Oracle, “Oracle® WebLogic Suite” için Java Sanallaştırma Çözümünü Duyurdu

 

“Oracle Virtual Assembly Builder” ve “Oracle WebLogic Suite Virtualization Option” Çözümleri, Daha Yüksek Sunucu Kullanımı, Performans, Standartlaşma ve Operasyonel Verimlilik Sağlarken, Oracle’ın Uygulama Grid Portföyünü de Güçlendiriyor.

 • Oracle, sanallaştırılmış bir ortamda Java uygulamalarının çalışmasını kolaylaştırmaya ve pratik hale getirmeye yardım etmesi için “Oracle Virtual Assembly Builder” ve “Oracle WebLogic Suite Virtualization Option” çözümlerini geliştirdiğini duyurdu. 
 • “Oracle Virtual Assembly Builder”, kurumların sanallaştırılmış bir ortamda çok katmanlı kurumsal uygulamaları hızla ve kolaylıkla dağıtmalarını sağlamak için tasarlanmış yeni bir üründür. Yöneticilerin bu uygulamaları hızla konfigüre etmelerine ve hazırlamalarına da izin verir.
 • “Oracle Virtual Assembly Builder”, kurumda kullanılmakta olan yazılımlara ait konfigürasyon bilgilerini otomatik olarak algılayan ve bunları “appliance” adı verilen yapı taşları halinde paketleyebilen bir çerçeve sunmaktadır.
 • “Oracle Virtual Assembly Builder” ayrıca, sistem yöneticilerinin bu yapı taşlarını (appliance) kolaylıkla bir araya getirerek “uygulama grupları” (assembly) oluşturabilmelerine; birbirine kolaylıkla eklenebilen uygulama grupları yoluyla da çok katmanlı uygulamalar oluşturmalarına olanak sağlar.
 • “Oracle WebLogic Suite Virtualization Option” ile, dünyanın 1 numaralı uygulama sunucusunun en yeni sürümünde “Oracle WebLogic Server” ve “JRockit Virtual Edition” bir araya getiriliyor. Sanallaştırılmış ortamlar için optimize edilmiş olan bu çözüm, donanımın daha etkin kullanımını ve daha yüksek uygulama performansını mümkün kılar.
 • Dahası “Oracle WebLogic Server” artık, “Oracle JRockit Virtual Edition”ın sağladığı eşsiz bir özellik olarak, bir işletim sistemi olmaksızın “Oracle VM” üzerinde doğrudan çalışabiliyor.
 • “Oracle VM” sunucu sanallaştırması, kurumsal yazılımların kolayca kurulmasına ve yönetilmesine olanak sağlar. Çözüm, veritabanı ve uygulama iş yüklerinin verimli ve uygun maliyetlerde çalıştırılabilmesi için tamamen optimize edilmiştir. Tüm Oracle yazılımları için x86 sunucu sanallaştırması sertifikasına sahip tek ürün olan “Oracle VM”, ücretsiz olarak bu bağlantıdan indirilmektedir.
 • “Oracle JRockit Virtual Edition”, sanallaştırılmış bir ortamda kurumsal Java uygulamaları için gerekli olmayan işletim sistemi özellikleri kaldırılarak donanım ve yönetim kaynaklarını rahatlatırken; TCP/IP, donanıma bağlı aygıtlarla etkileşim, I/O ve iş düzenleyicisi gibi temel işletim sistemi fonksiyonlarını da yürütmektedir.
 • “Oracle JRockit Virtual Edition” ile birlikte “Oracle Virtual Assembly Builder”, kurulum ve kullanım verimliliğinin itici gücüdürler. Bu kombinasyon hem operasyonel hem de yatırım sermayesi alanlarında tasarruf edilerek önemli bir değer elde edilmesini sağlayabilmektedir.

 

Operasyonel Verimlilik ve Çeviklik

 • “Oracle Virtual Assembly Builder”, çok katmanlı uygulamaların yaratılmasına ve konfigürasyonuna izin verir ve onların sanallaştırılmış kaynaklara dağıtılmasını sağlar.
  • Fiziksellikten Sanallığa: Mevcut bir uygulama ortamında her bir yazılım bileşeninin konfigürasyonunu algılar ve onları özel bir yazılım araçları koleksiyonu (appliance) şeklinde paketler.
  • Standartlaştırılmış Yapı Taşları: Sanallaştırılmış araçları kullanan çok katmanlı uygulama grupları yaratır.
  • Basitleştirilmiş ve Hızlı Kaynak Ayırma: Çok katmanlı uygulamaların tek adımda ve şablon temelli olarak sanallaştırılmış ortamlara dağıtılması. 

 

Sanallaştırılmış Ortamlar için Daha Fazla Yoğunluk ve Performans

 • “Oracle JRockit Virtual Edition”, sanallaştırılmış ortamlarda “Oracle WebLogic Server 11g”nin yeteneklerini ve performansını artırır. Bu da kurumların şu şekilde sunucu sanallaştırma yatırımlarını en yüksek değere çıkarmalarına izin verir:
  • İyileştirilmiş Sunucu Kullanımı: “JRockit Virtual Edition” üzerinde çalışan “Oracle WebLogic Server”, işletim sistemi ihtiyacını ortadan kaldırarak sistem kaynaklarını boşa çıkarır; aynı donanımda daha fazla sayıda uygulama sunucusu kopyasının çalıştırılmasına olanak sağlar.
  • Daha Yüksek Performans: “JRockit Virtual Edition” üzerinde çalışan “Oracle WebLogic Server”, sanallaştırılmış Java uygulamalarının performansını, bir işletim sistemini de içeren kullanımlara kıyasla yüzde 30’a kadar artırabilir.

 

Destekleyici Demeçler

 • Oracle, Ürün Geliştirme Kıdemli Başkan Yardımcısı Steven G. Haris, yeni çözümlerle ilgili olarak şunları söyledi: “Bu çığır açan ürünlerle Oracle, sanallaştırmayı Java kurumsal uygulamaları için gerçeğe dönüştürdü. Dahası biz, bu tür geniş kapsamlı bir çözümle müşterilerine yetki veren tek üreticiyiz. ‘Oracle WebLogic Server’ı JRockit Virtual Edition üzerinde çalıştırmak yoluyla dünyanın 1 numaralı uygulama sunucusunu sanallaştırılmış ortamlara taşırken sunucu performansından taviz vermedik.”
 • Oracle, Geliştirme Başkan Yardımcısı Adam Messinger ise şöyle konuştu: “Kurumsal uygulamalar genellikle, farklı makinelere dağıtılmış pek çok farklı varlığın bir bileşimidir. Sanallaştırılmış ortam kullanımını basitleştirmek ve hızlandırmak için ‘Oracle Virtual Assembly Builder’, dağıtık uygulamaların bir görüntüsünü kolaylıkla alabilir ve bunları tekrar tekrar kullanılabilmeleri amacıyla gruplar halinde paketleyebilir. Bu da sistem yöneticilerinin, denenmiş konfigürasyonları tekrar tekrar kullanabilmeleri yoluyla kurulumlar sırasındaki potansiyel riski azaltır; kurumların hızla ölçeklenebilmesine olanak sağlar.”
 • CERN veri tabanı grubu ve CERN openlab’dan Carlos Garcia Fernandez ise “CERN openlab işbirliği kapsamında, Oracle WebLogic Server’ı JRockit Virtual Edition üzerinde  test ettik ve kurumumuz için çok etkileyici yararları olduğunu gördük. Bu çözüm, ortakatman çözümlerimizin bakımını oldukça basitleştiriyor ve ek bir işletim sistemi olmaksızın çalışarak, gerektiğinde uygun maliyetli bir ölçeklenebilirlik sağlıyor. Oracle WebLogic Server ve JRockit Virtual Edition sayesinde, kullanıcılarımızın taleplerine daha hızlı yanıt verebiliyoruz” şeklinde konuştu. 
 • Massachusetts Üniversitesi Teknoloji Şefi (CTO) Michael Poole, “Yıllardır WebLogic Server ve ‘Oracle VM’ müşterisiyiz. ‘Oracle WebLogic Suite Virtualization Option’ ve onun ‘Oracle VM’ ile olan birlikteliği, kurulum zamanımızı azaltırken, iş uygulamalarımızı çalıştırmamız için gereken performans ve güvenilirliği sağlayabiliyor. İşimizi büyütmek için gereken ölçeklenebilirliği sunduğu gibi, açık standartları baz alıyor olması sebebiyle de, istediğimiz esnekliği sürdürmemize yardımcı oluyor” dedi.

 

Destekleyici Kaynaklar

Basın bülteninden derlenmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir