Pikatel Combo Plus Modülasyon Değiştirme

Merhaba bilgisayar-destek okurları. Sizlere Pikatel modemler hakkında çözümleri sunmaya devam ediyoruz. Sayfalarımıza göstermiş olduğunuz ilgi ve destek sayesinde Elkotek ile işbirliği içine girdik sayılabilir. Sayfalarımıza yapmış olduğunuz her Pikatel Modem yorumu hızlı bir şekilde değerlendirilip ilgili kişiye aktarılmaktadır. Gelen cevaplar ise yorumu yapan kişi adına yine hızlı bir şekilde sayfalarımızda yayımlanır. Böylelikle sanki online bir destek sitesine soru sormuş gibi cevabınızı hızlı bir şekilde alabiliyorsunuz. Tabi her işin olduğu kadar sorularınızı cevaplamanında belirli bir zorluğu ve zaman süresi vardır. Bazı zamanlarda kullanıcılarımız ihtiyaçlarının geç giderildiği zaman sitem etmektedirler. Eleştirmekte haklı olabilirsiniz belki ama internet dünyasında sık kullanılan bir terimi hatırlatmak isterim sizlere. “Lütfen emeğe saygı”.Bu kadar içimizi döktükten sonra:) gelelim sizinle paylaşacağımız pikatel modemler ile ilgili önemli bir konuya. Birçok kullanıcının yaşamış olduğu adsl hattının sabitlenmemesi, oturmaması, ledin sürekli yanıp yanıp sönmesi, bağlantının sağlıklı kurulamaması, belirli zamanlarda internetin gitmesi ve sadece belirli zamanlarda gelmesi gibi sorunların çözümünü sizlerle paylaşacağız. Bu konuda bizlerden desteğini esirgemeyen değerli Elkotek Teknik Destek elemanı arkadaşlarımıza teşekkür ederiz.

Modeminizde link kopma sorunu yaşiyorsaniz santral tarafında modulasyon değişikliği yapabilirsiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki resimli anlatımı dikkatlice inceleyiniz. Tüm uygulamaları yaptığınız halde yine sorun devam ediyorsa; hattan kopma sorununuz devam ederse telekom  tarafına ariza kaydı bırakıp hattınızı kontrol ettirin.

Bilgisayarınızda Start (Başlat)->Run (Çalıştır)-> Açılan boşluğa cmd komutunu yazar Tamam (OK) tuşuna basarsanız, aşağıdaki komut sayfasına ulaşabilirsiniz.

Command sayfasından

telnet 192.168.7.1

komutu girilir. Enter tuşuna basılır.

Gelen Login bölümüne modemin şifresi olan DSL yazılır. Enter tuşuna basılır.

Password olarakta DSL yazılır. Enter tuşuna basılır.

Login Successful yazısı gördükten sonra,

$ işaretinden sonra,

modify dsl config t1413,

komutu yazılır. Enter tuşuna basılır.

Set Done yazısını gördükten sonra, $ işaretinin ardıdan yaptığımız ayarı katydetmek için,

commit

komutunuz yazmalıyız (Alt resimde görüldüğü üzere). Enter tuşuna basılır.

Bu işlemleri yaptıktan sonra; Modemin elektriğini kesip 5 sn bekleyiniz. Daha sonra modemi yeniden çalıştırınız.

İşlem tamamlanmıştır.

12 yorum

 1. Gurkan Yanıtla

  Çok teşekkürler. İşte bize böle somut şeyler lazım cok sagolun. Bu alandaki çalışmalarınızı sürdürmenizi isterim.

 2. ahm3t YazarYanıtla

  @Gurkan
  Merhaba;
  Elimizden geldiğince kullanıcılarımızın sorunlarına çözüm bulma odaklı makaleler hazırlıyoruz. Bu alandaki çalışmalara gelince; öncelikle sağlığımızın, sonrasında maddiyatımızın elverdiği müddetçe devam edeceğiz.

 3. mtrkbn Yanıtla

  Denilenleri aynen yaptım bağlantı sorunu devam ediyor. Modemimi değiştireceğim artık.

 4. ahm3t YazarYanıtla

  @mtrkbn
  Merhaba;
  Microsoft Vista işletim sisteminden Telnet varsayılan olarak yüklü gelmez. Yüklemek için aşağıdaki adımları izleyiniz.

  Varsayılan olarak Telnet, Windows ile beraber yüklenmez, ancak Telnet’i aşağıdaki adımları izleyerek yükleyebilirsiniz.

  Telnet İstemcisi’ni yüklemek için

  1.Başlat düğmesini ,Başlat düğmesinin resmi tıklatın, Denetim Masası’nı tıklatın, Programlar’ı tıklatın, ve ardından Windows özelliklerini aç veya kapat’ı tıklatın. Yönetici izni gerekli Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.
  2.Windows Özellikleri iletişim kutusunda Telnet İstemcisi onay kutusunu işaretleyin.
  3.Tamam’ı tıklatın. Yükleme birkaç dakika sürebilir.

 5. mtrkbn Yanıtla

  Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. :). Telneti çalıştırdım. Admların hepsini eksiksiz uyguladım. Değişiklikler oldu. Modülasyonu değiştirmeden önce modeme reset atınca 5 dakikada geliyordu tekrar. Şimdi res attıktan 10 saniye sonra geliyor. Bu bakımdan çok işime yaradı teşekkür ederim. Bağlantı kopmaları azaldı ancak hala var. Başka çözüm yolu varsa makalelerinizde yer vermeniz tek temennimdir şu an için sizden.

 6. ahm3t YazarYanıtla

  @mtrkbn
  Merhaba;
  Şimdide sayfalarımızı inceleyerek modeminize ait yazılımı güncellemeyi deneyiniz. Sorununuz yüksek oranda çözülecektir.

 7. Ali Yanıtla

  Password olarakta DSL yazılır. Enter tuşuna basılır.

  password bölümüne geçince DSL yazamıyorum gerçi hiçbir şey yazamıyorum.Neden yazamıyorum? Bu yüzden de ilerleyemedim…

 8. ahm3t YazarYanıtla

  @Ali
  Merhaba;
  Sorunuz Pikatel yetkilisine aktarılmıştır. Gelecek cevabı bu haber başlığı altından takip edebilirsiniz.

 9. Okan Yanıtla

  merhaba konu 1 yıl önce tartışılmış farkındayım yanlız ben bu sorunla yenı karşılaştım. sorunum şu: internetim sürekli kopuyo ve teknık servis eve kadar geldi tesisatı modemı ve hattı kontorol etti herşeyin en üst seviyede oldunu sölüyolar..ama net sürekli kopuyo sizce neleri denemem lazım çözüm olarak şimdiden teşekürler..

 10. ahm3t YazarYanıtla

  @Okan
  Merhaba;
  Modeminizi farklı bir yerde test ediniz. Eğer bağlantı problemleri yoksa (teknik servis modem-hat-tesisatı kontrol etmiş) bilgisayarınızı gözden geçiriniz. Trojan-virüs taraması yapınız. Son olarak modem yazılımınızı güncelleyiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir