ODTÜ, SAP Üniversite İş Birliği Programı’na Katılan Dünya Çapında 1.000’inci Üniversite Oldu

Dünyanın lider “Kurumsal Uygulama Yazılımları” sağlayıcısı SAP ile Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Almanya’da geçekleşen ve Türkiye’nin Partner Ülke seçildiği CeBIT Fuarı’nda stratejik bir anlaşmaya imza attılar. Anlaşmayla ODTÜ, SAP Üniversite İş Birliği Programı’na katılan dünya çapında 1.000’inci üniversite oldu. ODTÜ’lü öğrenciler bundan böyle Fortune 100 ve Forbes 2000 listelerindeki dünyanın lider firmaları tarafından tercih edilen SAP programlarını öğreniyor olacaklar.

Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden ODTÜ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi)  ile dünyanın lider “Kurumsal Yazılım Uygulamaları” sağlayıcısı SAP, 1 Mart 2011 Salı günü CEBIT Fuarı sırasında stratejik bir iş birliğine imza attılar. SAP Üniversite İşbirliği Programı Kıdemli Başkan Yardımcısı Elena María Ordóñez del Campo ve ODTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Volkan Atalay’ın Almanya’nın Hannover kentinde gerçekleşen CEBIT fuarında imzaladığı anlaşma ile ODTÜ, SAP’nin uluslararası çapta yürüttüğü Üniversite İş Birliği Programı’na katılan (SAP University Alliances Program) 1.000’inci üniversite ve Türkiye’den bu programa katılan ilk devlet üniversitesi oldu. Bu yıl Türkiye’nin Partner Ülke seçilmesi nedeniyle daha da anlamlı hale gelen anlaşma sayesinde ODTÜ öğrencileri, bundan böyle dünyanın lider şirketlerinin iş akışlarını en verimli hale getirmek için kullandığı güncel SAP yazılımlarını derslerinde öğreniyor olacaklar.

ODTÜ öğrencileri, mezun olduklarında herkesin bir adım önünde olacak

SAP, Üniversite İş Birliği Programı çerçevesinde üniversitelere eğitim ve araştırmada kullanılmak üzere lisanslarını ücretsiz olarak sunuyor. Bu sayede üniversiteler derslerinde en güncel SAP sistemlerini kullanıyor ve öğrencilere interaktif bir eğitim ortamı sağlıyorlar. Öğrenciler dünyada birçok şirketin kullandığı SAP programlarını öğrenerek mezun olduklarında diğer mezunlara göre daha avantajlı oluyorlar. Öğretim üyeleri ise SAP Üniversite İş Birliğinin oluşturduğu portal sayesinde dünyadaki diğer öğretim üyeleri ile iletişime geçebiliyor ve deneyimlerini paylaşabiliyorlar. Program kapsamında üniversite, öğrencilerine danışmanlık sertifikası eğitimi de verebiliyor. Fortune 100 ve Forbes 2000 listelerinde yer alan dünyanın lider firmaları tarafından tercih edilen SAP programlarını öğrenen öğrenciler, mezun olduklarında büyük bir avantaja sahip oluyorlar.

ODTÜ’nün de katılımıyla dünya çapında 1.000 üniversiteye ulaşan SAP Üniversite İş Birliği Programı, Türkiye’de Ağustos 2010’da başladı. ODTÜ, şu anda kadar Bahçeşehir Üniversitesi ve Doğuş Üniversitesi’nin yararlandığı programa katılan ilk devlet okulu olma özelliğine sahip. Bahçeşehir Üniversitesi’nde son 6 aydır hem lisans hem de yüksek lisans programlarında SAP sistemleri kullanılıyor. 2011’in Şubat ayında İsviçre’de SAP Üniversite İş Birliği Programı kullanıcı grubu toplantısında Doğuş Üniversitesi ile yapılan anlaşma sonrasında Doğuş Üniversitesi öğrencileri de çok yakında SAP sistemlerini eğitimleri sırasında öğrenmeye başlayacak.

SAP Türkiye hakkında en son yenilikleri öğrenmek için www.sap.com/turkey adresini ziyaret edebilirsiniz.

SAP Hakkında

Kurumsal uygulama ve yazılım alanında dünya lideri olan SAP, dünya çapında 53.000’den fazla çalışanı, önde gelen ürün ve servisleri ile müşterilerinin iş alanlarındaki inovasyonu artırmasına yardımcı oluyor. SAP, mağazadan depoya, masaüstünden mobil cihazlara, ofis çalışanlarından yönetim kuruluna kadar, kişi ve kurumların birlikte daha verimli bir şekilde çalışabilmesini ve rekabette öne geçebilmeleri için gereken iş öngörülerini daha etkili bir şekilde kullanabilmelerini mümkün kılıyor. SAP’nin uygulama ve servisleri bugün 120’den fazla ülkede bulunan her ölçekteki 109.000’den fazla SAP müşterisinin operasyonlarını kârlılıkla yürütmesine, iş ve üretim süreçlerini kontrol etmesine, müşterileriyle ilişkilerini geliştirmesine, risklerini ve karar alma süreçlerini yönetmesine, gelecek hedeflerini planlamasına, tedarik zincirlerini ve iş operasyonlarını yöneterek verimliliğini artırmasına yardımcı oluyor.

Walldorf Almanya merkezli faaliyet gösteren SAP, New York ve Frankfurt’un da aralarında yer aldığı birçok borsada “SAP” sembolü ile işlem görüyor. Yıllık cirosu yaklaşık 12,5 Milyar Euro olan şirketin yazılım çözümleri, üretim, gıda, tekstil, otomotiv, sağlık, perakende, finans ve kamu sektörünün de aralarında yer aldığı 25’den fazla sektörün iş süreçlerine destek veriyor. Bunun sonucunda dünya genelinde yılda 2,5 milyar elektrik, su, gaz faturası SAP sistemleriyle kesiliyor; 50 milyon banka hesabı SAP sistemlerinde yönetiliyor; 2,2 milyar ton çikolata SAP çözümleriyle üretiliyor. SAP, uygulama ve çözümleri ile dünya genelinde 1 milyar kişiye ulaşmayı hedefliyor.

SAP’nin iş yazılımları alanındaki liderliğini Türkiye’de de devam ettiren SAP Türkiye, şirketin 65. ülke ofisi olarak 2001 yılında kuruldu. SAP’nin dünya genelindeki yaygın kullanımına paralel olarak Türkiye’de yıllık ciroya göre en büyük 10 şirketin 8’i iş süreçlerini, SAP çözümleri ile kontrol ediyor. Türkiye’de neredeyse her evde SAP sistemi üzerinde üretilen 10 ürün bulunuyor. Kurulduğu günden bu yana Türkiye’deki gelirlerini ve çalışan sayısını istikrarlı olarak artıran SAP Türkiye, ekosistemindeki onlarca iş ortağıyla birlikte 1.500’ün üzerinde nitelikli iş gücüne de istihdam imkanı sağlamış bulunuyor. SAP Türkiye hakkında daha ayrıntılı bilgi için www.sap.com/turkey adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir