Pirelli DRG A125G A-400 Kablosuz (Wireless) Adsl Modem Kurulumu Resimli Anlatım

Merhaba sevgili okurlar;

Bu makalede sizlere Pirelli markalı kablosuz modem kurulumunu anlatmaya çalışacağız. Bu modemi TTNEt kampanya dahilinde kullanıcılarına vermektedir.Şahsende piyada pek adını duymadığım bir modem. Superonline da fiber hat kullanan aboneleri Pirelli markalı modem veriyordu. TTnet kampanyaları dahilinde AirTies, Pikatel ve Pirelli modem veriyor bildiğim kadarıyla. Bunların arasında kalite ve kullanılabilirlik olarak bir değerlendirme yapacak olursak AirTies, Pirelli ve Pikatel gelir. Kuruluma başlamadan önce herzaman ki gibi gerekli ekipman hazırlıklarımızı yapıyoruz. (Kablolama, splitter ayarı, hat kontrolü gibi). Modem kurulumunu iki şekilde gerçekleştirebiliriz. İlk yöntem benim şahsen tercih etmediğim bir yöntem olan CD ile kurulum. İkinci yöntem ise web arayüz ile kurulumdur. Bu makalede Pirelli modemin web arayüz ile kurulumunu size anlatacağız. Web arayüz kurulumunu IE tarayıcı kullanarak yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Bazı durumlarda Firefox, Chrome, Opera gibi tarayıcılarda kayıt işlemlerinde problemler olmaktadır.

1- Pirelli markalı modemi bilgisayarınıza kablolu veya kablosuz olarak bağlayabilirsiniz. Tavsiyem kurulum işlemlerini yaparken modeminiz bilgisayarınıza ethernet kablosu ile bağlı olsun. Çünkü kablosuz modeminizi şifrelediğiniz zaman bağlantınız kopacağı için tekrar bağlantıda problemler yaşayabilirsiniz. Mesela WPA veya WPA-2 şifreleme yaptığınız zaman kablosuz olarak bağlanamama gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden en garanti yöntem modem-bilgisayar bağlantısının kablo ile yapıldığı durumdur. IE tarayıcımızın adres satırına 192.168.1.1 yazıp entera basıyoruz. Karşımıza yukarıdaki gibi bir ekran gelecektir. Karşımıza gelen kutucuğa Username: admin Password: ttnet yazıp OK butonuna basıp diğer adıma geçiyoruz.

2- Bu kısım modemimizin yapılandırma sayfasıdır. Sol tarafta bulunan menüler sayesinde modem üzerinde gerekli tüm ayarları yapabiliriz.Sol kısımda bulunan “Gelişmiş Ayarlar” kısmına tıklıyoruz. Sağ bölümde açılan pencerede “Düzenle” kısmına tıklayıp diğer adıma geçiyoruz.

3- Bu kısımda VPI / VCI ayarları 8 / 35 olmalıdır.Sayfada değişiklik yapmadan sağ altta bulunan “İleri” butonuna basıp diğer adıma geçiyoruz.

4- Bu kısımda PPP over Ethernet (PPPoE) ayarını seçiyoruz. Kapsülleme Modu olarak LLC/SNAP-BRIDGING seçip iler butonuna basıp diğer adıma geçiyoruz.

5- Bu kısımda TTNET tarafından oluşturulan kullanıcı adı ve parolamıza ihtiyaç vardır.PPP Kullanıcı Adı: size verilen, PPP Parolası: size verilen, PPPoE Servis İsmi: bu kısım boş bırakılabilir. Gerekli yerleri doldurduktan sonra alttaki kutucuklarda herhangi bir seçim yapılmamalıdır. Bu menüde önemli bir ayrıntı bulunmaktadır.Kullanıcı adınızı girdiğiniz yerdeki “ttnet” ibaresi. Bu değiştirilemez bir durumdur. Yani bu modemi ttnet dışında bir servis sağlayıcı ile kullanabilmeniz mümkün değildir. Sadece modemi servisine gönderip yazılımını resetlemeniz halinde farklı ISS ile kullanmanız mümkün olacaktır. Bu konu çok sorulduğu için anlatım içinde yer vermek istedim. Bu sayfadaki işlemleri yaptıktan sonra sağ altta bulunan “ileri” butonuna basıp diğer adıma geçiyoruz.

6- Bu kısımda herhangi bir değişiklik yapmadan “ileri” butonuna basıp diğer adıma geçiyoruz.

7- Bu adımda “Kaydet” butonuna basarak kurulumun son aşamasına geçiyoruz.

8-9 Bu adımda “Kaydet/Yeniden Başlat” butonuna basarak kurulumu tamamlıyoruz. Bundan sonraki aşama kablosuz modemimizi şifrelemek olacaktır.

10- Kablosuz ağımızı şifrelemek için sol kısımdan “Kablosuz Ağ” kısmında tıklıyoruz. Sağ tarafta açılan pencerede “SSID” kısmına kablosuz ağları arattığınızda  görünmesini istediğiniz adı yazıyorsunuz.Aramalarda modeminizin adının görünmesini istemiyorsanız “Erişim Noktasını Gizle” seçeneğini işaretlemelisiniz. Yalnız bu durumda modeminize bağlanmak isteyen kullanıcılar modeminizi göremeyecektir.Gerekli seçimleri yaptıktan sonra “Kaydet/Uygula” butonuna basıp buradaki adımı bitiriyoruz.

11- Kablosuz ağınızı şifrelemek için sol kısımdan “Güvenlik” sekmesine tıklıyoruz. Sağ tarafta açılan pencrede “Network denetimi” kısmından şifreleme tipiniz seçiyoruz. Seçimden sonra alt kısımda oluşan kutucuklarda gerekli yerlere kendi oluşturacağımız şifreyi giriyoruz. Burada gösterilen “WEP Şifreleme” dir. Şifre olarak 128Bit 13 karakter bir değer giriyoruz. “Kaydet/Uygula” butonuna bastığımız zaman modemimiz şifreli ve güvenlikli bir hale gelmiş olacaktır.

12-13-14 Modemimizde eksta güvenlik olarak “MAC Filtreleme” yapabiliriz. Yine sol menüden “Kablosuz Ağ” kısmında yer alan “MAC Filtreleme” butonuna tıklıyoruz. Sağ tarafta açılan pencerede “İzin ver” seçiyoruz. Sayfa 1-2 saniye sonra yenileme yapacaktır. Daha sonra “Ekle” butonuna basıp karşımıza gelen kutucuğa resimde görünen şekilde istediğimiz MAC adresini yazıp “Kaydet/Uygula” butonuna basıyoruz. Buraya eklenen MAC adreslerinin dışında kalan kullanıcılar modeme hiçbir şekilde bağlantı kuramazlar. Bu güvenlik tedbirinide uygulamanız Kablosuz Ağ güvenliğiniz açısından önemlidir.

15- Bu sayfa Kablosuz LAN ara yüzünün kablosuz köprü fonksiyonunu yapılandırmanızı sağlar. Access Point fonksiyonunu devre dışı bırakmak için Kablosuz Köprü’ yü seçebilirsiniz (ayrıca Kablosuz Dağıtım Sistemi olarakta bilinir). Access point (Erişim Noktası)özelliğini etkinleştirmek için Access Point’ i seçin. Kablosuz köprü fonksiyonu hala kullanılabilir olacaktır ve kablosuz istasyon Access point ile ilişkilendirilebilecektir. Köprü Sınırlama üzerinde Devre dışını seçmek kablosuz köprü sınırlamasını devre dışı bırakır. Etkin ve Etkin (tarama) seçilerek herhangi bir kablosuz köprüye erişim izni verilebilir. Uzak Köprüleri güncellemek için “Yenile” butonunu tıklayın. Güncelleme için birkaç saniye bekleyin. Kablosuz köprü seçeneğini yapılandırmak için “Kaydet/Uygula” butonunu tıklayın.

16-17-18 Emule, Kazaa, VPN, online oyun ve Uzak Masaüstü gibi uygulamalar için port tanımı yapmak gerekmektedir. Sol kısımda bulunan “Gelişmiş Ayarlar” kısmına tıkladığımızda hemen altında “NAT” menüsü açılmaktadır. Bu menünün altında yer alan “Sanal Sunucular” sekmesine tıklıyoruz. Sağ tarafta açılan pencerede “ekle” butonuna tıklıyoruz. Açılan kısımda “Servis Seçiniz” kısmından hazırda bulunan uygulamardan seçim yapabilirz yada kendimiz manuel olarak TCP/UDP port tanımı yapabiliriz. Seçimi yaptıktan sonra “Kaydet/Uygula” butonuna bastıktan sonra seçitiğimiz uygulamalar için gerekli NAT ayarları tanımlanmış olur.Eğer yaptığımız port yönlendirmelerini iptal etmek istiyorsak uygulamanın yanında bulunan “Kaldır” kutucuğunu işaretleyip yukarıdaki “Kadır” butonuna basmamız yeterlidir.

19-20-21 Pirelli modemde ayrıca kullanıcıların hoşuna gidebilecek “Ebeveyn Kontrol” menüsü bulunmaktadır. Sol kısımdan “IP Filtreleme” menüsüne tıkladığımızda hemen altında bulunan “Ebeveyn Kontrol” sekmesine tıklıyoruz. Sağ kısımda açılan menüde “Ekle” butonuna basıyoruz. Kullanıcı adına bir isim yazıyoruz. Sınırlanacak bilgisayarın MAC bilgilerini girmelisiniz. Haftanın Günleri kısmından seçimlerimizi yapıyoruz. Bloklanacak saat aralığını belirliyoruz. Burada başlangıç saati ve bitiş saatine dikkat etmeliyiz. Örneğin bugun gece 22:00 den yarın sabah 08:00’a kadar bir sınırlama yapamıyoruz. Seçimlerimizi yaptıktan sonra “Kaydet/Uygula” butonuna bastığımız zaman oluşturduğumuz “Ebeveyn Kontrol” uygulaması çalışır hale gelecektir. Uygulamayı sonlandırmak için yine aynı pencereden oluşturduğumu bloklama adını seçip “kaldır” butonuna basmamız yeterlidir.

22- Modemin sol menüsünde yer alan “Ayarlar” kısmında ise modemin Yedekleme, Yazılım Güncelleme, Fabrika Ayarlarına Geri Dönme gibi uygulamaları bulabilirsiniz. Bu menü modemi yeniden kurma, bağlantı sorunlarını giderme, yazılımsal sorunları giderme amaçları için kullanılabilir.

Bu makalede yer verilen modem ile ilgili tüm sorularını “Yorum” kısmından belirtiniz. Bu makalede yer alan yazılar ve görseller izin alınmadan kopyalanamaz ve herhangi bir şekilde başka bir yerde kullanılamaz. Aksi takdirde yasal süreç işleyecektir.

34 yorum

 1. UB Yanıtla

  bu modemde bağlantı sorunundan başka birşey olmuyor. kesinlikle herhangi bir internet sağlayıcıyla modem kampanyalı anlaşmalara girmeyin. bu modem elinizde kalır. bağlantı sorunu cabası. pirelli modem bildiğim modem markaları içinde en kötüsü kesinlikle almayın

 2. sami Yanıtla

  kurulum cd sini kaybettim admin ttnet olarak giriyorum ama kabul etmiyor indirebilecegim bir yerde bulamadım
  😥

  • ahm3t YazarYanıtla

   sami merhaba;
   Eğer bu kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapamıyorsanız varsayılan girişler değişmiştir. Eğer hatırlamıyorsanız modemi resetlemelisiniz.

 3. yavuz Yanıtla

  benim sorunum.biri adsl kampanyasından pirelli drg a226g modem aldım modem biri adsl a göre programlanmış.bunu ttnet te kullanmak istiyorum.bu mümkünmü ne yapabilirim cevaplarsanız sevinirim.

  • ahm3t YazarYanıtla

   yavuz merhaba;
   BiriADSL ile görüşerek modeminizin yazılımını yeniden yükleme konusunda yardım isteyiniz. Cihazınıza firmware güncellemesi yaparak sorunu çözebilirsiniz.

 4. hüseyin Yanıtla

  slm
  pırellı modem servis iletişim adresini veya telefonunu bilen lütfen yazsın. Teşekkür ederim.

 5. muammer Yanıtla

  pirelli marka modemı mı teknık arıza ıcın gonderdım ama alınmamıs tersıne ıade olmus ve bır ay sonra bunu yaptılar ya varya yemın ederım hıc memnun degılım ne ıletısım var ne baska bırsey lazım degıl ya boyle fırma ılk defa goruyorum
  lımıtsız net kullanıyorum modem sayesınde yarım saat nette kaldıgım olmuyor cunku net sureklı gıdıyor aradım gonderın dedınız gonderdık tersıne gondermıssınız bu ne ya ben sıze ulasamadım sız bana ulasın bı zahmet 05337773484

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba muammer,
   Sitemizde sadece pireli marka modemin kurulumu anlatılmıştır. Modemi gönderdiğiniz kurum biz değiliz bilginiz olsun.

 6. serhat Yanıtla

  bnde TTNET pırellı DRG A125G-A-400 MODEMI VAR AMA CD sı yok kayıp.Bılgısayara tanıtamıyorum modemı ve ınternete gıremıyorm bı yardımcı olrmusunuz…

 7. serhat Yanıtla

  bnde ttnet pırellı drg a125g a400 modemı var ama cd sı yok bunu nasıl bılgısayarıma kurabılırım kurulum ıcın yardımcı olrmusnuz..

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba serhat,
   Kurulum için CD’ye gerek yoktur. Makalemizi okursanız web arayüz kulllanarak kurulum yapabilirsiniz.

 8. Mehmetb Yanıtla

  Merhabalar,
  Söz konusu modeme sahibim. şifre yenileme yapmak istedim. admin-ttnet girişini yaparak şifremi yeniledim ancak modemin yapılandırma sayfasına yönlendirmedi. bu sebeple şu anda internetimi kullanamıyorum. Başka bir şekilde bu yapılandırma sayfasına gidebilir miyim? Yardımcı olur musunuz acaba? Teşekkür ederim.

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba,
   Eğer varsayılan kullanıcı adı/ parolanız admin-ttnet ise bunu da kabul etmiyorsa modeminize reset atıp kurulumu tekrar deneyebilirsiniz.

 9. edanur Yanıtla

  benim pirelli modemim bozuldu garanti süresi de doldu ben aynı modemi nerden temin edebilirim

 10. Hakan Yanıtla

  Pirelli modem kullanıyorum (DRG A226G). Hani şu Biri ADSL tarafından verilen modemler.
  Bu modemin arayüzünde güvenlik ayarları kısmında site engelleme diye bir bölüm var. Buraya engellemek istediğim siteleri giriyorum ama maalesef engellemiyor. her türlü kombinasyonu denedim. twitter.com, http://www.twitter.com, https:\twitter.com vs.

  Yardımınız olursa çok makbule geçer.
  İyi günler

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba Hakan,
   Modemin web arayüz bilgileri maalesef aklımda kalmadı. Kurulumunu uzun zaman önce yapmıştım ve anlatmıştım.

 11. nur nur Yanıtla

  pirelli drg a125g a modemini kullanıyorum. aldığımdan beri sürekli bağlantım kesiliyor kablolu olarak başka bir modeme bağladıktan sonra tekrar pirelli ye geçince bağlantı geliyor.ttnet ile de görüştüm. hatta bağlantı problemi yok.aldığım yerden pc ilie uyumsuz olabileceği söylendi.böyle bişey mümkün mü.toshiba satellite kullanıyorum. bir de zte markalı modem için ne söyleyebilirsiniz.yardımcı olursanız sevinirm

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba nur nur,
   Modeminizde bazı ayarlar yapmanız gerekebilir ama buradan anlatılmaz maalesef. Kanal sabitleme işlemini yapabilirsiniz, ayrıca şifreleme tipinin daha basit seçmek durumu düzeltebilir. ZTE modemi ttnet sanırım kampanyalarında veriyor. Ben Airties veya linksys kullanıyorum.

 12. hasan Yanıtla

  merhaba pirelli modemim adls ile çalışıyordu. fibernet e geçiş yaptık ve sürekli kopukluk oluyor. ttnet teknik servisi aradım modem adsl olarak tasarladığı fipernette çalışabilmek için yazılım atılması gerekdiği söylüyorlar bu yazılımı nerden bulabilirim.

 13. Mehmet Yanıtla

  Merhaba,
  bende pirelli marka modem var kurulumlarını yaptım bütün bilgisayarlar kablosuz bağlanabiliyor.Sadece asus marka notebookta bağlanmaya çalıştığımda wifi şifresi sorması gerekirken kullanıcı adı ve parola soruyor. Ne denediysem olmadı. Konu hakkında yardımcı olabilir misiniz?

 14. Reha ONAT Yanıtla

  Öncelikle bu sayfa için teşekkür ederim. Superonline pirelli DRG226 G modemim var ve çalışıyor. Modem içinde bir print server olduğunu öğrendim ve Samsung ML-2160 USP yazıcımı bu server üzerinden ağ yazıcısı gibi kullanmak istedim. Üniversite çağında 4 çocuğum ve hepsinin laptopu var. Yazıcı gezsin istemedim. USP kablo ile yazıcıyı modeme bağladım, modem üzerindeki USP ışığı etkinleştirdim. modem haritasında print server ve ML-21060 yazıcı, bilgisayarımda print server gözüktü ve etkin, ancak; modem üzerindeki USP ışığı yanmadı, Modem içinden baktığımda USP “Bağlı değil” yazıyor. Yazı gönderdiğimde yazıcı çalışmıyor, moden USP ışığı sönük, bilgisayarımda ise yazı için göneriliyor mesajı geliyor ama yazıcıya gitmiyor.
  Ben çözemedim. Yardımcı olursanız beni sevindirirsiniz.
  Saygı ve başarı dileklerimle.
  Ecz. Reha ONAT

 15. Gaye Yanıtla

  ben pirelli DRG A125G modemini kullanıyorum internete bağlanabiliyorum ama kablosuz bağlanabilmek için pc modemi arıyor fakat bir türlü bulamıyor hata veriyor ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim.

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhba Gaye,
   Eğer modeminiz ile kablosuz olarak internete bağlanabiliyorsanız ama kablosuz ağlarda modeminizin adını göremiyorsanız modeminizin web arayüzüne girerek SSID yayını görünür/aktif yapmanız gerekmektedir.

 16. Yusuf Yanıtla

  Kolay gelsin. Pirelli drg a226 g modemimi access point olarak kullanmak istiyorum 3 gündür bununla uğraşıyorum fakat bir türlü beceremedim. Ana modemim cisco x1000 pirelliyide 2. modem olarak evin içine yaymak istiyorum bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba Yusuf,
   Öncelikle bu işlemi yapabilmeniz için modeminizin bu yapıyı desteklemesi gerekmektedir. “Kablosuz Ağ Köprü” menüsünü inceleyiniz.

 17. betul Yanıtla

  Pirelli drg a125g a-400 modemim var. Power isigi surekli kirmizi yaniyor adsl isigi yesil sabit yaniyor. Internete baglanamiyorum ne yapmam lazim
  Tesekkurler

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba betül,
   Aynı hat üzerinde farklı bir modemle test yapınız. Eğer internet bağlantınız sağlanıyorsa Pirelli modemi resetleyip tekrar kurulum yapmayı deneyiniz. Piyasada kullanılan modemler genelde 2 yıl sonrasında arıza yapabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir