Packard-Bell kimin olacak?

packardbell

Dünyanın üçüncü büyük PC üreticisi Çinli Lenovo, Avrupalı PC üreticisi Packard-Bell’i satın alarak yeni bir bomba patlatmaya hazırlanıyor. Lenovo’nun rakibi kim?

Dünyanın üçüncü büyük PC üreticilerinden Çinli Lenovo Avrupalı PC üreticisi Packard-Bell’i satın alarak yeni bir bomba patlatmaya hazırlanıyor. Packard Bell’in sahibi John Hui ile satın alma işlemi için pazarlıklar yapıldığı Lenovo tarafından açıklanırken, Packard Bell’den de Lenovo ile satış anlaşması için görüşmeler yürütüldüğü yönünde açıklama geldi. Packard Bell’in sahibi John Hui, başka bir PC üreticisi olan eMachines’in de eski sahibiydi. 2004 yılında eMachines’i Gateway’e satan John Hui şimdi de Packard Bell’i elden çıkaracak gibi görünüyor. Acer’ın da Packard Bell’i almak için istekli olduğu yönündeki söylentileri yalanlayan John Hui, şirket alım satım işlerini adeta eğlenceye çeviren bir isim olarak tanınıyor. Çin doğumlu Amerikan vatandaşı John Hui (Lap Shun Hui) şimdilerde satmak için pazarlık yaptığı Packard Bell’i de Ekim 2006’da NEC’ten satın almıştı.

Acer da geçtiğimiz Nisan ayında pazar payını artırmak için 3-5 ay içerisinde bir şirket satın alabileceğini belirtmiş, satın alınması planlanan şirketin bir ABD ya da Tayvan şirketi olmayacağı dışında herhangi bir ipucu verilmemişti. Çin’de oldukça güçlü bir konumda bulunan Lenovo’nun, küresel çapta bir marka olabilmek için marka satın alma stratejisi güdebileceği analistler tarafından belirtiliyor. Bu yılın ilk üç ayında satışlarında bir düşüş yaşayan ancak sonraki dönemlerde tekrar toparlanan Lenovo pazar araştırma şirketleri Gartner ve IDC’nin verilerine göre halen dünyanın üçüncü büyük PC üreticisi konumunda bulunuyor.

kaynak: http://teknoajan.com/packard-bell-kimin-olacak-haber_1358.html

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir