PlayStation®Network ve Qriocity™ servisleri, faaliyete geçirilmeye başlanıyor

Sony, yüksek güvenlik tedbirlerini uygulamaya koymasının ardından PlayStation®Network ve Qriocity servislerini ülke ülke yeniden hayata geçiriyor. Sony, müşteri verilerinin korunması konusunda da tüm şirketi kapsayan tam zamanlı bir taahhüt veriyor.

(15.05.2011 – İstanbul) – Sony Corporation ve Sony Computer Entertainment (SCE) tarafından yapılan açıklamada, Sony Network Entertainment International’ın (SNEI, şirket) bugünden itibaren PlayStation®Network ve Qriocity servislerini bölgelere göre aşamalı olarak hayata geçirmeye başlayacağı belirtildi. Hizmetlerin aşamalı olarak yeniden başlatılmasına yönelik çalışmalar, Amerika kıtası, Avrupa, Avustralya, Yeni Zelanda ve Ortadoğu’dan başlayarak, ülke ülke gerçekleştirilecek.

Söz konusu ülke ve bölgelerde servislerin yeniden hayata geçilmesine yönelik çalışmaların ilk aşaması şu adımları içerecek:

  • PlayStation®Network ve Qriocity servislerine, parolaların yeniden belirlenmesi de dahil olmak üzere giriş yapılabilmesi
  • PS3 ve PSP çapında, çevrimiçi oyun işlevinin yeniden hayata geçirilmesi
  • PS3, PSP ve MEdiaGo üzerinde, PlayStation Network Video Gönderim Hizmeti kapsamında kiralama dönemi içindeyse, kiralık görüntü içeriğinin oynatılması
  • PS3 ve PC üzerinde, mevcut aboneler için Qriocity tarafından sunulan Music Unlimited hizmeti
  • Netflix, Hulu, Vudu ve MLB.tv üçüncü parti hizmetlerine erişim
  • PS3 üzerinde, Arkadaş Listesi (Friends List), Sohbet İşlevi (Chat Functionality) ve Ödül Karşılaştırma (Trophy Comparison) gibi başlıkları içeren Arkadaşlar (‘Friends’) kategorisi
  • PlayStation Home

Daha Yüksek Güvenlik Tedbirleri

Şirketin ABD’nin Kaliforniya eyaletinin San Diego şehrinde bulunan veri merkezini hedef alan siber saldırı sonucunda SNEI, gerekli soruşturmayı gerçekleştirebilmek ve ağ altyapısının genel güvenliğinde iyileştirmeler yapabilmek amacıyla PlayStation Network ve Qriocity servislerini 20 Nisan tarihinde durdurmuştu. Kuruluş, şirket dışından çok sayıda saygın güvenlik firması ile yakın işbirliği içinde çalışarak, izinsiz faaliyetlere karşı güvenceleri güçlendirecek ve müşterilerin kişisel bilgilerinin daha iyi şekilde korunmasını sağlayacak yeni, ek güvenlik tedbirlerini hayata geçirdi.

SOE, aralarında gelişmiş güvenlik teknolojilerinin güncelleştirilmesi ve eklenmesi, ek yazılım izlemesi, sisteme gizlice sızmaların ve sistemdeki zayıflıkların tespit edilmesini amaçlayan yeni testlerin gerçekleştirilmesi ve şifreleme düzeylerinin artırılması ile ek güvenlik duvarları gibi genel veri güvenliğine yönelik kayda değer iyileştirmeleri de uygulamaya koydu. Şirket, ağ güvenliğinin ihlal edilmesi yönelik teşebbüslere de işaret edebilecek olan olağandışı faaliyetlere karşı bir erken uyarı sisteminin de aralarında bulunduğu çok sayıda diğer tedbiri de ağ altyapısına ekledi.

Sony Corporation Başkan Vekili Kazuo Hirai, gelişmelerle ilgili şu açıklamayı yaptı: “Bu olayın sizlere verdiği rahatsızlıktan ötürü duyduğum samimi üzüntüyü ifade etmek ve sistemi yeniden çalıştırma sürecimizde göstermiş olduğunuz sabırdan ötürü hepinize teşekkürlerimi iletmek isterim. Bu süre zarfında göstermiş olduğunuz sabır ve destekten ötürü sizlere ne kadar teşekkür etsem azdır. En sadık müşterilerimizin dahi bu süreçten ötürü ne kadar büyük bir hayal kırıklığı yaşadığının ve Sony ürün ve hizmetlerini yeniden kullanmak için sabırsızlandığının farkındayız. Bu olayın neden olduğu endişeleri gidermek için agresif adımlar atıyor ve müşteri verilerinin korunmasını, tüm şirketi kapsayan, tam zamanlı bir taahhüt haline getiriyoruz.”

Symantec İşletme Güvenliği Grubu Kıdemli Başkan Yardımcısı Francis deSouza ise konuyla ilgili şöyle bir açıklama yaptı: “Son 18 ay zarfında, siber saldırıların hacminde, karmaşıklığında ve işletmeler üzerindeki etkisinde dramatik bir artışa şahit olduk. Siber suçların engellenmesi, güvenliğe iyi entegre olmuş, risklere maruz kalma ihtimalini azaltan ve etkinliği artıran, evrimsel bir yaklaşımın benimsenmesini gerektirir. Günümüzdeki siber suç saldırılarının, geçmiş yıllarda gördüklerimize kıyasla daha gizli, daha hedefli ve daha organize olduğunu görüyoruz. Veri merkezlerinin taşınması konusunda Sony ile birlikte gerçekleştirdiğimiz çalışma sırasında, güvenlik risklerini azaltmaya yönelik daha ileri tedbirleri yürürlüğe koyduklarını açık şekilde gözlemledik.”

Bir diğer ek tedbir ise Sony Global Solutions Inc. (SGS) Başkanı Fumiaki Sakai’nin SNEI’nin Baş Bilgi Güvenliği Yöneticisi (CISO) vekili olarak atanması oldu. SGS’deki mevcut görevlerinin yanı sıra Sakai, SNEI’deki rolü kapsamında, şirketin ağ altyapısı çapında genel bilgi güvenliğini daha da güçlendirmek için çalışacak. Sakai, SNEI için yeni ve daimi bir Baş Bilgi Güvenliği Yöneticisi bulunmasına yönelik çalışmalardan da sorumlu olacak. Sakai, CISO olarak doğrudan SNEI başkanı Tim Schaaff’ın yanı sıra Sony Corporation Baş Bilgi Yöneticisi Shinji Hasejima’ya bağlı çalışacak.

“Hizmetlerimizi bir an önce yeniden hayata geçirmenin öneminin farkında olmakla birlikte, bunu aceleye getirerek hayata geçirdiğimiz gelişmiş güvenlik tedbirlerine yönelik kapsamlı ve agresif testlerden taviz vermekten de kaçındık. Müşterilerimizin güvenliği birinci önceliğimiz olmayı sürdürüyor,” diyen Hirai, sözlerine şöyle devam etti: “Müşterilerimize, herkesin PlayStation Network ve Qriocity hizmetlerinin sunduğu her türlü imkanın tadını gönül rahatlığıyla çıkarabilmesi için kişisel bilgilerinin günümüzde mevcut olan en iyi güvenlik teknolojilerinden bazıları ile korunduğunun güvencesini vermek istiyorum.”

Hizmetlerin, Amerika kıtası, Avrupa, Avustralya, Yeni Zelanda ve Ortadoğu’da yeniden hayata geçirilmesine başlanırken, müşteriler de hem PlayStation Network hem de Qriocity hizmetleri tarafından sağlanan çevrimiçi işlevlerin bazılarından yararlanabilecek. Şirket, Mayıs 2011’in sonuna kadar hizmetlerin tamamını yeniden hayata geçirmeyi planlıyor.

Şirket, tüm kayıtlı PlayStation Network ve Qriocity hesaplarına yönelik hizmetler ve premium içerikten oluşan bir “Yeniden Hoş Geldiniz” paketini müşterilerine sunacak. Bu programın detayları, kısa süre içinde her bölgede açıklanacak.

Not:

Bültende adı geçen Qriocity, Music Unlimited, Media Go, PlayStation Home ve PlayStation Plus servisleri Türkiye’de kullanıma açık değildir.

PlayStation Network ve Qriocity hizmetlerine yapılan izinsiz giriş ve hizmetlerin yeniden hayata geçirilmesi ile ilgili daha fazla bilgi için lütfen http://blog.us.playstation.com veya http://blog.eu.playstation.com/ adreslerini ziyaret ediniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir