Saatlerin 1 Saat ileri Alınması İle İlgili Microsoft Firmasının Yaptığı Resmi Açıklama

Biliyorsunuz ki:  Türkiye’de 27 Mart 2011 Pazar gününü 28 Mart 2011 Pazartesi’ne bağlayan gece saat 03.00’ten itibaren saatler 1 saat ileri alınacak. Gün ışığından daha fazla yararlanabilmek için yapılan bu uygulamada bu yıl ciddi bir değişiklik oldu. Bu değişikliğin Bilişim Sistemleri üzerinde nasıl bir etki yapacağı merak konusu. Sunucular, Clientler vs. diğer tüm networke dahil olan cihazlar bu saat değişikliğinden bir ölçüde etkileneceğe benziyor.Bakanlar kurulunda alınan bir karar sonucu bir tek ülkemize mahsus bu saat değişikliği tartışmalarıda beraberinde getirdi. Sanırım masabaşında bulunan değerli bakanlarımız arasında teknoloji ile arası iyi olan bir bakan yoktu. Yüzbinlerce bilgisayarı etkilemesi muhtemel bu olayı es geçmeleri akıl alır bir durum değil doğrusu. Neyse biz işin bu kısmını geçip bu işin uzmanlarından yapılan açıklamayı ve önerilini sizlere aynen aktarıyoruz. Microsoft Türkiye Türkiye’de  diğer ülkelerden farklı olarak  saatlerin bir saat ileri alınması  konusunda alınması gereken tedbirler ve uygulamaları konusunda bir bülten yayımladı. Bülten hakkındaki tüm ayrıntıları haberimiz içeriğinde okuyabilirsiniz.

Microsoft Türkiye Basın Bildirisi:

Değerli Basın Mensupları,

10 Mart 2011 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 2011/1474 Sayılı Bakanlar Kurulu kararına göre 2011 yılının yaz saati uygulaması, Türkiye’de 27 Mart 2011 Pazar gününü 28 Mart 2011 Pazartesi’ne bağlayan gece saat 03.00’ten itibaren saatlerin 1 saat ileri alınarak yapılması ile gerçekleştirilecektir.

Dolayısıyla dünya genelinde 26 Mart 2011 Cumartesi gününü 27 Mart 2011 Pazar gününe bağlayan gece saat 03:00’de yapılması planlanan saatlerin 1 saat ileri alınması işlemi bir gün ertelenmiştir.

Microsoft olarak, Windows 7, Windows Vista istemci işletim sistemleri ile Windows Server 2008 ve Windows Server 2008 R2 sunucu işletim sistemleri için çözüm önerileri hazırlamış bulunuyoruz.

Kullanıcılarımızın bu durumu değerlendirmelerini ve olası riskleri göz önüne alarak aşağıda yer alan önerilerden kendilerine uygun olanını uygulamalarını öneriyoruz.

Sorularınız için destek@microsoft.com mail adresinden bize erişebilirsiniz. Detaylı bilgiye ise http://www.microsoft.com/turkiye/haberler/yazsaati.mspx adresinden ulaşabilirsiniz.

Konuyu bilginize sunar; kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi için gerekli hassasiyeti göstermenizi rica ederiz.

Saygılarımızla,

Microsoft Türkiye

******************

Çözüm Önerileri

Öneriler içinde geçen tüm saatler Türkiye yerel saatidir, [GMT 2].

1. Değişiklik yapılmaması

Bilgisayarınız zaman kritik bir işlem yapmıyorsa, muhasebe sistemleri, sağlık destek sistemleri, finansal operasyonel sistemler, finansal raporlama sistemleri vb uygulamaları ya da saat bilgisinin kritik olduğu Outlook gibi uygulamaları bilgisayarınızda kullanmıyorsanız hiçbir şey yapmamayı tercih edebilirsiniz. Bu durumda 27 Mart 2011 03:00’den 28 Mart 2011 03:00’e kadar bilgisayarınızın saati güncel saatten 1 saat ilerisini gösterir. 28 Mart 2011 03:00’den itibaren doğru saati göstermeye başlar.

2. Zaman dilimi düzeltme

Aşağıda tariflenmiş adımları uygulayarak bilgisayarınızın zaman dilimini değiştirmeniz mümkündür. Bu düzeltme işlemini 27 Mart 2011 03:00’den önce bir kere yapmanız daha sonra 28 Mart 2011 03:00’den sonra yapmış olduğunuz değişiklikleri geri almanız gerekecektir.

Microsoft, Windows İşletim Sisteminin saatinin el ile ayarlanmasını hiçbir şekilde tavsiye etmemektedir. Bu şekilde yapılan bir ayarlama, teknik destek ekiplerimiz tarafından desteklenemez hale gelmesine neden olmaktadır. Dolayısıyla yukarıdaki konu uyarınca hem sizlerin hem de kamuoyunun bilgisayar saatinde bir değişiklik yapmamasını, aşağıdaki çözüm önerilerini dikkate alarak, değerlendirmesini öneririz.

Zaman dilimini değiştirmek için aşağıdaki basamakları takip ediniz:

   

 • Görev çubuğunuzun sağ alt kısmında yer alan tarih ve saatin üzerine tıklayınız ve Tarih ve saat ayarlarını değiştir’i seçiniz.
 • Açılan pencerede Saat dilimini değiştir’i seçiniz.
 • Açılan pencerede UTC 02:00 Kahire’yi seçiniz.
 • Bu değişikliklerden sonra bilgisayarınız doğru saati göstermeye başlayacaktır. Ancak yukarıdaki işlemleri 28 Mart 2011 Pazartesi 03:00’den sonra geri alarak bilgisayarlarınızın ülkemizin saat dilimine göre ayarlanması gerekmektedir. Bu işlemi aşağıdaki adımlar ile gerçekleştirebilirsiniz.
 • Görev çubuğunuzun sağ alt kısmında yer alan tarih ve saatin üzerine tıklayınız ve Tarih ve saat ayarlarını değiştir’i seçiniz.
 • Açılan pencerede Saat dilimini değiştir’i seçiniz.
 • Açılan pencerede UTC 02:00 Atina, Bükreş, İstanbul’u seçiniz.
 •  

3. Bu konu için özel geliştirilen güncelleme ile düzeltme

Microsoft, bu yasal düzenlemenin Windows istemci ve sunucu işletim sistemlerine yansıtılabilmesi için 25.03.2011 akşam saatlerinde bir güncelleme çıkartacaktır. Bu güncelleme hazır olduğunda http://support.microsoft.com/kb/2523087 adresinden indirilerek ve aynı adresteki adımlar takip edilerek kurulabilir. Bu güncelleme, Windows’un otomatik yüklenen güncellemeleri arasına girmeyecektir, Windows Update hizmeti ya da Windows Server Update Services (WSUS) hizmeti bu güncellemeyi otomatik yapmayacaktır.

Önemli Not: Kurumsal müşterilerimizin 2. ve 3. maddelerdeki işlemleri önce test ortamlarında uygulayarak, kurumları için gerekli tüm denemeleri yaptıktan sonra canlı ortamlarına uygulamalarını öneririz.

4. Bu konudan etkilenen diğer ürünlerimiz ve bu ürünlerdeki düzeltmeler

Yaz Saati Uygulamasından Etkilenen Ürünler Listesi

http://support.microsoft.com/gp/dst_prodlist

‘Microsoft Outlook Time Zone Data Update’ Aracını Yaz Saati Uygulamasında Nasıl Kullanabilirsiniz?

http://support.microsoft.com/kb/931667

‘Exchange Calendar Update’ Aracını Yaz Saati Uygulamasında Nasıl Kullanabilirsiniz?

http://support.microsoft.com/kb/941018

‘Windows SharePoint Services’ Uygulamasında ‘Timezone.xml’ Dosyasını DST için Nasıl Kullanabilirsiniz?

http://support.microsoft.com/kb/888253

Çözüm önerilerini takip edebilmek için http://dl.dropbox.com/u/23776337/saat%20de%C4%9Fi%C5%9Fikligi%20video.wmv linkindeki video’dan da faydalanabilirsiniz.

1 Yorum

 1. Geri bildirim: Saatlerin 1 Saat ileri Alınması İle İlgili Microsoft Firmasının Yaptığı Resmi Açıklama - Saatlerin 1 Saat ileri Alınması İle İlgili Microsoft Firmasının Yaptığı Resmi Açıklama - Onayla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir