PC kapanma, restart nedenleri hakkında çözüm önerileri

Bilgisayar kullanıcılarının başına en çok gelen olay sanırım PC’nin kendi kendine olur olmadık yerde kapanmasıdır. Genelde önemli bir belge üzerinde çalışırken yada en sevdiğimiz oyunu oynarken, msnde arkadaşımızla görüntülü konuşma yaprken vs. gibi durumlarda ortaya çıkar. Bu durum oldukça can sıkıcıdır. Kendi kendine kapanmanın nedeninin tespiti zor durumlardan biridir, ama çözümü imkansız değildir. Sizlere yardımcı olmak için olasılıkları derlemeye ve bu olasıklarda neleri yapmalıyız gibi konuları bir araya getirdik. Orta düzey bir bilgisayar kullanıcısı bahsettiğimiz çözümleri çok rahat uygulayabilir. Tabi uygulama aşamasında da dikkati elden bırakmamak gerekir. Sonrasında geri dönülemez hatalar yapabiliriz. Örneğin bir hatadan dolayı işlemcinin fanını söküp temizlememiz gerekti. İşlemi bitirdikten sonra fanın elektrik kablosunu anakarta monte etmeyip bilgisayarımızı çalıştırdığımızda işlemcimizin yanmasına sebep olabiliriz. Bu gibi konulara dikkat etmek gerekmektedir. Aşağıda yer alan çözümler dışında aklınıza takılan tüm sorularınızı lütfen “Yorum” kısımlarından sorunuz.

PC Kapanma, Restart nedenlerini maddeler halinde sıralayalım:

01- CPU ve power supply fanlarini kontrol edin çalışıyormu. ısınmadan dolayı yapıyor olabilir.
02- İşlemci ısısını kontrol edin.
03- Kartlardan biri yanmış olabilir, veya yuvasından oynamış olabilir.
04- İşlemci fanı yerine iyi oturmamış veya kasaya bir darbe nedeniyle olabilir.
İşte işlemci fanınız eğer durmuş ise o zaman bilgisayarınız sürekli reset atıyor olabilir.
05- Anakartında sorun olabilir.
06- Power supply’den gelen anakarta bağlanan kabloları kontrol edin.
07- Hard disk kablolarında sorun olabilir.
08- Harddiskte bad sektör oluşmuşsa, bundan olabilir.
09- Oyun oynarken başına geliyorsa ekran kartının sogutması kötü olabilir.
10- Ekran karti fanını ve kablolarını kontrol edin.
11- Bazen TV kartları sürücüleri neden olabilir.
12- Power supply watt yetmiyor olabilir.
13- İşlemcide termal macun var mı kontrol edin. İşlemcinin fanı düzgün yerleştirilmişmi?
14- Bazı virüs ve Spylar reset atmaya neden olabilir. antivirüs ve antispy programlarıyla taratmayıda deneyin.

15- Çakışan programlar neden olabilir.Son yuklediğiniz programları kaldırıp deneyin.
16- Msn’de siz veya karşıdaki kişi web cam açtığında pc resetleyebilir, msn camera ayarlarında hata var demektir.
17- Usb çıkışlarını kontrol edin.
18- Şebekeden gelen voltajın düşük olması, reset’e sebep olabilir. topraklama olmalı mutlaka. ve sadece PC ye ait priz olsa iyi olur.
19- Ekran kartında sorun olabilir. ( başka pc de denemeli )
20- Cd-dvd sürücüleride neden olabilir farklı sürücüler denenebilir kilitlenmelerde.
21- PCI slotlarına takılan ethernet kartından olabilir.
22- Bios ayarları değiştirilmiş olabilir. default yapmak çözüm olabilir.
23- Ram lerde sorun olabilir arıza yada birbirleriyle veya anakartla uyumsuzluk vs gibi. birden fazla ram varsa tek tek denenmeli yada başka ram kullanılmalı. Ram yuvalarında bozulma da olabilir.
24- Uninstall sonrasında, ortak kullanılan windows sistem dosyaları silinmiş olabilir.
25- AGP slotu bozuk olabilir.
26- Çok düşük ihtimalde olsa yeni takılan bir donanım nedeniyle biosun guncellenme ihtiyacından kaynaklanan problem olabilir.
27- Anakartı usb 2.0 desteklemeyen kasalarda webcam’le görüntülü chat yaparken reset atabilir.
28- Eğer daha önce kullanmadığınız bir işletim sistemini ik defa yuklediyseniz donanımınızın bu işletim sistemine yeterli olması gerekir. buda kilitlenmelere neden olabilir.

GENİŞ DETAYLI RESET OLASILIKLARI

• ISINMA PROBLEMLERİ


Bu başlıca fanlarla alakalı bir sorundur. Öncelikle işlemci fanı sonra kasa içerisindeki havayı devir-daym eden fanlar sonrada Power Supply ( Güç kaynağı ) Fanlarıdır. Peki Fanlarla alakası ne ? diye soracak olursanız. Hemen cevap verelim.
Fanlar oluşan ısıyı dağıtmak ve sistemi soğutmak için çalışırlar. Örnek olarak işlemci fanını verirsek ..
İşlemciniz çalıştığı zaman ortaya belirli bir ısı çıkar eğer bu ısıyı dağıtmazsanız yani işlemcinizi soğutmaz iseniz işte o zaman işlemci fazla ısınır ve sonunda eriyip yanabilir.
İşte işlemci fanınız eğer durmuş ise o zaman bilgisayarınız sürekli reset atıyor olabilir.

• EKRAN KARTI FANI


Ekran kartınızın fanı aşırı tozdan dolayı durmuş olabilir bu yüzden soğutma yetersiz kalıyor özelliklede oyun oynarken bilgisayarınız RESET atıyor olabilir. Bir kontrol edin eğer durmuşsa temizleyin yinede dönmüyorsa değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Tabi ekran kartını değil sadece Fanı değiştirin.

• İŞLEMCİ FANI KAYMIŞ YADA YERİNDEN OYNAMIŞ OLABİLİR


Eğer işlemci fanı ile oynadınız ise yada fanınızın altındaki Aliminyum soğutucuyla oynadınız ise yada bilgisayarınızı bir yerden başka bir yere taşıdıysanız tabi o sırada kasayıda bir yere çarptıysanız bu esnada; İşlemci fanı altındaki soğutucu aliminyum yerinden oynamış olabilir ve tam olarak işlemci üzerine oturmadığı yani sağa sola kaydığı için soğutma yapmıyor işlemci aşırı ısınıyor ve bilgisayarınız RESET atıyor olabilir.

RAM BOZULMASI YADA RAM UYUMSUZLUĞU


Bilgisayarınıza yeni bir
RAM aldınız ve taktınız yada birine taktırdınız. Eğer RAM ‘ yani Yeni ram ile eski RAM birbirine uyumsuz ise yada yeni aldığınız RAM anakart’a uyumsuz ise işte o zaman bilgisayarınız hiç açılmayabilir yada RESET atabilir. Yapmanız gereken anakartınıza ve eski ram’inize uygun bir ram almaktır.
Diğer bir sorunda
RAM’iniz bozulmuş olabilir. Sıksık mavi ekranla karşılaşabilir yada bozuk olan ram ‘den dolayı bilgisayarınız SÜREKLİ RESTART ediyor olabilir.

• BIOS GÜNCELLEME YADA AYARLARINDAN KAYNAKLANAN RESTART PROBLEMLERİ


Bu da sık görülen sorunlardır. Bilgisayarınızın bios unu güncellediğiniz zaman bazı parçaların donanım çakışmalarına yada uyumsuzluğuna neden olabilir. Yanlış bir bios yüklediyseniz zaten PC sürekli uyarı verir ve açılmaz bunun dışında ise
Bios ‘tan İşlemci Update yada Hight performance değerleri ile uğraştıysanız sisteminize ciddi zararlar verebilir. Bilgisayarınız reset atabilir. Başlıca bu konuda işlemci Jumper ve Frekans ayarları neden olabilir.

• DONANIM PARÇALARININ ARIZALI OLMASI YADA ÇAKIŞMA YAPMASI


Bilgisayarınızda PCI yada AGP slotlarına takmış olduğunuz kartlar yada kartlardan birisi eğer yerinden oynadı yerinden hafifçe de olsa çıktı ise işte o zaman bilgisayarınız sürekli RESTART atıyor olabilir. Buda çok doğaldır. Yapmanız gereken parçaları tek tek yerlerine oturup oturmadığını kontrol etmektir.
Bunun dışında birbirine uyumsuz olan donanım parçaları donanım çakışmalarına sebep olur ve bilgisayarınız RESET atmaya başlayabilir. Güvenli kipten tek tek aygıtları kontol etmenizi tavsiye ederim.
Yada bir donanım parçasının (Ethernet kartı , Ses kartı gibi) bozulmuş olması bu soruna neden olabilir. Eğer yerlerine tam oturdular ve çakışma yoksa Bilgisayarınızda sürekli RESET atıyorsa işte o zaman tek tek parçaları çıkartıp test etmeniz arızalı parçayı bulmanız gerekmektedir.

• POWER SUPPLY (GÜÇ KAYNAĞI) ÖLMÜŞ YADA YETMİYOR OLABİLİR


Eğer sisteminize yeni bir disk yada yeni bir fan eklediyseniz ve sonrada bilgisayarınız durduk yere RESET atıyorsa bir nedeni de Power Supply gücü yetmiyor olabilir. Yada Power Supply artık ömrünü doldurmuş olabilir yetersiz yada kesik voltaj çıkışı yaptığından dolayı Bilgisayarınız RESET atıyor olabilir.

• ELEKTRİK TESİSATINIZ YANİ EVİNİZİN VOLTAJLARININ DÜŞÜK OLMASI YADA BİR ANDA DÜŞÜP TEKRAR DÜZELMESİ


Bu durum sıkça başımıza gelen sorunlardan birisidir. Ev yada iş yeri elektrik tesisatından topraklama hattı bulunmaması yada tesisatın eski olmasından kaynaklanan voltaj düşmeleri ve yahut ev yada iş yeri elektriklerinin sık sık dengesiz voltaj düşmesi yada ani yükselmeleri.
Bu durumda yapacağınız bir Elektrik teknisyenine danışmaktır. Aksi taktirde Power Supply yanabilir hatta anakartı dahi yakabilirsiniz.

ALINTIDIR.

5 yorum

  1. ahm3t YazarYanıtla

    @semih
    Merhaba;
    Eğer uzun süreli oyun oynuyorsanız işlemciniz yüksek ısı üretir. Eğer sisteminizdeki havalandırma sistemi ve kullanılan güç kaynağı yetersiz ise bilgisayarınız kendini restart edecektir. Bu konuya dikkat edip gerekli kontrolleri yapınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir