SAP, İkinci Çeyrekte Yazılım Gelirinde Yüzde 35 Büyüdü

SAP, İkinci Çeyrekte Yazılım Gelirinde Yüzde 35, Yazılım ve Yazılımla İlgili Hizmet Gelirinde Yüzde 20 Büyüdü.

  • SAP, Son 6 Çeyreklik Dönemde Yazılım ve Yazılımla İlgili Hizmet Gelirinde* Art Arda Çift Haneli Büyüme Kaydetti
  • 2011’in İkinci Çeyreğindeki Faaliyet Kârında* %26 Artış Gerçekleşti
  • İkinci Çeyrekteki Hisse Başı Kazançlarda* %26 Arttı

(*IFRS Dışı)

SAP AG (NYSE: SAP), 2011 mali yılının 30 Haziran’da sona eren ikinci çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. SAP CFO’su (Finanstan sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi) Werner Brandt, ” Bir kez daha güçlü bir çeyrek dönem geçirdiğimizi bildirmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Müşterilerimizin sektör lideri yeniliklerimize gösterdiği yoğun ilgi ve talep, toplam yıllık gelirimizi en az 20 milyar Euro’ya ulaştırma ve on yıllık dönemin ortalarına kadar %35’lik faaliyet karı elde etme hedefimizi başarma yolunda bizi en iyi şekilde konumlandırıyor.” dedi.

SAP Co-CEO ‘su (Yönetim Kurulu Eş Başkanı) Bill McDermott ise şöyle konuştu: “Tüm bölgelerden ve her sektörden müşterilerimizin SAP stratejisinin gücünü benimsemesiyle ekibimiz, yine bize olağanüstü bir çeyrek yaşattı. Müşterilerimiz, işlerini büyütmek ve kendi sektörlerine özgü en zorlu sorunları çözmek istediğinden, mobilite ve iş analitiği çözümlerinin yanı sıra SAP HANA gibi yeniliklerimiz de ana faaliyet alanımızı desteklemeyi sürdürüyor. İstikrarlı sonuçlarımız ve sürekli büyüyen ekosistemimiz, SAP’nin her çeşit müşteri için iyi bir seçenek olduğunu gösteriyor.”

SAP Co-CEO’su (Yönetim Kurulu Eş Başkanı) Jim Hagemann Snabe ise şunları söyledi: ” Bilişim Teknolojileri pazarında yapısal bir değişikliğe tanık oluyoruz; müşteriler, yatırımlarının yönünü yazılıma çeviriyor; çünkü yazılım, teknoloji dünyasının giderek daha büyük ve daha önemli bir parçası haline geliyor.Dolayısıyla, müşterilerden yoğun talep görüyoruz. Doğru zamanda stratejimizi yeniliğe odakladık ve şimdi mobilite, bellek- içi (in-memory) ve bulut bilişim çözümlerimizle sektörü yeniden şekillendiriyoruz. SAP’de büyümeye yine inovasyon yön veriyor.

FİNANSAL SONUÇLAR – 2011 İkinci Çeyrek

Resmi büyütmek için tıklayınız.

1) Rakamların tümü denetlenmemiş rakamlardır.

2) Gelir satırı kalemlerindeki düzenlemeler, devralınan varlıkların tek başına kalması durumunda tanınacak olan ancak SAP’nin, işletme konsolidasyon muhasebe kuralları sonucunda IFRS altındaki gelir olarak tanınmasına izin verilmeyen lisans bakım gelirine yöneliktir. Faaliyet gider kalemlerindeki düzeltmeler, devir masrafları, hisse tabanlı ücret masrafları, yeniden yapılandırma ve vazgeçilen faaliyetler içindir.

3) Sabit kurdan gelir rakamları, içinde bulunulan dönemin yerine önceki yılın aynı dönemindeki ortalama kuru ile dönüştürülerek hesaplanır.Sabit kurdan dönem karşılaştırmaları ise, içinde bulunulan yılın IFRS dışı sabit kurlu rakamlarının önceki yılın aynı dönemindeki IFRS dışı rakam ile kıyaslanması yolu ile hesaplanır.

2011 yılı ikinci çeyreğine ait IFRS dışı faaliyet kârı; 8 milyon Euro’luk alımlardan elde edilen ertelenen lisans bakım gelirinin düşülmesini, 111 milyon Euro’luk alımla ilgili giderleri, 10 milyon Euro’luk sona erdirilen faaliyetlerden kaynaklanan giderleri, 32 milyon Euro’luk hisse tabanlı tazminat giderlerini ve 1 milyon Euro’luk yeniden yapılandırma giderlerini içermemektedir (2010: sırasıyla 0 milyon Euro, 65 milyon Euro, 2 milyon Euro, 12 milyon Euro ve 1 milyon Euro). 0 milyon €, 65 milyon €, 2 milyon €, 12 milyon € ve 1 milyon €). 2011 yılı ikinci çeyreğine ait vergi sonrası IFRS dışı kârı; 5 milyon Euro’luk alımlardan ertelenen lisans bakım gelirinin düşülmesini, 75 milyon Euro’luk alımla ilgili giderleri, 75 milyon Euro’luk sona erdirilen faaliyetlerden kaynaklanan giderleri, 24 milyon Euro’luk hisse tabanlı tazminat giderlerini ve vergiden sonra net 1 milyon Euro’luk yeniden yapılandırma giderlerini içermemektedir (2010: sırasıyla 0 milyon Euro, 49 milyon Euro, 12 milyon Euro, 9 milyon Euro ve 1 milyon Euro).

FİNANSAL SONUÇLAR – 2011 Altı Aylık Dönem

Resmi büyütmek için tıklayınız.

1) Rakamların tümü denetlenmemiş rakamlardır.

2) Gelir satırı kalemlerindeki düzenlemeler, devralınan varlıkların tek başına kalması durumunda tanınacak olan ancak SAP’nin, işletme konsolidasyon muhasebe kuralları sonucunda IFRS altındaki gelir olarak tanınmasına izin verilmeyen lisans bakım gelirine yöneliktir. Faaliyet gider kalemlerindeki düzeltmeler, devir masrafları, hisse tabanlı ücret masrafları, yeniden yapılandırma ve vazgeçilen faaliyetler içindir.

3) Sabit kurdan gelir rakamları, içinde bulunulan dönemin yerine önceki yılın aynı dönemindeki ortalama kuru ile dönüştürülerek hesaplanır.  Sabit kurdan dönem karşılaştırmaları ise, içinde bulunulan yılın IFRS dışı sabit kurlu rakamlarının önceki yılın aynı dönemindeki IFRS dışı rakam ile kıyaslanması yolu ile hesaplanır.

2011 yılı ilk yarısına ait IFRS dışı yazılım, yazılımla ilgili hizmet geliri ve ayrıca toplam gelir, 25 milyon Euro’luk alımlardan kaynaklı olarak ertelenen lisans bakım geliri defter değeri düşüşünü içermemektedir (2010: 0 milyon Euro).

2011 yılı birinci yarısına ait IFRS dışı faaliyet kârı; 25 milyon Euro’luk alımlardan ertelenen lisans bakım gelirinin defter değeri düşüşünü, 222 milyon Euro’luk alımla ilgili giderleri, 12 milyon Euro’luk sona erdirilen faaliyetlerden kaynaklanan giderleri, 84 milyon Euro’luk hisse tabanlı tazminat giderlerini ve 1 milyon Euro’luk yeniden yapılandırma giderlerini içermemektedir (2010: sırasıyla 0 milyon Euro, 119 milyon Euro, 2 milyon Euro, 17 milyon Euro ve 1 milyon Euro). 2011 yılı ilk yarısına ait vergi sonrası IFRS temel beher hisse kazançları; 16 milyon Euro’luk alımlardan ertelenen lisans bakım gelirinin düşülmesini, 150 milyon Euro’luk alımla ilgili giderleri, 12 milyon Euro’luk sona erdirilen faaliyetlerden kaynaklanan giderleri, 61 milyon Euro’luk hisse tabanlı tazminat giderlerini ve vergiden sonra net 1 milyon Euro’luk yeniden yapılandırma giderlerini içermemektedir. (2010: sırasıyla 0 milyon Euro, 90 milyon Euro, 18 milyon Euro, 13 milyon Euro ve 1 milyon Euro).

2011 Yılı İkinci Çeyrek Ara Raporu

SAP’nin 2011 Yılı İkinci Çeyrek Ara Raporu, yayınlanmış olup şu bağlantıdan indirilebilir: www.sap.com/investorBu ara rapor, SAP’nin sürdürülebilirlik performansının güncellemesini de içermektedir.

SAP’nin kurumsal yazılımlar alanındaki en son yenilikleriniwww.sap.com/turkeyadresinden öğrenebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir