Oyuncu.com online oyun dünyasına, GamersFirst’le yapılan işbirliği dahil, bir dizi yenilikle geliyor

ABD merkezli GamersFirst ile işbirliği gerçekleştiren ve adını Oyuncu.com olarak yenileyen Oyun Ekolay, dünyanın en çok tercih edilen çok kullanıcılı online oyunlarını sunmaya başladı. İşbirliği kapsamında ilk etapta “Runes of Magic” adlı oyun tamamen Türkçe içerik ve Türk kültürüne göre özelleştirilmiş kıyafet, silah ve karakterlerle sunuluyor. Runes of Magic’in Türkçe’ye uyarlanması için 1 milyondan fazla kelimenin tercümesi yapılmış. Runes of Magic, Level Dergisi tarafından Şubat 2010’da “2009’un en iyi çıkış yapan MMO’su” seçilmişti.

Türkiye’nin en büyük portalları arasında yer alan Ekolay oyun kanalının adını değiştirerek Oyuncu.com olarak yeniledi. Bu esnada Free2Play MMOG (ücretsiz oynanan devasa çok oyunculu online oyun- Massively Multiplayer Online Game) alanında dünyanın öncü firması GamersFirst ile işbirliği gerçekleştirdi. İşbirliği kapsamında, GamersFirst’ün küresel çapta milyonlarca oyuncu tarafından tercih edilen oyunları Oyuncu.com üzerinden sunulmaya başlandı. ilk olarak lanse edilen ve halen beta sürümünde olmasına rağmen Türkiye’de 100 bini aşkın kullanıcı tarafından oynanmaya başlayan Runes of Magic adlı oyun tamamen Türkçe olarak ve Türk kültürüne göre özelleştirilmiş bir içerikle sunuluyor.

 

Babür Çelebi

Doğan Online  (DOL) CEO’su Babür Çelebi, GamersFirst ile gerçekleştirilen işbirliğinin Türk internet dünyası için büyük bir adım olduğuna dikkat çekiyor: “Türkiye’de oyun pazarı 50-60 milyon dolar büyüklüğe sahip. Geçtiğimiz iki yıl içinde hızla büyüyen pazarın, 2015 yılına dek iki kat genişleyerek 100 milyon doları aşacağını öngörüyoruz. Pazarın büyümesine katkı sağlamak ve Türk ev kullanıcısına hitap eden çok kullanıcılı oyunları yaygınlaştırmak yönünde hedeflerimiz var. GamersFirst ile hayata geçirdiğimiz işbirliği de bu hedeflerin gerçekleştirilmesine yönelik önemli bir adım. Tüm dünyada milyonların tercihi olan GamersFirst oyunlarının Oyuncu.com üzerinden Türkçe olarak sunulması, Oyuncu.com ve Doğan Online’ın geleceğe yönelik vizyonunun bir ifadesi. Bünyemizdeki portal ve siteler aracılığıyla en kaliteli içeriği sunarak, ülkemizin internet kullanımında Avrupa’nın bir numarası olmasına katkı sağlamayı amaçlıyoruz.”

 

Joshua Hong ve Babür Çelebi

GamersFirst’ün CEO’su Joshua Hong ise şunları söyledi: “GamersFirst olarak, çok büyük bir potansiyel taşıyan Türkiye oyun pazarına daha fazla odaklanmayı uzun süredir istiyorduk. Vizyoner ve deneyimli bir iş ortağı ile bu hedefimizi gerçekleştirmiş olmaktan mutluluk duyuyoruz. Oyuncu.com ile birlikte Türkiye oyun pazarına çok önemli yenilikler getireceğimize inanıyorum.

2003 yılında ABD’de Free2Play’in ticari marka tescilini almıştık, dünya çapında geniş kitleler tarafından büyük ilgi gören tümüyle ücretsiz oynanabilen ve üstün kaliteli bir kullanıcı deneyimi sunan çok kullanıcılı online oyunlarımızı, Türk oyuncularıyla buluşturmak heyecan verici. Oyunlarımızı tamamen Türkçe olarak ve Türk kültürüne göre özelleştirilmiş bir şekilde sunmaya da dikkat ediyoruz. Bunun ilk örneği, Level Dergisi tarafından Şubat 2010’da  ‘’Avrupa ve ABD’nin 2009’da En İyi Çıkış Yapan MMO’su’’ seçilmiş bulunan Runes of Magic, ancak sırada diğer oyunlarımız da var. Türkiye’deki tüm oyun severlere şimdiden iyi eğlenceler diliyorum.”

Oyuncu.com ve GamersFirst işbirliğinde sunulan oyunların tümü ücretsiz olarak indirilip oynanabiliyor. Tüm dünyada bir efsane haline gelen Knight Online, heyecanlı ve yepyeni Lords Online, War Rock, otomobil yarışı heyecanını online oyun keyfiyle buluşturan Victory ve oyuncuları uzayda benzersiz bir maceraya sürükleyen Taikodom bu oyunlardan yalnızca birkaçı. Oyuncu.com ya da Gamersfirst.ekolay.net adresinden ulaşılabilen oyunlar arasında en dikkat çekenlerden biri ise bütünüyle Türkçe içeriğe sahip bulunan Runes of Magic.

Runes of Magic’te macera sizi bekliyor! Hem de tamamen Türkçe…

Tamamen Türkçe ve Türk kültürüne göre özelleştirilmiş olan “Runes of Magic”, Oyuncu.com ve GamersFirst işbirliği kapsamında sunulan ilk oyun oldu.

Ücretsiz olarak oynanabilen tamamı Türkçe Runes Of Magic, aynı zamanda Türk tarihinden esinlenmiş karakterler ve eşyalarla donatıldı. Sultanların giysileri 17. Yüzyılda Selimiye kumaşlarından yapılan kaftanlardan, kadınların giysileri o dönemin cariye ve sultan kıyafetlerinden esinlenerek tasarlandı. Silahlar da o dönemde yeniçerilerin ve sultanların kullandığı silahlardan esinlendi. Özellikle hançer, 1. Mahmut’un İran Şahı için 1741’de saray atölyesinde yaptırdığı, fakat Şah’ın öldürüldüğü haberi ulaşınca saraya geri getirilmiş olan dört zümrütlü hançerden etkilenmiştir. Açık beta sürümü yayında olan oyunun şimdiden 100 bin Türk oyuncusu var. Oyunun hikayesinde ve kurgusunda geçen 1 milyonu aşan kelime Türkçeye aylar süren çalışmaya çevrildi.

Oyunu diğer oyunlardan ayıran en önemli farklar arasında, kapsamlı çifte-sınıf sistemi (örneğin, hem şövalye hem savaşçı olabiliyorsunuz) ve zengin PvP dünyasındaki görevler var.  Oyuncular, karakterlerini geliştirmek için sürekli aynı sıkıcı yaratıklarla savaşmak yerine son derece büyük olan oyun haritasında birbirinden farklı görevleri seçip gerçek bir macera da yaşayabiliyorlar. Hikaye, oyun içindeki bu görevlerle uyum içinde devam ediyor ve oyun fantastik bir roman okur gibi heyecanla akıyor.

Büyülü Taborea’da geçen oyun, bu gizemli ülkedeki harabelerin sırrını açığa çıkarmak üzere gizemli yaratıklar, güçlü büyüler ve efsanevi savaşçılarla dolu bir dünyanın kapılarını aralıyor. Gizemli bir dünyanın kapılarını aralamak ve sırları çözmek istiyorsanız, Runes of Magic oyununu, Gamersfirst.ekolay.net ya da Oyuncu.com adresinden indirebilirsiniz.

oyun.ekolay, yeni adıyla Oyuncu.com Hakkında

Oyuncu.com, Türkiye’nin en büyük portallarından biri olan Ekolay’ın oyun kanalıdır.

Ekolay 2001 yılından bu yana oyun konusunda faaliyet göstermektedir.

Oyuncu.com değişik segmentlerden sayısı 5.000’i aşan oyunları, bilgi yarışması, doğru yanlış, gibi özel uygulamaları ve günlük iki yüz bine yakın tekil ziyaretçisiyle Türkiye oyun pazarının önemli oyuncularından biridir.

5 ana bölümden oluşur:

Multiplayer oyunlar: Savaş, aksiyon, RPG, gibi değişik segmentlerde çok kullanıcılı oyunlar. Şimdi GamersFirst ile yapılan özel anlaşmayla çok daha fazla, çok daha hızlı yeni, lider oyunlarTürk oyuncularına sunuluyor olacak.

Masa Oyunları: Oyuncu.com, Türkiye’de bir ilke imza atarak okey,  tavla gibi çok sevilen, çok kullanıcılı masa oyunları için rakiplerin birbirini görerek oyun oynayabildiği kameralı salonları yayına açtı.

Flash Oyunlar: Araba yarışları, savaş, aksiyon, futbol, giydirme oyunları gibi gençlerin çok sevdiği tek kişilik, hızlı oynanan, binlerce flash tabanlı oyun.

Oyna Kazan: Beceri oyunlarını sevenler için geliştirilen onlarca balon patlatma, eşleştirme, blok düşürme benzeri beceri oyunlarıyla kullanıcılar, hem 5-10 dakikada eğlencenin tadını çıkarıyor, hem de bu bölüme özel turnuva ödüllerini kazanıyor.

Konsol tabanlı oyunlar: PS / Sony / PC / Wii / Nintendo gibi platformlarda oynanabilen oyunlar, yeni çıkan konsol oyunlarıyla ilgili ekran resimleri, videolar, son yorumlar, haberler ve incelemeler

http://www.oyuncu.com

Ekolay Hakkında

Her gün yüz binlerce kullanıcıyı oyun (Oyuncu.com), kadın (Mahmure.com), sinema, şehir rehberi, haber, finans (Bigpara.com) gibi zengin içerikli platformlarında bir araya getiren Ekolay, 1999 yılında kurulmuştur. Nisan 2010’dan bu yana yayınlanan ComScore ölçüm sonuçlarına göre Türkiye’nin en büyük yerel portalidir.

www.ekolay.net

Doğan Online Hakkında

Oyuncu.com ve Ekolay’ı bünyesinde bulunduran Doğan Online (DOL), Türkiye’nin öncü internet şirketidir. 1999 yılında kurulan Doğan Online, internetteki  tüm önemli  iş modellerini kapsayan özgün çözümleri Türk internet piyasasına başarıyla sunmaktadır.

Doğan Online çatısı altında her biri kendi segmentinin liderleri arasında yer alan:

 • İçerik siteleri                                                                                                                                                              
 • (Oyuncu.com, Mahmure.com, Bigpara.com,  ve Ekolay siteleri)  
 • E-ticaret siteleri (Hepsiburada.com, Nesine.com, Gezisitesi.com) ve
 • Türkiye’nin en büyük online reklam ağı Medyanet,

bulunmaktadır.

www.doganonline.com

 

GamersFirst Hakkında:

GamersFirst, ABD’nin ilk Free2Play MMOG yayıncı şirketidir ve kendi alanında liderdir (ücretsiz oynanabilen Massively Multiplayer Online Game – MMOG; yani devasa çok oyunculu online oyun). GamersFirst, 2001 yılında kurulmuş ve 2003 yılında ABD’de Free2Play’in ticari marka tescilini almıştır. Şirket, 13 milyar dolarlık ABD video oyun sektöründe büyümekte olan bu yeni oyun segmentini şekillendirmektedir.

GamersFirst, tümüyle ücretsiz olarak indirilebilen ve oynanabilen RPG (Role Playing Game) ve fantastik MMOG gibi türler de dahil olmak üzere çok sayıda devasa çok oyunculu online oyunu (MMOG) Kuzey Yarıküre’de ilk sunan şirkettir. GamersFirst.com, Türkiye’de de çok iyi tanınan ve sevilen Knight Online, Level dergisi tarafından 2009’un en iyi çıkış yapan MMO’su seçilen Runes of Magic, War Rock ve Sword of the New World gibi küresel çapta isim yapmış oyunların yanı sıra, yakın zamanda tanıtılacak olan Parabellum, Victory ve Taikodom gibi çok sayıda başarılı oyunu internet kullanıcılarına sunmaktadır.

GamersFirst, Free2Play oyunlarına kattığı kalite ile tanınmaktadır. Sosyal ağ araçlarıyla desteklenen 28 milyondan fazla oyuncuya hizmet veren GamersFirst.com, CONNECT ile tüm GamersFirst Geliştirme İş Ortakları’nın hızlı oyun kurulumu yapabilmeleri ve oyun topluluk platformları oluşturabilmelerine olanak tanımaktadır. Uçtan uca oyun yayıncılığı ve oyun operasyonları GamersFirst CONNECT sayesinde yapılabilmektedir.

GamersFirst, İngilizce isminde de anıldığı gibi, oyuncular tarafından oyuncular için kurulmuştur. Oyunculara yönelik vaadi de bu cümleyle özetlenmiştir. GamersFirst ve sunduğu oyunlar hakkında daha fazla bilgi http://www.GamersFirst.com/corporate adresinde yer almaktadır.

Oyuncu.com Outline

 1. Oyuncu.com Hakkında:
 • Her gün yüz binlerce kullanıcıyı oyun (Oyuncu.com), kadın (Mahmure.com), Sinema, Şehir rehberi, Haber, Finans (Bigpara.com) gibi zengin içerikli platformlarında bir araya getiren Ekolay, 1999 yılında kurulmuştur. Ekolay, Nisan 2009’dan bu yana aylık olarak yayınlanan ComScore ölçüm sonuçlarına göre, Türkiye’nin en büyük yerel portalidir.
 • Türkiye’nin en büyük portallarından biri olan Ekolay’ın oyun kanalı, oyun.ekolay.net adı altında 2000 yılında faaliyet göstermeye başlamıştır. Oyun.ekolay.net, Nisan 2010’dan itibaren Oyuncu.com adını almıştır.
 • Oyuncu.com değişik segmentlerden sayısı 5.000’i aşan oyunları, bilgi yarışması, doğru yanlış, gibi özel uygulamaları ve günlük 200.000’e yakın tekil ziyaretçisiyle Türkiye oyun pazarının önemli oyuncularından biridir.
 • Oyuncu.com’da günlük iki yüz bine yakın tekil ziyaretçi, ayda ise 3.5 milyon tekil ziyaretçi oyun oynuyor, bu oyuncular ayda 500 milyona yakın sayfa açıyor ve her ziyaretlerinde ortalama 45 dakika oyun oynuyorlar.
 • Oyuncu.com, 2010 yılında ABD merkezli GamersFirst ile önemli bir işbirliği gerçekleştirerek, dünyanın en çok tercih edilen çok kullanıcılı online oyunlarını Oyuncu.com üzerinden sunmaya da başladı.
 • Tamamen Türkçeleştirilen ve Türk kültürüne göre özelleştirilen Runes of Magic, işbirliği kapsamında Türk oyuncularına sunulan ilk oyun oldu.

 

 1. Oyuncu.com 5 Ana Bölümden Oluşur:
 • Multiplayer oyunlar: Savaş, Aksiyon, RPG, Futbol gibi değişik segmentlerde çok kullanıcılı oyunlar, Emret ve Holigangame. Şimdi GamersFirst ile yapılan özel anlaşmayla çok daha fazla, çok daha hızlı yeni, lider oyunlar Türk kullanıcılarına sunuluyor.
 • Masa Oyunları: Oyuncu.com, Türkiye’de bir ilke imza atarak okey,  tavla gibi çok sevilen, çok kullanıcılı masa oyunları için rakiplerin birbirini görerek oyun oynayabildiği kameralı salonları yayına açtı.
 • Flash Oyunlar: Araba yarışları, Savaş, Aksiyon, Futbol, Giydirme oyunları gibi gençlerin çok sevdiği tek kişilik, hızlı oynanan, binlerce flash tabanlı oyun.
 • Oyna Kazan: Beceri oyunlarını sevenler için geliştirilen onlarca balon patlatma, eşleştirme, blok düşürme benzeri beceri oyunlarıyla kullanıcılar, hem 5-10 dakikada eğlencenin tadını çıkarıyor, hem de bu bölüme özel turnuva ödüllerini kazanıyor.
 • Konsol tabanlı oyunlar: PS / Sony / PC / Wii / Nintendo gibi platformlarda oynanabilen oyunlar, yeni çıkan konsol oyunlarıyla ilgili ekran resimleri, videolar, son yorumlar, haberler ve incelemeler.

 

 1. Oyun Pazarı
 • Dünyada oyun pazarının büyüklüğü 50 milyar dolar civarındadır (online ve offline oyunlar toplam)
 • PriceWaterhouseCoopers’ın araştırmasına göre, dünya oyun endüstrisi her yıl yüzde 9.1 oranında büyüyor.
 • Türkiye oyun pazarı ise henüz 50 milyon dolar olarak tahmin ediliyor. GamersFirst’ün tahminlerine göre ise pazar önümüzdeki 5 sene içinde iki katına çıkacak ve 100 milyon dolara ulaşacak.
 • Ayrıca, Free2Play pazarının son 2 yılda Türkiye’de çok hızlı büyüdüğü de dikkat çekiliyor.
 • GamersFirst’ün verdiği bilgilere göre Türkiye’de online oyuncular                                            10 milyon kişi civarındadır. 
 1. Türk Oyuncu Profili
 • GfK’in 2009 tarihli araştırmasına göre, Türkiye’de oyun oynayanların ortalama yaşı 20’dir. En büyük segment 12-17 yaş aralığındadır ve oranı da %40’tır.
 • Cinsiyet dağılımında ise aşağıdaki şekilde bir dağılım mevcut.
  • 8-15 yaş Kadınların %46.6’sı,
   8-15 yaş Erkeklerin %65.8’i,
  • 15-24 yaş Kadınların %14.1’i,
  • 15-24 yaş Erkeklerin %49.5’i,
  • 24+ yaş Kadınların %5.6’sı,
  • 24+ yaş Erkeklerin %15.6’sı oyun oynuyor.
  • ABD’de ise 24-35 yaş grubunun da artık çok oynayanlar segmentine girdiğini biliniyor.
 1. Üyeler
 • Oyuncu.com’un kaç üyesi vardır, kadın erkek dağılımı nasıldır?
  • Oyuncu.com’un Mart 2010 itibariyle 6 milyonu aşkın üyesi bulunmaktadır.
  • Üyelerin %73’ü erkek, %27’si ise kadındır.

 

 • Oyuncu.com üyelerinin yaş aralıkları yüzde değeri olarak şöyle:

        Yaş Aralığı                              Yüzde Değeri

 • 15 yaş altı                                     %10
 • 15-24                                            %29
 • 25-34                                            %37
 • 35-44                                            %18
 • 45-üstü                                           %6

 

 • Oyuncu.com üyelerinin bugüne kadar en çok oynadığı oyunların dağılımı:
  • Okey
  • Tavla
  • Araba Yarışı Oyunları
  • Savaş ve Macera Oyunları
  • Manken Giydirme Oyunları

 

 • Kadınlar en çok hangi oyunları tercih ediyor?
  • Beceri oyunları, giydirme oyunları, zeka oyunları kadın üyelerin en çok tercih ettiği oyunlardır. Okey oyuncuları arasında da çok sayıda kadın oyuncu bulunuyor.

 

 • Erkekler hangi oyunları tercih ediyor?
  • Erkekler en çok okey, tavla, savaş, macera oyunları oynuyor. MMO’lar da erkek oyuncular tarafından çok seviliyor.

 

 • Masa oyunlarını oynayan üye sayısı kaçtır?
  • 5 milyonun üzerinde.

 

 • Multiplayer oyunları oynayan üye sayısı kaçtır?
  • 200 binin üzerinde.

 

 • Bilgi Yarışması oynayan üye sayısı?
  • Bir milyonun üzerinde.

 

 • Oyna Kazan’da oynayan üye sayısı kaçtır?
  • 10 binin üzerinde.

 

 1. Oyuncu.com’un Sunduğu Avantajlar:
 • Oyun çeşitliliği: Oyuncu.com farklı çeşitlerde 5.000’den fazla oyun içermektedir.
 • Ücretsiz oyunlar: Oyuncu.com üzerindeki oyunların tümü ücretsizdir. GamersFirst oyunları gibi oyunlarda, kullanıcılar, ancak oyun keyfini çeşitleyecek yeni özellikleri denemek istediklerinde ücret öderler.
 • Hediyeler: Oyna-kazan ve Bilgi Yarışması gibi bölümlerde üyelere oyunlarla eğlenirken iPhone gibi hediyeler kazanma şansı da verilmektedir.
 • Dünya elinizin altında: Oyuncu.com, oyun arşivini sürekli olarak yenilemektedir. Dünya çapında büyük bir hayran kitlesine sahip “Runes of Magic” gibi oyunlar, üstelik Türkçeleştirilmiş olarak Oyuncu.com üzerinden oynanabilmektedir.
 1. Oyuncu.com’un ilkleri
 • Okey, tavla gibi çok sevilen masa oyunları salonlarında Türkiye’de bir ilk olarak kameralı oynamak ve karşınızdaki oyuncularla yüz yüze sohbet etmek mümkün.

Oyuncu.com ve  GamersFirst için Basın Toplantısı Outline’ı

 1. Oyuncu.com ve GamersFirst Arasındaki İşbirliği Hakkında:
 • Oyuncu.com ile GamersFirst arasında yapılan işbirliği Türk oyun sektörü için bir dönüm noktası niteliğindedir.
 • Bu işbirliği firmalara şu konularda yararlar sağlamaktadır:
 • Oyuncu.com’un MMO pazarında iddialı konumunu sağlanırken;
 • GamersFirst Ekolay ve Medyanet’in dünya klasmanındaki online dağıtım ağına erişme imkanı bulacak;
 •  
  • Türk oyuncuları için ise, bu işbirliğinin sonucu olarak yeni, düya kalitesinde online ücretsiz oyunlar sunulacak, daha fazla sayıda MMO oyunlarının ev bilgisayar kullanıcılarıyla buluşması sağlanacak. Oyuncular, Oyuncu.com’da Gamersfirst oyunlarına avantajlar, oyun içi hediyelik eşyalarla başlayacak.
 •  
  • Online medya ile Online Video Oyunlar arasında gerçek bir sinerji yaratılacak.
 • GamersFirst’ün tümüyle Türkçe ve Türk karakterler taşıyan “Runes of Magic” adlı oyunu  bu işbirliği çerçevesinde Türk oyunseverlere sunulan ilk oyun oluyor.

 

 1. Oyun Pazarı

 

 • Önümüzdeki birkaç yıl içinde, Türkiye oyun pazarında hızlı bir büyüme yaşanması bekleniyor. GamersFirst tamamı yerelleştirilmiş ve Türkçeleştirilmiş oyunlarla bu pazardaki konumunu perçinliyor.
 • Türkiye’de oyun pazarı henüz 50 milyon dolar olarak tahmin ediliyor; GamersFirst’ün tahminlerine göre önümüzdeki 5 sene içinde pazar iki katı büyüklüğe, 100 milyon dolara ulaşacak.
 • Free2Play oyun pazarı Türkiye’de son 2 senede de çok hızlı bir büyüme gösterdi.
 • Yine GamersFirst’ün verdiği bilgilere göre Türkiye’de şu anda yaklaşık 10 milyon kullanıcı online oyunlar oynuyor. Oyuncu.com ve GamersFirst, Türkiye’de 10 milyonun üzerinde bir internet kullanıcı kitlesine ulaşmayı hedefliyor.
 • Dünyada ise oyun pazarının büyüklüğünün 50 milyar dolar civarında (online + offline oyunlar dahil) olduğunu düşünülüyor.
 • GamersFirst gibi, uluslararası alanda faaliyet gösteren çok sayıda kuruluş Türkiye pazarına çok sayıda oyun sürmeyi planlıyor.
 • GamersFirst ve Oyuncu.com, 2010’da ilk olarak, Level Dergisi tarafından ‘’Avrupa ve ABD’de 2009 Yılının En İyi Çıkış Yapan Free2Play Oyunu” seçilen Runes of Magic’i sunuyor.

 

 1. Runes of Magic (RoM) Hakkında:

Runes of Magic (RoM), Runewaker Entertainment tarafından geliştirilmiş bir Free2Play MMO oyunudur (ücretsiz oynanan devasa çok oyunculu online oyun- Massively Multiplayer Online Game).

 • 50 seviyeden oluşan oyunda bu seviyeye ulaşan dünyada sadece birkaç yüz kişi bulunuyor.
 • Oyunu diğer oyunlardan ayıran en önemli farklar arasında, kapsamlı çifte-sınıf sistemi

(örneğin, hem şövalye hem savaşçı olabiliyorsunuz) ve zengin PvP dünyası’ndaki görevler var.

 • Oyuncular, karakterlerini geliştirmek için değişik yaratıklarla savaşmaya ek olarak, son derece büyük olan oyun haritasında birirbirinden farklı görevleri seçip gerçek bir macera da yaşayabiliyorlar. Hikaye, oyun içindeki bu görevlerle uyum içinde devam ediyor ve oyun fantastik bir roman okur gibi heyecanla akıyor.
 • Açık beta sürümü yayında olan oyunun şimdiden 100.000 Türk oyuncusu bulunuyor.
 • Günlük promosyonlarla oyuncular hergün yeni bir hediye kazanma şansını elde ediyor.

 

 1. RoM’un Türkçe Versiyonu Hakkında
 • Tamamı Türkçe Runes Of Magic, aynı zamanda Türk tarihinden esinlenmiş karakterler ve eşyalarla donatıldı. Sultanların giysileri 17. Yüzyılda Selimiye kumaşlarından yapılan kaftanlardan, kadınların giysileri o dönemin cariye ve sultan kıyafetlerinden esinlenerek tasarlandı.Silahlar da o dönemde yeniçerilerin ve sultanların kullandığı silahlardan esinlendi. Özellikle hançer, 1. Mahmut’un İran Şahı için 1741’de saray atölyesi’nde yaptırdığı, fakat Şah’ın öldürüldüğü haberi ulaşınca saraya geri getirilmiş olan dört zümrütlü hançerden etkilenmiştir.

 

 •  Oyunun hikayesinde ve kurgusunda geçen 1 milyonu aşan kelime Türkçe’ye aylar süren çalışmaya çevrildi.

 

 • RoM’da Kurban bayramı, Şeker Bayramı gibi bayramlarımız kutlanıyor ve yeni yıl gibi özel günlerde eğlenceler yapılıyor.

 

 • Şu ana dek 8 zırh setinin bulunduğu oyuna kısa bir zaman içinde yenileri de eklenecek.

Oyun içinde yenilikler yıl boynca devam edecek.

 1. RoM oyununun herhangi bir mesajı var mı?
 • Oyunla herhangi bir mesaj vermek hedeflenmiyor; daha ziyade her çeşit oyuncunun katıldığı ve diğer insanlarla etkileşime geçtiği bir platform yaratmaya çalışılıyor.
 • Runes of Magic’ten keyif alabilmek için ileri düzey bir MMO oyuncu olmanız gerekmiyor. RoM, Facebook ve Twitter sayfalarının sunduğu sosyal ağ olanaklarının yanında, çok sayıdaki PVE misafirleri ve PVP hareketiyle de her düzeydeki MMO oyuncusunun keyif aldığı türde bir oyundur.

Basın bülteninden derlenmiştir.

1 Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir