Remote Desktop Logs Off User After Disconnect

rdpvpnlogoff

Merhaba sevgili okurlar,

Bu yazımızda sizlere çok faydalı olacağını düşündüğüm bir çözümü paylaşmak istiyorum. Bazı Windows 7 işletim sistemlerinde  herhangi bir noktadan  RDP ile bilgisayarınıza bağlandıktan  sonra açık bıraktığınız uygulamalar bağlantınızı kestikten sonra otomatik olarak kapanmaktadır. (Remote Desktop Logs off on Disconnect) Bu durum tatsız sonuçlar doğurabilmektedir. Özellikle kurumsal firmalarda RDP ile uzaktan çalıştırılan kodlar, raporlar, uygulamalar vb. işlemler  bağlantınızı kestikten sonra kapanmakta ve veri ve zaman kaybına uğramanıza sebep olabilmektedir. Bu durumun önüne geçmeniz için yapmanız gereken işlemler şunlardır:

1-      Başlat-Çalıştır yazıp entera bastıktan sonra gelen kutucuğa “gpedit.msc” yazıp entera basınız.

vpnrdp1

2-      Gelen ekranda solda yer alan “Bilgisayar Yapılandırması” “Computer Configuration” na tıklıyoruz.

vpnrdp2

3-      Bu kısımda “Yönetim Şablonları” “Administrative Templates” kısmına tıklıyoruz.

vpnrdp3

4-      Bu kısımda ise “Windows Bileşenleri” “Windows Components” kısmına tıklıyoruz.

vpnrdp4

5-      Bu kısımda “Uzak Masaüstü Hizmetleri” “Remote Desktop Services” altında yer alan “Uzak Masaüstü Oturumu Ana Bilgisayarı” “Remote Desktop Session Host” kısmında tıklıyoruz.

vpnrdp5

6-      Bu kısımda yer alan “Oturum Süre Sınırları” “Session Time Limits” kısmında tıklıyoruz.

7-      Sağ kısımda yer alan “Bağlantısı kesilmiş oturumların zaman sınırını ayarla” “Set time limit for disconnected sessions” kısmına çift tıklıyoruz.

vpnrdp6

8-      Karşımıza gelen ekranda solda “Etkin” “Enable” kısmında tıklıyoruz. Alt kısımda bulunan “Seçenekler” kısmından “Hiçbir Zaman” “Never” seçeneğini işaretleyip “Tamam” “Ok” butonuna basıp ekranları kapatıyoruz.

vpnrdp7

Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız veya “Oturumu kapatıp/açmanız” gerekmektedir.

Yukarıdaki anlatımdaki adımları uyguladıktan sonra RDP bağlantılarınızı kestikten sonra eriştiğiniz bilgisayardaki uygulamalarınızın sabah yerinize geldiğinizde çalışıyor olduğunu göreceksiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir