RIM BlackBerry PlayBook’un uygulama ekosistemini genişletiyor

·       BlackBerry PlayBook, BlackBerry Java ve Android uygulamalarını destekleyecek.

·        HTML5, Flash ve AIR desteğinin yanı sıra Native C/C++ geliştirme desteğine de sahip.

·        Ideaworks Lab (Air Play) ve Unity Technologies (Unity 3) gibi önde gelen oyun motorlarının desteği.

·        BlackBerry PlayBook, şimdiye kadar 25,000’in üzerinde BlackBerry Java ve 200,000’den fazla Android uygulaması geliştirmiş olan tüm geliştiriciler için yeni bir pazar fırsatı yaratıyor.Research In Motion (RIM) bugün BlackBerry PlayBook’un uygulama ekosistemini daha da genişletmeyi planladıklarını açıkladı. Bu sayede yeni ve mevcut uygulamalarını heyecanla beklenen BlackBerry® PlayBook’™a taşımak isteyen uygulama geliştiriciler, ticari fırsatlarını arttırmalarına yardımcı olacak ek araç ve seçeneklere çok yakında sahip olacak.

19 Nisan’da ABD’de ve Kanada’da pazara sunulacak BlackBerry PlayBook’ta RIM, BlackBerry Java® ve Android v2.3 uygulamalarına yönelik bir uygulama çalıştırma ortamı sağlayan iki opsiyonel “app player” sunacak. Söz konusu yeni app player’lar kullanacıların BlackBerry App World’den BlackBerry Java ve Android uygulamalarını indirip BlackBerry PlayBook’larında çalıştırmalarını sağlayacak.

Research In Motion Başkanı ve Co-CEO’su Mike Lazaridis BlackBerry PlayBook’un harika bir tablet olduğunun altını çizerek cihazla birlikte gelen özelliklerin bugün bir mobil cihazda varolan en güçlü uygulama deneyimi sağladığını ifade etti. Lazaridis sözlerine şöyle devam etti: “BlackBerry Java ve Android uygulamalarının BlackBerry PlayBook’ta BlackBerry App World aracılığıyla kullanılabilir olması kullanıcılarımıza müthiş bir uygulama seçeneği sunmasının yanı sıra platformun çok yönlülüğünü de gösterecek.”

Bu yeniliğe ek olarak, RIM kısa bir süre sonra BlackBerry® Tablet OS’de (işletim sistemi) C/C++ uygulama geliştirilmesini sağlayan BlackBerry PlayBook’a özel SDK modelini sunacak. Oyun geliştiriciler içinse RIM, önde gelen iki oyun geliştirme araç sağlayacısı şirketin BlackBerry PlayBook’u destekleyeceğini açıkladı. Böylece geliştiriciler, Ideaworks Labs ve Unity Technologies’in platformlar arası oyun motorlarını kullanarak oyunlarını BlackBerry PlayBook’a taşıyabilecek.

BlackBerry PlayBook ile sunulacak olan yeni app player’ların bu yaz BlackBerry App World’de kullanılması bekleniyor. Yeni app player’lar ile ilgili daha fazla bilgi ve gösterim 3-5 Mayıs tarihleri arasında Orlando Florida’da gerçekleşecek olan BlackBerry World’de sağlanacak. BlackBerry Tablet OS NDS’nin beta sürümü ise bu sene içerisinde sunulacak ve BlackBerry World’de gösterilecek.

Faydalı Linkler

BlackBerry Tablet OS ve BlackBerry PlayBook uygulama geliştirme ile ilgili daha fazla bilgi için: http://us.blackberry.com/developers/tablet/

BlackBerry Tablet OS’in The Astonishing Tribe’dan uygulamaları nasıl kullandığını izlemek için:

http://www.youtube.com/blackberry#p/c/8D8C3A23664E6761/5/uH7NKhNyygw ve  http://www.youtube.com/blackberry#p/c/8D8C3A23664E6761/0/mWJG-sB7H4Y

BlackBerry platformunda uygulama geliştirme hakkında bilgi için http://devblog.blackberry.com veya Twitter’da @BlackBerryDev.

BlackBerry geliştiricileri ile ilgili son haberler ve güncel bilgiler için: www.blackberry.com/developers

BlackBerry Geliştiricileri Video Arşivi için: www.blackberry.com/go/developervideolibrary

BlackBerry Geliştiriciler Newsletter’ı için http://na.blackberry.com/eng/developers/resources/newsletter.jsp.

BlackBerry Geliştiriciler Konferansı ile ilgili haberler ve bilgiler için: www.blackberrydeveloperconference.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir