RSA’den, Siber Tehditlere Karşı Yeni Nesil Güvenlik Hizmetleri

RSA, işletmelerin ileri düzeyde tehditleri daha iyi tespit etmeleri ve karşılık verebilmelerine yardımcı olacak yeni güvenlik çözümlerini tanıttı. Verizon, RSA’in işletmelere yönelik ileri düzeyde tehditlerin analiz edilmesi hizmetinde, kilit iş ortaklarından biri oldu.

EMC’nin Güvenlik Birimi RSA, işletmelerin ileri düzeyde tehditleri daha iyi tespit etmelerine ve bu tehditleri hafifletmelerine yardımcı olmaya yönelik, yeni nesil yönetilen güvenlik hizmetleri programını tanıttı. RSA ayrıca, dünyanın dört bir yanındaki işletmelere, bu yeni programı ulaştırabilmek için Verizon Enterprise Solutions’ın yanı sıra, güçlü işbirliklerine imza attı.

Araştırma sonuçları veri ihlallerinin ciddiyetini ortaya koyuyor

Verizon’un 2013’te veri ihlalleri ile ilgili gerçekleştirdiği bir araştırmaya göre* bu tür ihlallerin yüzde 85’i birkaç saat ya da daha kısa bir sürede gerçekleşti. Vakaların yüzde 66’sında ise veri ihlalinin farkına aylarca hatta yıllarca varılmadı. Bu sonuç, geçen seneki oranın yaklaşık yüzde 20 üstünde. Ayrıca yine araştırmaya göre vakaların yüzde 22’sinde ihlali kontrol altına almak aylar sürdü.

EMC’nin Güvenli Birimi RSA’nın Başkan Yardımcısı Amit Yoran konuyla ilgili değerlendirmesinde: “’Yeteri kadar’ iyi olan güvenlik, artık yeteri kadar iyi değil. İşletmeler her gün kötü amaçlı yazılımlar ve sayısız siber saldırı olasılıkları nedeniyle tehlike altında. Sınır güvenliği kontrolleri ve eski kayıtları denetleme metodlarına dayanan güvenlik stratejileri ve yönetilen hizmetler, işletmelerin günümüzde var olan tehditleri tespit ve bertaraf etmesi için gereken görünürlüğü ve istihbaratı sağlayamaz. RSA, istihbarat odaklı güvenlik çözümlerinin tanımlanması ve sunulmasında öncülük ediyor. RSA, işle ilgili riskleri yönetmek için gereken çevikliği yaratan çözümlerle işletmelere kapsamlı görünürlük ve gelişmiş analiz yöntemleri sunuyor. Yönetilen Güvenlik Hizmetleri alanındaki iş ortaklarımızla bugün artık bu yenilikçi çözümleri hemen hemen her işletmeye sunabiliyoruz.”

Eski güvenlik çözümleri yetersiz kalıyor

Günümüzde siber tehditler ve saldırılar öylesine yaygın ve zarar verici bir hale geldi ki, çevresel ya da imzaya dayalı eski tip güvenlik kontrolleri ve sınırlı ya da yetersiz güvenlik becerilerine sahip organizasyonlar, bu tehditlerle karşı yetersiz kalıyor. Güncelliğini yitirmiş güvenlik teknolojileri ve vaka yönetim süreçleriyle çalışan, güvenlik konusunda yeterli sayıda uzman personelin olmadığı bir ortamda hedefe yönelik, dirençli, yeni ve gelişmiş güvenlik tehditleriyle mücadele etmek güvenlik uzmanlarının karşı karşıya oldukları önemli bir sorun.

RSA Yönetilen Güvenlik Hizmetleri Ortağı Programı (MSP), programa dahil olan iş ortaklarının müşterilerine, tamamen yönetilen güvenlik hizmetleri ile vakalara kritik müdahale hizmetleri sunmaları için bir teknoloji platformunun yanı sıra, profesyonel servisler ve eğitimler sağlıyor. Program RSA’in gelişmiş, istihbarat odaklı Güvenlik Operasyonları Merkezi’nin (SOC) özelliklerinden yararlanarak, bu özellikleri her ölçekte işletmenin kullanımına ve erişimine sunuyor. Bu şekilde de güvenlikle ilgili vakaların ve zayıf noktaların tespiti, araştırılması, iyileştirilmesi ve yönetiminin hızlanmasına yardımcı olunuyor.

*Verizon 2013 Data Breach Investigations Report

RSA’nın MSP programı, program üyelerine RSA Güvenlik Analitiği( RSA Security Analytics), RSA’nın Kritik Vakalara Müdahale çözümü  (RSA® Critical Incident Response Solution), Güvenlik Operasyonları Yönetimi çözümü (RSA® Security Operations Management), RSA ECAT yazılımı ve RSA’nın Gelişmiş Siber Savunma Uygulamalarını (RSA® Advanced Cyber Defense Practice) da içeren etkinlikleri kanıtlanmış gelişmiş güvenlik çözümlerini sunuyor:

  • Kapsamlı görünürlük: Bu özellik ağa ait veri paketi yakalama özelliği, log kayıtları, aktiviteler, uç nokta kaynaklı veriler, varlıklarla ilgili bilgliler, hassas içeriklerin konumu, zaafiyetler ile ilgili bilgiler ve ticari ve teknik diğer içerikleri kapsıyor.
  • Gelişmiş güvenlik denetimi- tespit, araştırma, iyileştirme ve yönetim özellikleri  ile birlikte uygun maliyetlerle, satışa hazır durumda,  modüler ancak aynı zamanda entegre portföy/çözümleri olarak sunuluyor.
  • İleri düzeyde tehdit tespiti ve araştırma özelliği kurum içinde toplanan güvenlikle ilgili tele -ölçümleri kurum dışında toplanan, tehditlerle ilgili istihbaratla otomatik olarak zenginleştiriyor.
  • Müşteri ya da Program üyesine ait hassas verilerin bağlamına, kritikliğine ya da konumuna göre öncelikli araştırmalar ve etkinlik analizi.
  • Uç noktalarda ve ağ yoluyla dosya imzalarından bağımsız şekilde gelişmiş kötü amaçlı yazılım tespiti ve temizliği
  • Müşterinin ya da Program ortağının güvenlik vakalarını yönetmesine yardımcı olacak özel, gelişmiş iş akışı yönetimi, bildirim ve raporlama fonksiyonunu içeren Güvenlik Vakası Yönetimi özelliği
  • Güvenlik ve sertifikasyon ile ilgili ileri seviye eğitimler aracılığıyla Program üyelerinin analiz uzmanları için beceri geliştirme imkanları 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir