Samsung Series 5 Ultrathin İncelemesi

SAMSER5B (28)

Teknoloji artık hayatımızın her alanında kendine alan bulmakta.   Samsung bildiğiniz gibi bir çok alanda hizmet veren bir firma. Son dönemlerde mobil çözümler konusunda hedefi 12 den vurdu diyebiliriz. Bilgisayar ve bileşenleri konusunda da kategorisinde oldukça başarılı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Son dönemlerde masaüstü bilgisayarların yerini dizüstü bilgisayarlar ve tablet bilgisayar gibi cihazlar aldı. Günümüzde dizüstü bilgisayarların yerini de daha ince formda olan bilgisayarlar aldı diyebiliriz. AMD bu anlamda rakip firmanın ürettiği cihazlara alternatif olarak “Ultrathin” olarak adlandırılan platformu kullanıcıların deneyimine sundu. Samsung bu aşamada siz kullanıcılara  ultrathin platformunu içeren “Samsung Series 5 Ultra Thin Light”  modelini sunuyor. Ultrathin teknolojisinin kalitesi ve kullanılabilirliği Samsung’un gücü ile birleştiğinde ve içerisinde AMD Quad Core A8 işlemci ile bunu desteklediğinde cihaz kategorisinin en başarılıları arasında yerini almayı başarıyor.  Yazımın devamında size  “Samsung Series 5 Ultra Thin Light”  cihazını tasarım, donanım ve yazılım başlıkları altında tanıtmaya çalışacağım. Tabi şunu unutmamak gerekiyor. “Ultrathin” platformuna sahip bir cihazını deneyimlemeden önce onu elinize alıp dokunup hissetmelisiniz. Bir çok günümüzde kullanıcı ultrathin platformuna sahip cihazlarının gücünü ve kalitesini anlayabilmiş değil.  Bu yüzden bu ürünü satacak veya almayı düşünen arkadaşlara tavsiyem öncelikle cihazla temas kurun, faydasını göreceksiniz. Bu kısa bilgiden sonra cihazı tanıtmaya başlayalım.

SAMSER5 (1)  SAMSER5 (3) SAMSER5 (5)  SAMSER5 (6)

“Samsung Series 5 Ultra Thin Light” ı yapı ve tasarım olarak incelersek: Kutusundan çıkarırken  1.78 kg ağırlığı ilk başlarda bir ultrathin platformuna sahip cihaza göre ağır gelse de bu duruma çabuk alışıyorsunuz.  Parlak gri yapısı oldukça çekici.  14 “ lik LED HD ekranı kullanım ve görüş açısından oldukça yeterli. Ekranın parlak yapıda olmaması beni ilk başta şaşırtmış olsa da tozlanma ve yansıma gibi olumsuz özellikleri minimize etmiş durumda. Şimdi cihazın sağında, solunda, altında neler var birlikte bakalım. Bundan neden bahsediyorsunuz diyebilirsiniz ama unutmayın cihazın masanızda nerede duracağı, usb girişlerine ne bağlayacağınız vs. durumlar cihazın bu özelliklerine bakmadığınız zaman sorun çıkartabilir.

SAMSER5 (10)  SAMSER5 (11) SAMSER5 (12)  SAMSER5 (14) SAMSER5 (16)  SAMSER5 (17)

“Samsung Series 5 Ultra Thin Light” ın sağ kısmında kart okuyucu, optik sürücü, 1 adet USB 2.0 girişi ve kilitleme ünitesi bulunmakta. Cihazın arka kısmında herhangi bir giriş çıkış bulunmuyor. Ekran sağ/sol menteşe ile kasaya tutturulmuş. Renk değişikliği olmadığı için arka kısımdan bakıldığında ekran ve kasa bir bütünmüş gibi durmakta. Cihazın sol kısmında sırasıyla adaptör girişi, LAN girişi (bu giriş kasanın yapısını bozmamak için içeri gömülü şekilde. Kullanabilmek için parmağınızla hafifçe aşağı doğru bastırmanız gerekmektedir.), 2 adet USB 3.0 girişi, VGA çıkışı, HDMI çıkışı ve sın olarak 3.5 mm jack girişi bulunmaktadır. Cihazın bütün yükünü bu kısım çekiyor diyebiliriz.  Ön kısımda sol tarafta yer alan gösterge LED’lerinin dışında herhangi bir şey bulunmuyor. Alt kısımda havalandırma mazgalları ve cihaz donanımlarına ait yuvalar (HDD ve ODD) bulunuyor.

SAMSER5 (18)  SAMSER5 (19) SAMSER5B (2)  SAMSER5B (4) SAMSER5B (5)  SAMSER5B (6)

“Samsung Series 5 Ultra Thin Light” açma/kapama tuşu tuş takımının sağ üstünde bulunuyor. Ses sistemi de tuş takımının hemen üzerinde konumlandırılmış. Bir ultrathin cihazı için gayet yeterli bir ses düzeyine sahip diyebiliriz. Hoparlörün yer aldığı kısımda işlemcinin soğutucu çıkışı da bulunuyor. Uzun süreli oyun oynadığınızda veya işlem yaptığınızda buradan duyacağınız fan sesi sizi şaşırtmasın gayet normal. Görüntülü konuşma yapabilmeniz için ekranın hemen üzerinde dahili bir 1.3MP HD kamera konumlandırılmış. 87 tuşa sahip siyah tuşlu klavye oldukça kullanışlı. Yumuşak dokusu ve hassaslık yazışmalarınızda parmaklarınızı zorlamıyor. Touchpad kısmı klavyenin hemen orta kısmında konumlandırılmış ve gayet geniş bir kullanım alanına sahip. Uzun süreli kullanımlarda eliniz herhangi bir terleme yapmıyor. Touchpad’in hemen solunda mikrofon girişi bulunmakta.

SAMSER5B (8)  SAMSER5B (11) SAMSER5B (12)  SAMSER5B (13) SAMSER5B (14)  SAMSER5B (15)

“Samsung Series 5 Ultra Thin Light” ı donanımsal olarak incelersek: Cihaz içerisinde çok güçlü bir yapıya sahip 1600 Ghz gücünde  AMD Quad Core A8 4555M Apu yer alıyor. Son dönemlerde AMD’nin CPU ve GPU alanında yapmış olduğu başarılı geliştirmeler sayesinde bazı kullanıcıların hafızlarında yer alan “AMD çok ısınıyor”  algısı da ortadan kalkmış durumda. Cihaz içerisinde 4GB CDDR3 1333Mhz’lik RAM ve AMD HD 7550M 1GB Hybrid ekran kartı bulunuyor. Ekran kartının bellek oranı 3GB’a kadar çıkabilmektedir. Tabi bu kapasiteye fiziki RAM’den kullanarak geldiğini unutmamak gerekir. 500 GB’lık disk kapasite olarak oldukça yeterli. 128GB’lık kısmı SSD olsa performans olarak 1 çıta daha yükseğe çıkılabilirdi. 14” lik LED HD ekran 1366×768 çözünürlüğe sahip. Cihaz üzerinde bir çok ultrathin platformuna sahip cihazda bulunmayan optik sürücü ve dahili LAN girişi yer alıyor. Kablosuz bağlantı olanakları 802.11 abg/n ve Bluetooht 4.0.  pil ömrü olarak yaklaşık 6 saatlik bir kullanım olmakta. Optik sürücünün çalıştığını ve Wi-Fi bağlantısının sürekli aktif olduğunu düşünürsek bu süre 4 saate kadar inebilmekte. Bu süreler cihazın ilk zamanlarında geçerlidir. Yıllar ilerledikçe bu sürelerin doğal olarak düşeceğini unutmayın. Samsung Series 5 üzerinde bulunan bu konfigürasyon size tüm alanlarda performansı üst seviyede sunacaktır. Cihazın donanım özelliklerine detaylı değinmiyorum.  Aksi takdirde bir çok kullanıcının tam bu noktada ürün satın alma konusunda işlemci çekirdek sayısı, grafik kartının bit değeri, RAM’lerin hızları vs konusunda kafasının karıştığında şahit olduğum. Bu cihaz hakkında daha detaylı teknik bilgi isteyen okurlarımız mail veya yorum kısmından sorularını  dile getirebilirler.

SAMSER5B (16)  SAMSER5B (17)  SAMSER5B (23)  SAMSER5B (24) SAMSER5B (26)  SAMSER5B (27)

“Samsung Series 5 Ultra Thin Light” ı yazılımsal olarak incelersek: Cihaz Windows 8 Single Language işletim sistemi ön yüklü olarak gelmektedir. Bölgesel olarak bu durum değişebilmektedir. Ekran kartı ve güç özelliklerini kontrol edebilmeniz için “AMD  VISION  Engine Control Center” yazılımı bulunmakta. Bu menüyü eğer orta/ileri seviye bilgisayar bilgisine sahip değilseniz pek kurcalamamanızı öneririm. Ama cihazı tanıdıkça ve bilgi sahibi oldukça burada yapacağınız basit birkaç ayar ile cihazınızı kullandığınız uygulama veya oynadığınız oyun için en üst seviye performansa getirmeniz mümkün. Yine ana ekrandan ulaşacağınız bir “Setting” kısmı bulunmaktadır. Bu ekrandan cihaza ait bir çok yapılandırmayı görmeniz ve kontrol etmeniz mümkün. Bu yazılım Samsung cihaz için geliştirilmiş bir yazılımdır. Cihaz içerisinde yine önyüklü olarak  “Office 2010” ve “Norton Internet Security” yazılımı gelmektedir. Bu ürünleri deneme amaçlı 30/60 gün kullanabilirsiniz, beğenmeniz halinde lisans satın alarak ürünü kullanmaya devam edebilirsiniz. Windows 8 ile birlikte Internet Explorer 10  gelmekte. Zorunlu bir seçenek olmamakla beraber Chrome, Firefox gibi alternatif tarayıcılar yüklemeniz mümkün. Windows 8 işletim sistemini kullanırken XP ve W7 işletim sistemlerinden gelen “Başlat” tuşu alışkanlığını unutmanız gerekiyor. Aksi halde zorlanacağınızı belirteyim. Bu cihazın Windows 8 metro arayüzünü rahatlıkla kullanabilmek için dokunmatik özelliğinin de olmasını arzu ederdim ama bu şekilde de Windows 8 deneyimini rahatlıkla yaşadım.

sams5s1  sams5s2 sams5s3  sams5s4 sams5s5  sams5s6 sams5s7  sams5s8  sams5s9  sams5s10 sams5s11  sams5s12 sams5s13  sams5s14 sams5s15  sams5s16 sams5s17  sams5s18 sams5s19  sams5s20 sams5s21  sams5s22 sams5s23  sams5s24

Son olarak;

AMD ‘nin yeni dizüstü konsepti olan “Ultrathin” platformunun bir örneği olan “Samsung Series 5 Ultra Thin Light”  cihazından okurlarımıza dilimizin döndüğünce bahsetmeye çalıştık. İnce forma sahip dizüstü bilgisayar piyasasının oldukça hareketli olduğu günümüzde bu ürünü elinize alıp incelemenizi öneririm. Özellikle mobil olarak çalışmak zorunda olan ve sık seyahat eden kullanıcılara bu ürünü değerlendirin derim. Türkiye satış fiyatının 900-1000$ + KDV olacağını tahmin ediyorum.

Teknik Özellikler:

İşletim Sistemi: Windows 8 Single Language

İşlemci: AMD Quad Core A8 4555M APU

Ekran: 14.0” LED HD

Grafik Kartı: AMD HD 7550M 1GB

RAM: 4GB DDR3 1333 Mhz

HDD: 500 GB

Optik Sürücü: Süper Multi Dual Layer

Bağlantılar: 802.11 abg/n + BT 4.0

Ağırlık: 1.7 Kg.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir