Oracle, İletişim Servis Sağlayıcılarına Hareket Öngörüsü Sağlamak Amacıyla “Oracle Communications Data Model” Çözümünü Duyurdu

Standart Temelli Model, Daha İyi Bir İş Öngörüsü İçin Oracle Veri Ambarını Optimize Ediyor.

Haberin Önemli Noktaları:

 • Oracle, iletişim servis sağlayıcılarının (İSS) hızla artmakta olan veri hacimlerini uygun maliyetlerde yönetmelerine ve analiz etmelerine yardımcı olmak için “Oracle Communications Data Model”i tanıttı.
 • “Oracle Communications Data Model” ile İSS’ler, iletişim sektörüne özel raporlama, analitik ve veri madenciliği özelliklerine sahip, standart temelli bir kurumsal veri ambarını hızla kurarak zamanı değere dönüştürmeyi başarabiliyorlar.
 • “Oracle Communications Data Model”, “Oracle Exadata” ve “Oracle Business Intelligence (BI) Foundation”dan oluşan kombinasyon, iletişim sektörü için en geniş kapsamlı veri ambarı ve iş zekası çözümünü oluşturuyor.
 • “Oracle Communications Data Model”, veri ambarı sistemini genişletmek isteyen Hong Kong Broadband Network tarafından üç ay içinde kullanıma geçmiş olacak. Alanında lider servis sağlayıcılardan olan şirket, son altı ayda abone sayısını %37 artırırken, ayrılan müşteri sayısını da %1’den daha az bir seviyeye indirmeyi başarmış durumda.

Ürün Detayları

 • “Oracle Communications Data Model”, müşteri yönetimi, segmentasyon, ürün geliştirme ve şebeke analizi gibi önemli alanları karşılayan gömülü analitik ve sektöre özel bir şema sağlıyor.
 • Oracle’ın bu yeni çözümü sayesinde İSS’ler, önemli verileri etkin bir şekilde yakalayıp izleyebiliyorlar. Ayrıca İSS’ler, geliştirmeyi desteklemek için onları kullanışlı bilgilere dönüştürebiliyor ve aşağıdaki özellikleri kullanarak yeni nesil servisler sunabiliyorlar:
  • Şebeke güvenilirliği istatistikleri, provizyon metrikleri ve müşteriler kaybı gibi 1.300’den fazla sektöre yönelik ölçüt ve önemli performans göstergeleri (KPI).
  • İş bilgilerinin son derece hızlı bir şekilde boyutsal analizini sağlamak için gömülü OLAP küpleri.
  • Özel eğilim ve tahmin analizi için gömülü veri madenciliği modelleri.
  • Gelecekteki gereksinimleri desteklemek için kolaylıkla genişletilebilen, kablo, mobil, kablolu hattı ve internet gibi birden fazla iş hattı için destek.
 • “Oracle Communications Data Model” sayesinde İSS’ler, daha önce Paylaşılan Bilgi Modeli olarak bilinen TM Forum Information Framework (SID)’ü içeren iletişim sektörü standartlarına uygun olarak, bir iletişim veri ambarının kurulumunu hemen başlatabilirler.
 • “Oracle Communications Data Model”, çağrı verileri kayıtlarının sorgulanma performansını 10 kat veya daha yüksek bir oranda iyileştirebilen “Oracle Exadata” da dahil olmak üzere, herhangi bir “Oracle Database 11g” platformu için uygun hale getirilmiştir.

Destekleyici Demeçler

 • NTT Comware Corporation İdari Müdürü Yasuki Hayashi, “’Oracle Communications Data Model’, modern iletişim servisi sağlayıcılarıyla ilişkili geniş bir iş alanı yelpazesini kapsıyor. Çözüm veri modeli ve iş zekası kontrol paneli, KPI’lar, OLAP küpleri ve veri madenciliği modellerini içeren paket şablonlarla birlikte geniş bir kapsama sahip. Özel bir veri ambarı oluşturma ve kurmada bize büyük bir zaman tasarrufu sağlıyor ve gelişmiş bir analitiği hızlı ve etkin bir şekilde kullanmamıza da izin veriyor,” dedi.
 • IDC, Ağ Yazılımları Program Direktörü Elisabeth Rainge çözüm hakkında şunları söyledi: “Veri hacimleri, iletişim servisi sağlayıcılarının yeni nesil ağları genişletmeleri, yeni servisler sunmaları ve yeni iş modellerini benimsemeleri ile birlikte büyümeye devam edecektir. Müşteri değeri, ağ değeri ve müşterinin ayrılma olasılığı gibi veriler üzerine önemli yaklaşımları yakalamak için etkin ve güvenilir veri ambarlarına olan ihtiyaç da gittikçe artacaktır. Oracle, ‘Oracle Communications Data Model’ ile iletişim sektörüne yönelik ihtiyaçları karşılamak için tasarlanmış olan veri ambarı araçları sunarak, bu ihtiyaçları karşılama konusundaki kararlılığını göstermiş oldu.”
 • TM Forum, Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Keith Willets ise şöyle konuştu: “TM Forum Conformance Mark, standart temelli, uygun maliyetli ve esnek çözümler arayan müşterilere güvence sağlamaktadır. TM Forum olarak ‘Oracle Communications Data Model’ çözümünün onaylanması konusunda Oracle ile çalışmaktan son derece memnuniyet duymaktayız. Başarılı bir tamamlama süreci üzerine bu sertifikasyon, 130’dan fazla birleşik varlığa sahip TM Forum Information Framework’ün bugüne kadar gerçekleşen en geniş ve en kapsamlı kurulumunu sunmaktadır.”

Destekleyici Kaynaklar

Oracle Communications Hakkında

Sadece Oracle’ın yazılım ve sistemleri iletişim sektörü teknolojileri görünümünü kapsamaktadır. Bu kapsam taşıyıcı sınıfı sunucu, depolama ve BT altyapısından görev-kritik iş ve operasyonel destek sistem ve servis sunma platformlarına; iş zekası uygulamaları ve perakende satış noktası çözümlerinden iki milyondan fazla mobil ve avuçiçi cihaz üzerinde çalışmakta olan java platformuna yayılmaktadır. Oracle, dünyanın en önemli 100 servis sağlayıcısının 100’üne de yeni iş modellerinden yaralanmaları ve inovasyonda bulunmaları, güçlü ve karlı müşteri ilişkileri geliştirmeleri ve operasyonlarını daha etkin hale getirmeleri için yardımcı olmaktadır. Daha fazla bilgi için http://www.oracle.com/Communications adresindeki web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Basın bülteninden derlenmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir