Oracle’ın Yeni Raporu, Enerji Sektörü Yöneticilerinin En Çok Fiyat Artışlarından Endişe Duyduklarını Gösteriyor

Oracle’ın Yeni Araştırması Başarıya Ulaşmada En İyi Uygulama Örneklerinin Paylaşımı, BT Mimarisinin Yerine Oturtulması ve Müşterilerin Cezbedilmesinin Kritik Bir Öneme Sahip Olduğunu Ortaya Koyuyor.

Haberin Önemli Noktaları

  • Oracle, “Akıllı Grid’in Zorlukları & Seçenekler: Yeni On Yılda Enerji Dağıtım Şirketi Yöneticilerinin Vizyonu” (Smart Grid Challenges & Choices: Utility Executives’ Vision for the New Decade) adlı araştırma raporunun sonuçlarını duyurdu. On yıl içinde akıllı grid’in (smart grid) toplumda ve evlerde nasıl değerlendireceği, karşılaşılacak zorluklar ve fırsatların neler olacağı konusunda vizyonlarını anlamak için gerçekleştirilen Oracle’ın bu araştırması, C-seviyesindeki 150 Kuzey Amerikalı enerji dağıtım şirketi yöneticisinin katılımı ile yapıldı.
  • Araştırma sırasında, enerji dağıtımı şirketi yöneticilerinden önümüzdeki on yıl için en önemli iki akıllı grid önceliğini seçmeleri istendiğinde, listenin başına servis güvenilirliğinin iyileştirilmesini (yüzde 45) ve akıllı sayaçların kurulmasını (yüzde 41) yerleştirdiler.
  • Bununla birlikte her beş katılımcıdan biri, sistem çapında akıllı grid teknolojisinin kullanımı konusunda ilerlediklerine işaret etti. Büyük enerji dağıtım şirketlerinin (100.000’den fazla müşteriye sahip olanlar) yüzde 49’u, orta ve küçük boyutlu enerji dağıtım şirketlerinin de (100.000’den daha az müşteriye sahip olanlar) yüzde 18’i, deneme programları ile akıllı grid teknolojisine geçmeye başladılar.
  • Araştırmaya katılan yöneticilerin neredeyse tamamı, tüketicilerin akıllı grid’den faydalanacağına inandıklarını belirttiler. Büyük enerji dağıtım şirketlerinin yüzde 86’sı ile küçük ve orta boyutlu şirketlerin yüzde 82’si, akıllı grid’in müşterilerine, akıllı seçimler yapmalarını sağlayacak olan enerji kullanım verileri de sunacağını söyledi.
  • Bununla birlikte yöneticiler, uykularını kaçıran en önemli sorunun ne olduğu sorulduğunda, en önemli korkularının fiyat artışlarına müşterilerin göstereceği tepki (yüzde 43) olduğunu belirttiler.
  • Enerji dağıtım şirketlerinin yöneticileri, akıllı grid teknolojisinin başarısının altında yatan en önemli nedenin, “en iyi uygulama örneklerinin birbirleri ile paylaşılması” ve “bir bilgi mimarisi stratejisinin geliştirilmesi” olduğunu da söylediler.

Önemli Bulgular

Destekleyici Demeçler

  • Oracle Utilities, Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Stephan Scholl raporla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: “Enerji dağıtım şirketleri, akıllı grid teknolojisinin altyapı yönetiminden servis sunumuna, kayıpların geri kazanılmasından müşteri hizmetlerine kadar işlerinin her yönünü dönüştüreceğini kabul ediyorlar. Oracle’ın ‘Akıllı Grid’in Zorlukları & Seçenekler’ adlı raporu, enerji dağıtım şirketi yöneticilerinin akıllı grid’in müşterilerine önemli kazançlar sağlayacağını bilmekle birlikte, artan fiyatlara karşı müşteri tepkisinden endişe ettiklerini gösteriyor. Kurumsal siloları ortadan kaldırmak, standart teknolojileri kullanmak ve müşterileri aktif olarak sürecin içine çekmek, başarılı olmak için kritik öneme sahip olan noktalardır.”

Destekleyici Kaynaklar

Oracle Utilities Hakkında

Oracle Utilities, her çeşitte ve ölçekteki enerji kurumlarının rekabet avantajından yararlanmalarına, iş performanslarında mükemmelliğe ulaşmalarına ve toplam teknoloji sahip olma maliyetlerini düşürmelerine yardımcı olduğu kanıtlanmış yazılım uygulamaları sunmaktadır. Oracle Utilities, sektöre özel geliştirilmiş müşteri bakım ve faturalandırma, ağ yönetimi, iş ve varlık yönetimi, mobil işgücü yönetimi ve sayaç veri yönetimi uygulamalarını, Oracle’ın sektör lideri kurumsal uygulamaları, iş zekası araçları, orta katman ve veri tabanı teknolojileri ile entegre etmektedir. Yazılım, müşterilerin pazardaki değişen koşullara daha hızlı bir şekilde adapte olmalarına, gelişen müşteri taleplerini karşılamalarına ve çevreyi koruma vaatlerini gerçekleştirmelerine imkan verir. Bunun yanında Oracle Utilities, verimliliği artırırken, kişi ve kurumların daha bilgili bir şekilde enerji ve su kullanım kararı vermelerini sağlayacak önemli zeka ölçümleri sunan akıllı ölçüm ve akıllı grid girişimlerinde bulunmalarında enerji kurumlarına yardımcı da olur. Daha ayrıntılı bilgi için www.oracle.com/goto/utilities adresini ziyaret edebilirsiniz.

Oracle Hakkında

Oracle (NASDAQ: ORCL) dünyanın en kapsamlı, açık ve entegre iş yazılım ve donanım sistemleri şirketidir. Oracle hakkında daha fazla bilgi için http://www.oracle.com adresindeki web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Ticari Markalar

Oracle ve Java, Oracle Corporation ve/veya iştiraklerinin kayıtlı ticari markasıdır. Diğer adlar, ilgili sahiplerinin ticari markaları olabilir.

Basın bülteninden derlenmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir