Philips Türkiye’den, WWF’nin “Dünya Saati Kampanyası”na tam destek

“Dünyanın Geleceği İçin 60 Dakika Karanlık” sloganıyla  26 Mart Cumartesi 20:30-21:30 saatleri arasında, milyonlarca insanın ışıklarını bir saatliğine kapatacağı “Dünya Saati Kampanyası”na katılan Philips Türkiye, enerji tasarruflu Tornado lambaları ile  kampanyayı destekliyor…

Philips Türkiye, WWF tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen ve dünya çapında yürütülen en büyük kampanya olan “Dünya Saati (Earth Hour) Kampanyası”na merkez ofisindeki güvenlik harici aydınlatmalarını kapatarak ve WWF Türkiye’ye enerji tasarruflu lamba bağışlayarak destek veriyor.Yüzde 80’e varan enerji tasarrufu sağlayan; küçük boyutları sayesinde geniş bir kullanım alanı sunarken, görüş konforunu da artıran Tornado lambalar; kampanya kapsamında yapılacak çalışmalarda kullanılacak.

Enerji verimliliği konusunda bilinç oluşması için yapılan çalışmalara destek vermenin bir vatandaşlık görevi olduğuna dikkat çeken Philips Aydınlatma Türkiye Genel Müdürü Ülkem Kırımlı; “Philips olarak, Türkiye’de 31 Aralık 2010 itibariyle, 100 watt ve 75 watt verimsiz şeffaf lambaların hem profesyonel hem de tüketici kanallarında satışını sonlandırdık. Şeffaf lamba kullanımının sona erdirilmesi; enerji verimliliğinin artması ve karbon emisyonlarının azaltılmasına önemli bir katkı sağlıyor. Türkiye’deki 80 milyon adet şeffaf lambanın, enerji verimli lambalar ile değiştirilmesi sonucu; yılda* 1,6  milyar TL’lik tasarruf ve 7.000 GWh’lik enerji tasarrufu sağlanabilir. Keban Barajı’nın yıllık üretiminin 6.600 GWh olduğu düşünülürse, bu rakamın ne kadar önemli bir rakam olduğu görülüyor” dedi.

WWF’in “Dünya Saati Kampanyası”na verdikleri destek ile, Türkiye’de konuya ilişkin bilinç oluşmasına katkı sağlayabilmenin, Philips adına bir kazanım olduğunun altını çizen Kırımlı, “Zamana yayılan tüm bu çalışmalar kapsamında; 80 milyon adet şeffaf lambanın enerji verimli lambalar ile değiştirilmesi; 190 milyon ağacın temizleyebileceği 4,2 milyon tonluk karbondioksit salınımından tasarruf anlamına geliyor. Diğer yandan; bir hanede 12 adet aydınlatma noktası olduğunu öngördüğümüz takdirde lamba başına 20 TL tasarruf ile hane başına 240 TL seviyesinde tasarruf yapılacağı öngörülüyor. Herkesi enerji verimliliği konusundaki harekete katılmaya davet ediyoruz.” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir