 53.99TL’dir.

nortonmobseckur1 (25) nortonmobseckur1 (26) nortonmobseckur1 (27) nortonmobseckur1 (28)

 

 

nortonmobseckur1 (29) nortonmobseckur1 (30) nortonmobseckur1 (31) nortonmobseckur1 (32)

 

 

nortonmobseckur1 (33) nortonmobseckur1 (34) nortonmobseckur1 (35) nortonmobseckur1 (36)

 

 

nortonmobseckur1 (53) nortonmobseckur1 (52) nortonmobseckur1 (51) nortonmobseckur1 (50)

 

 

nortonmobseckur1 (37) nortonmobseckur1 (38) nortonmobseckur1 (39) nortonmobseckur1 (40)

 

 

nortonmobseckur1 (41) nortonmobseckur1 (42) nortonmobseckur1 (43) nortonmobseckur1 (44)

 

 

nortonmobseckur1 (48) nortonmobseckur1 (49)

2 yorum

  1. Esat Başkurt Yanıtla

    açıkcası mobile güvenlik yazılımlarının sadece para kazanmak için yapıldığını hiç bir işe yaramadığını düşünüyordum. Yazınızı okuduktan sonra fikrim tamamen değişti. İlk fırsatta bu yazılımı temin edicem.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir