Notebookların Akciğerleri ” soğutucu sistemler ‘

Merhaba;

Eskiden her evde olmasa bile bir çok kullanıcı da masaüstü bilgisayarlar vardı. Bu sistemlerin temizliği, soğutması kablolaması oldukça sıkıntı yaşatırdı biz kullanıcılara. Son dönemdeki gelişmeler ile beraber bir çok kullanıcı mobil bilgisayar kullanımına yöneldi. Artık masaüstü sistemleri neredeyse şirketler kullanır oldular. Tabi mobil cihazların artışındaki durum bazı konularda da bilgi sahibi olmamız gerçekliğini getirmiştir. Bilgi sistemlerindeki en büyük sorun soğutma ile alakalıdır. Soğutma bir o kadar zor ve bir o kadar da sistemin stabil olarak çalışmasını sağlayan bir durumdur. Soğutma en ufak sistemden en büyük sisteme kadar her sistemde etkilidir. Siz notebook, netbook kullanıcıları aşağıdaki uyarıları dikkate almadan sistemini çok uzun süre açık kalacak şekilde kullanmayınız.!

 • Soğutucu sistemler nasıl çalışır ,
  Yongalar üzerine ısıyı yongadan alması için yüksek ısı iletimi olan malzemeler konur , hatta bu ısının yonga üzerine konan malzemeye kolayca geçmesi için araya iletgenler sürülür . Yongalardan alınan ısı , iletgen malzeme boyunca taşınarak üzerinde ızgaraları olan bir üniteye iletilir . Isının bu ızgara üzerine çekilmesi ve oradan dışarı atılması için de notebook içerisine 1 veya 2 adet fan ilave edilir. Fanlar biryandan notebook içerisinden sıcak havayı dişarı atarken diğer yandanda sıcak havayı ızgarların içerisinden gecirerek ızgaraların soğumasını sağlarlar bu da asıl yongalar üzerinde soğutucu etki yapmaktadır .
 • Soğutucu sistem yeterli soğutma yapılabiliyor mu ?
  Başlangıçta evet ama şartlar ve kullanıcının bu konuda bilgi eksikliği problemlerin hızla artmasına sebeb oluyor . Bu hatalardan bazıları  ;
 • Hava alınan ızgaraların altta olması nedeni ile kullanıcı tarafından diz üstünde , yatak ve benzeri yumuşak zeminlerde  kullanılan notebooklarda hava akışı bozulmakta . her ne kadar diğer boşluk ve deliklerden hava girsede  verimli olmamakta ve notebook içerisinde ısı cıddi oranlarda artmaktadır.
 • Kullanıldıkları ortamlarda  tozlar kıl ve tüyler ızgaraları tıkamaktadır
 • Zamanla soğutma sisteminde neler oluyor ?

–          Hava tahliye Izgaraları tıkanmakta içeride 3mm – 1cm kalınlığında halı gibi bir madde oluşmakta
zamanla yağ nem rutubet ile sertleşmekte ve geçirgenlik hızla azalmakta .

–          Soğutma gerektiği gibi yapılamadığı için fan devir sayısı artmakta ve göbekleri bozularak ses yapmaktadır .

–          Artan Isı yonga ile iletken arasında bulunan iletken maddenin özelliklerini kaybetmesine neden olmakta .

–          Isınan ortam da çalışan board üzerindeki elektronik ekipman hasar görmekte.

 • Soğutma sistemi ile arızalar arasında ne gibi bir ilişki var ,
  İyi bir notebook kullanıcısı olduğunuzu söyleyebilirseniz kısaca ;
  çalışır vazıyette iken düşürmediniz, sıvı dökmediniz , notebook ile aranızda iyi kibar bir ilişki var ise veya üretici firma  hatalı bir üretim yapmadı ise ,
  notebook  da olabilecek tüm arızaların 90% sebebi soğutucu sistem diyebiliriz .
 • Mükemmel soğutma sistemi nasıl olmalı ,
  Tek kelime ile bakımlı olmalı .Kolay bakımı yapılabilmeli .
 • Notebooklarda  harici soğutma çözümü dür ?
  Notebookta ısınma problemi var ise filitrelerinde ızgaralarda bir tıkanma yüksek ısı nedeni ile iletken maddelerde bozulma var demektir . Cooler takıldığında sorunu ötelemiş olmaktasınız ayrıca cooler ile soğutulan bir notebook cooler cıktıgında aşırı ısınmadan zarar görecektir . Bu arızalar sıze ekran kartı chip set yonga arızası vb adlarında dönecektir .
  Notebook larınızın sürekli hızlı verimli bozulmadan çalışması için tüm arızaların anası olan
  soğutucu sistemine her yıl bir defa bakım yaptırılması gereklidir .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir