Panda Global Protection 2011 İnceleme

Merhaba sevgili okurlar;

Bu yazımızda siz değerli okuyucularımıza “avtürk security” firmasının dağıtımını üstlendiği “Panda Global Protection 2011” programının kurulumu ve kullanımı hakkında sizi bilgilendirmeye çalışacağım. Günümüzde bilgi güvenliğinin son derece önemli olduğunu düşünürsek bilgisayarınızda yüklü olması gereken programlar biri Panda GP 2011 olmalıdır bence. Şahsen kurup kullanma şansı bulan biri olarak internet ortamında bilgisayarımın son derece güvenlir olduğunu hissettim. Virüsler, korsanlar, online sahtecililik yapanlar, kimlik ve veri hırsızlığı gibi günümüzün en revaçta olan güvenlik sorunlarına karşı Panda GB 2011 bilgisayarınızı korur. Üzerindeki “Ebeveyn Denetimi” sayesinde çocuklarınızın da internette güvenilir bir şekilde vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz. “Panda Secure Vault” ile kişisel dosyalarınızın güvenliğini de şifreleme sistemi ile arttırabilirsiniz. Kendine özgü “Sanal Klavyesi” ile bankacılık işlemleri yaparken ekstra güvenlik sağlamış olursunuz. Panda GP 2011 kendi “Güvenlik Duvarı” sayesinde bilgisayarınızı ve ağ yapınızı sorunsuz bir şekilde korur. Panda GP 2011’de dikkat çekici özelliklerden bir taneside “Multimedya/Oyun” modu. Bu mod sayesinde oyun oynarken ihtiyacınız olan sistem performansınız diğer virüs koruma programlarının yaptığı gibi sisteminizi yormayacak ve oyunlarınızı kesintisiz olarak oynayabileceksiniz. “Panda GP 2011” son derece geliştirilmiş güvenlik önlemleri ile Bireysel veya kurumsal kullanıcıların mutlaka bilgisayarında olması gereken bir yazılım.

Yazımızın bu kısmından sonra “Panda GP 2011” yazılımının kurulumundan ve kullanımından kısaca bahsetmeye çalışacağım. Yazımızın sonunda sizinde bilgisayarınız artık güvenli hale gelecektir. Program kurulumundan sonra bilgisayarınızda tarama yapmanızı şiddetle tavsiye ederim. Ben kurup tarama yaptıktan sonra bilgisayarımda farkında olmadığım tehditlerin var olduğunu gördüm. Bu durumdan beni kurtaran “Panda GP 2011” oldu:)

Panda GP 2011 Resimli kurulum anlatımı:

Ekran görünen Panda GP ikonuna çift tıklayarak kuruluma başlaıyoruz.

Karşımıza gelen ekranda “Çalıştır” butonuna tıklıyoruz.

Kurulum  dosyaları oluşturulmaktadır.

Kurulum dilini seçmeniz gerekiyor.

İleri deyip devam ediyoruz.

“Son kullanıcı lisans sözleşmesi” kısmında “evet” deyip diğer adıma geçiyoruz.

Kurulum seçeneklerini belirleyip devam ediyoruz.

Kurulum devam etmektedir.

Bilgisayarınızın Panda merkezini bilgilendirmesini seçebilirsiniz.

Görev çubuğundaki Panda ikonuna tıklayıp kısayol menülerini görebilirsiniz.

Panda GP 2011 sanal klavyesi ile bankacılık gibi önemli şifrelerin bulunduğu işlemleri güvenli şekilde yapabilirsiniz.

Panda GP 2011 güncelleme ekranıdır.

Güncelleme işlemi internet bağlantınız varsa otomatik olarak devam edecektir.

Güncelleme dosyalarını indirip otomatik yüklemeye devam etmektedir.

Gerekli güncellemeri indirip kurduktan sonra yapılan değişikliğin etkin olabilmesi için sisteminizi yeniden başlatmanız gerekmektedir.

Panda GP 2011 genel görünüm ekranı. Bu ekranda yazılımınızı kişielleştirebilirsiniz. İleri seviye bilgisayar kullanıcısı değilseniz buradaki ayarları değiştirmemenizi tavsiye ederim. Örneğin burada farkına varmadan yapacağınız güvenlik duvarı ayarları ile internet bağlantınızı yada mail trafiğinizi bloke edebilirsiniz. Genelde buradaki ayarların olduğu gibi bırakılmasını tavsiye ederim.

Panda GP 2011 kurulumundan sonra  uygulamanızı etkinleştirmeniz gerekmektedir. Size sağlanan seri numarası ile ürününüzü 1 yıl boyunca kullanabilirsiniz. Ürün etkinleştirme için internet bağlantısının gerekli olduğunu unutmayın.

Bu menüde bilgisayarınızdaki tarama işlemlerinin davranışlarını belirleyebilirsiniz. Dilerseniz bir zamanlama ayarı yaparak Panda GP 2011’in siz bilgisayar başında değilken sisteminizi taramasını sağlayabilirsiniz.

Raporlar menüsünde günlük olay raporlarını görebilir, tarama sonuçlarındaki değerlere göz atabilirsiniz. Buradaki raporlardan yola çıkarak sisteminizi tehdit eden oluşumlardan kaçınmanız mümkün.

Bu kısımda tarama sonuçlarından sonra güvenlik altına alınan karantina dosyalarını görebilirsiniz. Riskli gördüğünüz öğeleri silebilir ve durumu Panda’ya rapor edebilirsiniz. Yada zararsız olduğunu düşündüğünüz bir dosya karantinaya alındıysa geri yükleme yapabilirsiniz. Genelde crack dosyaları karantinaya alınabilir bu konuyu dikkate almanızı tavsiye ederim.

Hizmetler kısmında Panda’ya ait servisleri görebilirsiniz. Panda GP 2011 yazılımınızda yaşadığınız her türlü problem için firma ile irtibata geçmenizi sağlar.

Bu kısımda bilgisayarınızı tehdit eden bilinen uygulamaları yapılandırabilirsiniz. e-postalarınızı, intertteki gezdiğiniz sayfaları, dosyalarınızı vs. Tarama seçeneklerini değiştirebilirsiniz. Buradaki ayarlarıda ileri düzey bilgisayar kullanıcısı değilseniz değiştirmemenizi öneririm.

Bu kısımda bilgisayarınızı tehdit eden bilinmeyen tehditlere karşı önlem almanızı sağlayan kısımlar mevcuttur. Panda GP 2011’de bulunan TruPrevent Teknolojileri sayesinde bilinmeyen bir zararlı uygulama veya komut bilgisayarınızda çalıştırılmaya kalksa bile engellenmiş olur.

Güvenlik duvarı ayarlarınızı kontrol edebilirsiniz. İsterseniz Windows Güvenlik Duvarı’nı kullanmayı isterseniz Panda GP 2011 Güvenlik Duvarını kullanmayı seçebilirsiniz. Buradaki ayarlarda ileri düzey bilgisayar bilgisi gerektirdiğinden tercihleri değiştirmemenizi öneririm.

Bu kısımda kimlik bilgilerinizi koruma altına alıp “Phishing” saldırılarına karşı önleminizi almış olursunuz. Günümüzde sıklıkla yaşanan sahte web site yönlendirmeleri ile elde edilen kredi kartı ve özel bilgilerin arttığını düşünürsek bu menüdeki ayarların ne kadar kritik bir önem taşdığını bilmeniz gerekir.

Bilgisayarınızdaki güvenlik açıklarını Panda GP 2011’in otomatik olarak saptamasını ve bilgisayarınızı koruma altına almasını sağlayabilirsiniz.

Bu kısımda e-postanızdaki istenmeyen mesajları kontrol altına alabilirsiniz. Outlook programınıza eklenen bir menü sayesinde tek tıklamayla gelen mailin güvenilir olup olmadığını belirleyebilirsiniz. Spam olarak belirlediğiniz bir mail eğer güvenli bir mailse tek tıklamayla güvenilir e-posta listesine alabilirsiniz.

 

Bu menüde bilgisayarınızı yedeklemenizi sağlayan menüler mevcut. Aldığınız güvenilir bir yedeğinizi sisteminizde arıza olduğunu düşündüğünüzde tek tıklamayla geri yükleyebilir ve yedek aldığınız konumdan sisteminizi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bu kısımda güncelleştirmelerinizi yapılandırabilirsiniz. Buradaki ayarları değiştirmemenizi öneririm. Eğer bir internet bağlantınız varsa tek tıklamayla Panda GP 2011 uygulamasını güncelleyebilirsiniz.

Tercihler kısmında Panda GP 2011 uygulamasını kendi kullanım alışkanlığınıza göre yapılandırabilirsiniz. İleri düzey bilgisayar bilginiz yoksa varsayılan ayarları değiştirmemenizi öneririm.

Panda GP 2011 ile tarama yaptığınızda resimdeki ekran karşınıza gelir. Eğer o anda sisteminizde başka bir iş yapmanız gerekirse performans artışı için taramayı duraklatabilirsiniz. Tarama bittiğinde Panda GP 2011 bulunan dosyaları ilgili yerlerde muhafaza edecektir.

İstatistikler kısmında Panda GP 2011’in detaylı tarama sonuçlarını görebilirsiniz.

Ağ trafiği görüntüle kısmında bağlı bulunduğunuz network hakkında size bilgiler vermektedir. Bilgisayarınızda hangi portların ne amaçlı kullanıldığını görebilirsiniz.

Panda GP 2011 uygulamasını sisteminize kurmak için aşağıdaki özelliklere sahip bir sisteminiz olmalıdır.

İşletim Sistemi

  • ·Windows 7 (32-bit ve 64-bit)
  • ·Windows Vista 32-bit 64-bit
  • ·Windows XP 32-bit

Teknik Gereksinim

  • ·İşlemci: Pentium 300 MHz veya daha hızlı
  • ·RAM: TruPrevent olmaksızın 128 M

TruPrevent ile 512 MB (1 GB önerilir)

  • ·Sabit Disk: 275 MB boş alan

·MS Internet Explorer 6.0

Desteklenen Tarayıcı

  • ·Microsoft Internet Explorer 6.0 veya daha yeni sürümü
  • ·Mozilla Firefox 2 ya da daha yeni sürümü
  • ·Google Chrome

Değerli okurlarımız; sizlere makalemizde Panda GP 2011 programından deneyimlerimiz ölçüsünde bahsettik. Kişisel olarak bu programı şiddetle tavsiye ediyorum. Günümüzdeki internet kullanımındaki yoğunluk ve artan sanal tehditleri göz önüne aldığımızda, çocuklarımızın bilgisayar başında güvenli bir şekilde internet deneyimlerini yaşamasını düşündüğümüzde Panda GP 2011’i kullanmak gerektiğini tekrarlamalıyım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir