Pikatel Airmax 4 Port Kablosuz Modem Kurulumu Resimli Anlatım

Merhaba bilgisayar-destek kullanıcıları. Sitemizde yer alan ADSL modem kurulumlarına bir yenisini daha ekledik. Gerçi kurulumu anlatılan modem pek yeni bir ürün olmasa bile bu ürünün kurulum anlatımı hakkında istekler gelmeye başlayınca bizde sitemizde yer vermeye çalıştık. Kurulum  anlatımını her zamanki gibi görsel öğeler ile zenginleştirdik. Anlatımda yine sade ve anlaşılabilir bir dil kullanmaya özen gösterdik. Sizde bu makalemizi okuyarak bu modemin kurulumunu rahatlıkla yapabilirsiniz. Kurulum aşamasında yapamadığınız, aklınıza takılan tüm sorularını lütfen “Yorum” yaparak sorunuz. Özel maile atılan sorularınız cevaplanmamaktadır.

Modem kurulumuna başlamadan önce modeminizin telefon ve bilgisayar bağlantılarını yapınız. ADSL hattıınzın telekom tarafından açıldığından ve linkinizin olduğundan emin olunuz. Sözleşmenizdeki kullanıcı adı ve parolarınızı bir yere not ediniz. Modem kurulumunu kutu içeriğinden çıkan CD ile yapabildiğiniz gibi aşağıda anlatılan webarayüz kullanarakda yapabilirsiniz. Kurulumunuzu yaparken ethernet kablosu kullanmanız sağlıklı olacaktır. Modeminiz kablosuz olduğu için bağlantı problemi yaşamamak için daha sağlıklıdır. Modem kurulumu tamamlandıktan sonra kablonuzu çıkarıp kablosuz bağlantı sağlayabilirsiniz.

Biliyorsunuz artık kablosuz ağlarda tehlike altında. Kullanım alanı oldukça genişleyen kablosuz modemler mutlaka şifrelenmiş bir biçimde kullanılmalıdır. İşletim sistemi ve kablosuz bağdaştırıcınızın desteklediği bir şifreleme tipi WEP,WPA,WPA2 vb. kullanarak mutlaka kablosuz ağınızı koruma altına alınız. Benim kişisel tavsiyem şifrelemenin dışında da MAC filtreleme gibi etkin bir yöntemide kullanmanız olacaktır. Modeminizin adını (SSID) mutlaka değiştiriniz. Duruma göre bu yayını kapalı hale getiriniz. Kısacası kablosuz ağınızı mümkün olduğunca koruma altına alınız. Bunun en büyük nedenlerinden biri de şu: Artık işlenen sanal suçlarda suçun çıkış noktası baz alınacağı için sizin bilginiz olmaksınızın modeminiz üzerinden çıkış yapılarak işlenen bir suç veya suça teşkil sizin başınızı ağrıtacaktır. bu konulara azami dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Bu kadar uzun bir giriş ve ön bilgiyi vermemin nedeni 1-2 yıl içerisinde kablosuz ağlardan ötürü bir çok kullanıcının başının ağrıyacağı endişesidir. Tüm internet kullanıcılarına özgür ve güvenlikli bir sanal dünya dileyip kurulum anlatımına geçiyorum. Size kolay kurulumlar diyerekten anlatıma geçiyorum.


Öncelikle ethernet kablosunu bilgisayarımıza takıp modemden IP almasını bekliyoruz. Bilgisayarımınızın modemden alacağı IP numarası : 192.168.1.1 dir. Bu numaraları ie, firefox, opera, chrome vb. internet tarayıcılarının adres satırına yukarıda resimde görüldüğü gibi yazıp enter tuşuna basıyoruz.


Karşımıza gelen ekran Kullanıcı Adı : admin ve Parola: password yazıp sağ alt kısımda bulunan giriş tuşuna basıyoruz.


Modem kurulumu sol taradta yer alan “Wan Kurulumu” ile başlatıyoruz.


Bu kısımda resimde gösterilen yerlere size ait bilgileri giriniz. Daha sonra “Uygula” butonuna basarak bir sonraki adıma geçiniz.


Bu adım modem kurulumunun son aşamasıdır. Resimde gösterilen butonlara bastığınız zaman webarayüz kurulumu tamamlanmış olur. Bundan sonraki adımlar modem şifrelemesi ile alakalıdır. Modeminizi mutlaka şifreleyiniz.


Bu kısımda kablosuz ayarlarınızı yapılandırabilirsiniz. Modeme şifre verebilir, SSID adını değiştirebilirsiniz. Kablosuz bölüme geçmek için yukarıdaki butona tıklayınız.


Bu kısımda resimde gösterildği gibi yayın adını değiştirilebilir, gizlenebilir. Kablosu kanal ayarı yapılabilir.

Bu kısım kablosuz ağınızın güvenlik ile ilgili bölümüdür. Sol kısımdaki “Güvenlik” kısmına tıklayarak WEP veya WPA şifreleme tiplerinden birini seçebilirsiniz.


Bu kısımda WEP şifreleme ile ilgili ayarlar mevcuttur. Resimde anlatıldığı gibi seçimleri yaparak WEP şifrenizi verebilirsiniz. Unutmadan şifrelemeyi ikili gruplar halinde ve arada boşluk bırakarak yapmalısınız. Örnek: XX XX gibi.


WEP şifrelemenin etkin olabilmesi için bu resimdeki adımları uygulayınız.


Resimde anlatılan adımları takip ederek modeminize WPA şifreleme yapabilirsiniz.


WPA şifrelemenin etkin olabilmesi için bu resimdeki adımları uygulayınız. Tüm bu şifreleme işlemlerinden sonra şifrenizi bir yere not etmeyi unutmayınız. Kablosuz ağınıza bağlanmanız gerektiğinde sizden bu şifreler istenecektir. Aynı bilgisayar ve modemde şifreyi 1 kez girmeniz yeterli olacaktır. Bundan sonraki girişlerinizde modem ve bilgisayar açık olduğu ve modem kapsama alanında olduğu zaman otomatik bağlantı sağlanacaktır.

Modeminizin şifreli olduğu %100 güvenli olduğu anlamına gelmez. Belirli aralıklarla uyguladığınız WEP veya WPA şifrenizi değiştiriniz. Şifreleme işleminin modemin çekim alanını yaklaşık %50 oranda düşürdüğünü unutmayınız. Eğer şifreleme sonrası düşük sinyal gücü problemi yaşıyorsanız modem-bilgisayar mesafesini yakınlaştırmanız gerekmektedir.

Kurulum anlatımı bitmiştir. Arkadaşlar kurulum hakkındaki tüm sorularınızı lütfen “yorum” kısımlarından sorunuz. Özel mail ile gelen sorularınız yanıtsız kalacaktır.

Bu makaleyi kaynak göstermek şartı ile her türlü amaç için kullanabilirsiniz.

10 yorum

 1. Saliha Yanıtla

  mrb resımdekı gıbı yapdım fakat hala leptopumdan bahlantı yapamıyorum .. bu bılgısayardakı ag ıcın kaydedılen ayarlar agın gereksınımleıyle eslesmıyor dıyor ne yapmam lazım yardımcı olurmusunuz….

 2. ahm3t YazarYanıtla

  @Saliha
  Merhaba;
  Modeme WPA yada WEP şifreleme yapınız. Şifreleme yaptıktan sonra “şifre etkin” olmasına dikkat ediniz. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra bağlantı kurabilirsiniz.
  Şifreleme işlemini yaptıktan şunu da yapmalısınız. Ağ ve Paylaşım Merkezini açınız. Sol kısımdan “Kablosuz ağları yönet” kısmına giriniz. Orda görünen bağlantınızın üzerine sağ tıklayıp özellikler kısmına giriniz. Bu kısımda yer alan güvenlik sekmesine giriniz. Güvenlik kısmındaki seçimleri modeminizde ne şekilde yaptıysanız aynısını burdada yapınız. Tamam deyip bağlantı kurmayı tekrar deneyiniz.

 3. Uğur Akgöz Yanıtla

  Merhaba,
  İzahatlar için teşekkürler.
  Eğer bağlanırken sorun yaşayan varsa,
  ayarları yapmadan önce sistem komutları linkinden
  fabika ayarlarına dönmesini deneyebilir.
  Başarılar.

 4. Şahin Yanıtla

  Merhaba,
  Girmiş olduğunuz VPI VE VCI rakamlarını yazıyorum ama bu numaralar kurulumda diyor.

 5. Kaan Yanıtla

  Merhaba

  Bende VPI VE VCI rakamlarını yazıyorum ama bu numaralar kurulumda diyor. Konu ile ilgili bilgisi olan var midir?

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba Kaan,
   Muhtemelen daha önce oluşturulmuş bir bağlantı profili mevcut. O profili düzenleyip kendi erişim bilgilerinizi girmelisiniz. Yada en garanti yöntem modeme reset atıp anlatımdaki gibi kurulumu baştan yapınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir