SAP, İş Dünyasındaki Değişimin Yolunu Açtı

Dünyanın lider kurumsal uygulama yazılımları sağlayıcısı SAP, 4 Mart’ta üçüncüsünü düzenlediği “SAP BusinessObjects Forum 2011” etkinliğinde rekabette üstünlük sağlamak için gereken yeni teknolojiler ve trendleri 1.000’i aşkın katılımcıyla buluşturdu. Radikal Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can Sağlık ve İş Zekası alanında dünyanın önde gelen uzmanlarından Timo Elliott gibi etkili isimlerin konuşmalarıyla renklenen etkinlik, SAP uzmanları dışında Türkiye ve dünyanın önde gelen şirketlerinin gerçekleştirdiği 42 sunumla, teknoloji alanındaki en büyük etkinliklerden biri.

SAP, “Değişimin Yolu Açık” sloganıyla 4 Mart Cuma günü düzenlediği SAP BusinessObjects Forum 2011’de Analistler, Finans/Bütçe planlama, Strateji ve Risk Yöneticileri ile CTO’lar başta olmak üzere farklı sektörlerdeki pek çok karar verici ve üst düzey yöneticiyi ağırladı. Swissotel The Bosphorus’ta gerçekleşen etkinlikte ziyaretçilerle, artan rekabet ortamında başarılı bir değişimin anahtarı olan “bilgiyi doğru yönetmek” ve “doğru karar vermeye giden yolu hazırlamak” konularında iş dünyasından başarı hikayeleri ve teknoloji sunumları paylaşıldı. 6 salonda, toplam 42 sunumun gerçekleştiği etkinlik, Radikal Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can Sağlık ve sosyal medya ile iş zekasını birleştiren uygulamalarla alanında çokça ses getiren Timo Elliott gibi renkli isimlerin konuşmalarıyla da renklendi.

Timo Elliott

SAP uzman ve İş Ortakları, SAP BusinessObjects Forum 2011’de kurumlara sağlanan esnek, kolay, hızlı raporlama ve analiz araçları; kurumsal risklerin fırsata dönüşümü; esnek bütçe, planlama ve konsolidasyon süreçleriyle karlılık ve maliyet kontrolü ve mobil cihazlar üzerinden raporlama çözümleri hakkındaki tecrübelerini, bu alanlardaki yeni teknolojileri ve geleceğe yönelik öngörülerini katılımcılarla paylaştı.

SAP Türkiye COO’su Uğur Candan yaptığı açılış konuşmasında: “Artık iş dünyasında en doğru kararı, en hızlı vermek kritik önem taşıyor. Yeni nesil İş Zekası çözümlerimizle, veri analizini 350 kat hızlandırarak, adeta düşünce hızına ulaştırmayı başardık. İş süreçlerine teknolojiyi en doğru şekilde adapte edenler yeni neslin kazananları olacak,” şeklinde konuştu.

Bankacılık, perakende, sigorta, enerji ve kamu başta olmak üzere farklı sektörlerden Akbank, Eczacıbaşı Holding, Mercedes-Benz Türk A.Ş., Superonline, Çolakoğlu, A101 ve TÜPRAŞ gibi çok sayıda firmanın başarı hikayelerini birinci ağızdan dinleme imkanı veren etkinlikte katılımcılar, fuaye alanında SAP ve iş ortaklarının en yeni teknolojilerini yerinde görme ve bu teknolojiler hakkında detaylı bilgiler alma imkanına da sahip oldular.

Değişimin öncüleri etkinliğe damgasını vurdu: Eyüp Can Sağlık ve Timo Elliott

Radikal Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği görevini Eylül 2010’dan itibaren devralan Eyüp Can Sağlık, “SAP BusinessObjects Forum 2011”de büyük bir değişim geçiren Radikal Gazetesi ile medya dünyasına yepyeni bir boyut getirirken karşılaştığı zorlukları, karar alma süreçlerini ve değişimi yönetmeye ait detayları, dinleyicilerle paylaştı.

Analitik ve sosyal medyadaki yenilikleri yakından takip eden ve uluslararası konferansların popüler konuşmacılarından biri olan SAP BusinessObjects Stratejik Pazarlama Direktörü Timo Elliott ise iş zekası projelerinin kurumsal hayatta ve gündelik yaşantıda nasıl değişiklikler yaratacağını, iş uygulamalarından sosyal medyaya kadar birçok ilgi çekici kullanım alanından örnekleri paylaştı. Facebook ve Twitter gibi sosyal medya uygulamalarıyla entegre çalışarak müşterilerden gelen dilek ve şikayetleri otomatik tespit eden CRM çözümleri gibi SAP’nin iş zekasını sosyal medya uygulamalarıyla buluşturan çözümleri yenilik arayışındaki Türk iş dünyasından büyük ilgi gördü.

Etkinlik ile ilgili tüm detaylara www.degisiminyoluacik.com adresinden ulaşabilirsiniz. SAP’nin kurumsal yazılımlar alanındaki en son yeniliklerini öğrenmek için www.sap.com/turkey adresini ziyaret edebilirsiniz.

SAP Hakkında

Kurumsal uygulama ve yazılım alanında dünya lideri olan SAP, dünya çapında 53.000’den fazla çalışanı, önde gelen ürün ve servisleri ile müşterilerinin iş alanlarındaki inovasyonu artırmasına yardımcı oluyor. SAP, mağazadan depoya, masaüstünden mobil cihazlara, ofis çalışanlarından yönetim kuruluna kadar, kişi ve kurumların birlikte daha verimli bir şekilde çalışabilmesini ve rekabette öne geçebilmeleri için gereken iş öngörülerini daha etkili bir şekilde kullanabilmelerini mümkün kılıyor. SAP’nin uygulama ve servisleri bugün 120’den fazla ülkede bulunan her ölçekteki 109.000’den fazla SAP müşterisinin operasyonlarını kârlılıkla yürütmesine, iş ve üretim süreçlerini kontrol etmesine, müşterileriyle ilişkilerini geliştirmesine, risklerini ve karar alma süreçlerini yönetmesine, gelecek hedeflerini planlamasına, tedarik zincirlerini ve iş operasyonlarını yöneterek verimliliğini artırmasına yardımcı oluyor.

Walldorf Almanya merkezli faaliyet gösteren SAP, New York ve Frankfurt’un da aralarında yer aldığı birçok borsada “SAP” sembolü ile işlem görüyor. Yıllık cirosu yaklaşık 12,5 Milyar Euro olan şirketin yazılım çözümleri, üretim, gıda, tekstil, otomotiv, sağlık, perakende, finans ve kamu sektörünün de aralarında yer aldığı 25’den fazla sektörün iş süreçlerine destek veriyor. Bunun sonucunda dünya genelinde yılda 2,5 milyar elektrik, su, gaz faturası SAP sistemleriyle kesiliyor; 50 milyon banka hesabı SAP sistemlerinde yönetiliyor; 2,2 milyar ton çikolata SAP çözümleriyle üretiliyor. SAP, uygulama ve çözümleri ile dünya genelinde 1 milyar kişiye ulaşmayı hedefliyor.

SAP’nin iş yazılımları alanındaki liderliğini Türkiye’de de devam ettiren SAP Türkiye, şirketin 65. ülke ofisi olarak 2001 yılında kuruldu. SAP’nin dünya genelindeki yaygın kullanımına paralel olarak Türkiye’de yıllık ciroya göre en büyük 10 şirketin 8’i iş süreçlerini, SAP çözümleri ile kontrol ediyor. Türkiye’de neredeyse her evde SAP sistemi üzerinde üretilen on ürün bulunuyor. Kurulduğu günden bu yana Türkiye’deki gelirlerini ve çalışan sayısını istikrarlı olarak artıran SAP Türkiye, ekosistemindeki onlarca iş ortağıyla birlikte 1.500’ün üzerinde nitelikli iş gücüne de istihdam imkanı sağlamış bulunuyor. SAP Türkiye hakkında daha ayrıntılı bilgi için www.sap.com/turkey adresini ziyaret edebilirsiniz.

Timo Elliott

SAP BusinessObjects Stratejik Pazarlama Direktörü

İş Zekası alanında dünyanın önde gelen uzmanlarından Timo Elliott, son 20 yıldır birçok farklı ülkedeki müşterinin iş zekası stratejilerinin üzerinde çalışmaktadır. Elliott, ayrıca dünyanın dört bir yanındaki SAP araştırma ve inovasyon merkezleriyle de çok yakın çalışarak yeni teknolojilerin geliştirilmesine aracılık etmektedir.

Sosyal medya ve analitik alanında uluslararası konferansların popüler konuşmacılarından biri olan Elliot, düzenli olarak dünyanın dört bir yanında iş zekası projelerinin nasıl daha başarılı olabileceği ve bu konuda neler yapılabileceği, iş zekası ve Enterprise 2.0’ın kesişimi gibi konularda sunumlar yapmakta ve SAP BusinessObjects Innovation ile yakından ilgilenmektedir.

Bunların yanı sıra Elliott, karar verme sürecinde iş birliği ve sosyal ağ analizleri gibi konular da dahil olmak üzere sosyal medya ve analitik alanlarındaki son yenilikleri Business Analytics ve SAPWeb20 adlı bloglarında okuyucularıyla paylaşmaktadır. SAP BusinessObjects ile geliştirilen ve Web 2.0 teknolojisiyle sunumları interaktif bir hale dönüştüren PowerPoint Twitter Tools halen büyük bir ilgi görmektedir.

Timo Elliott, SAP’ye katılmadan önce Hong Kong’da teknoloji danışmanlığı yapmış ve Yeni Zelanda’da Shell için analitik projelerini yönetmişti. Timo Elliott, Bristol Üniversitesi’nin Ekonomi Bölümü’nden birincilikle mezun olmuştur.

SAP OUTLINE:

SAP

 • 1972 yılında kurulan SAP, kurumsal uygulama yazılımı alanında dünya lideri olarak, her büyüklükte ve her sektörden şirketin daha iyi işlemesine yardımcı olur. SAP, gerçek bir lider olarak zengin bir inovasyon ve büyüme geçmişine sahiptir.
 • Walldorf Almanya merkezli faaliyet gösteren SAP, New York ve Frankfurt’un da aralarında yer aldığı birçok borsada “SAP” sembolü ile işlem görüyor.
 • Yıllık geliri (2010 yılsonu rakamlarına göre) 12,5 Milyar Euro olan şirketin yazılım çözümleri, üretim, gıda, tekstil, otomotiv, sağlık, perakende, finans ve kamu sektörünün de aralarında yer aldığı 25’den fazla sektörün iş süreçlerine destek veriyor.

 

 • SAP uygulama ve çözümleri ile dünya genelinde 1 milyar kullanıcıya ulaşmayı hedefliyor.

 

 • Bugün, küçük ve orta ölçekli işletmelerden global şirketlere 109 binden fazla işletmede 120 ülkede, SAP uygulamaları kullanılıyor.

o        SAP dünya çapında yaklaşık 53.000’den fazla çalışanıyla 109.000’den fazla müşterinin kârlı bir şekilde ilerlemesine, sürekli adaptasyon sağlayabilmesine ve sürdürülebilir bir büyüme elde etmesine olanak tanıyor.

o        SAP, dünya genelinde 50’den fazla ülkede satış ve geliştirme lokasyonuna sahiptir.

o        SAP’nin dünya çapında 2.400’den fazla iş ortağı ve 2 milyonun üzerine online topluluk üyesi bulunmaktadır.

 • Bunun sonucunda dünya genelinde yılda 2,5 milyar elektrik, su, gaz faturası SAP sistemleriyle kesiliyor; 50 milyon banka hesabı SAP sistemlerinde yönetiliyor; 2,2 milyar ton çikolata SAP çözümleriyle üretiliyor.
 • SAP yazılımları her ölçekteki şirketin, operasyonlarını kârlılıkla yürütmesine, iş ve üretim süreçlerini kontrol etmesine, müşterileriyle ilişkilerini geliştirmesine, risklerini ve karar alma süreçlerini yönetmesine, gelecek hedeflerini planlamasına, tedarik zincirlerini ve iş operasyonlarını yöneterek verimliliğini artırmasına yardımcı oluyor.
 • SAP, mağazadan depoya, masaüstünden mobil cihazlara, ofis çalışanlarından yönetim kuruluna kadar, kişi ve kurumların birlikte daha verimli bir şekilde çalışabilmesini ve rekabette öne geçebilmeleri için gereken iş öngörülerini daha etkili bir şekilde kullanabilmelerini mümkün kılıyor. Bunu, yazılımın kullanımını şirket içinde kurulumlar, talebe göre uygulamalar ve mobil cihazlar çapında genişleterek gerçekleştiriyor.
 • SAP, kullanıcı arayüzünün kolaylığı ve esnek uygulama seçenekleriyle artık sadece şirketlerin değil, çalışanların da iş süreçlerine destek oluyor. SAP, mobil uygulama çözüm ailesi ile sosyal ağlar, iPhone ve Blackberry başta olmak üzere tüm mobil cihazlar üzerinden de kullanılabiliyor.

SAP Türkiye

 • SAP’nin iş yazılımları alanındaki liderliğini Türkiye’de de devam ettiren SAP Türkiye, şirketin 65. ülke ofisi olarak 2001 yılında kuruldu.
 • SAP’nin Türkiye çapında toplam 1.000 müşterisi bulunuyor.
 • SAP, Türkiye’de de kurumsal uygulama yazılımları pazar lideri %45,8 (kaynak: IDC, Turkey EAS Market 2010-14Forecast )
 • SAP’nin dünya genelindeki yaygın kullanımına paralel olarak Türkiye’de yıllık ciroya göre en büyük 10 şirketin 8’i iş süreçlerini, SAP çözümleri ile kontrol ediyor.
 • SAP Türkiye, son beş yıldır yılda ortalama %20’lik bir büyüme gerçekleştiriyor. SAP Türkiye’nin 2010 yılı geliri ise 46 milyon Euro olarak gerçekleşmiş bulunuyor.
 • Türkiye’de neredeyse her evde SAP sistemi üzerinde üretilen 10 ürün bulunuyor.
 • SAP, özel sektörde faaliyet gösteren şirketlere sağladığı katkıları e-devlet uygulamaları kapsamında kamu kurumlarına da sağlıyor. SAP en iyi iş uygulamalarını, e-devlet dönüşümü kapsamında; kamu kurumları ile iş birliği içerisinde hareket ederek; vatandaşların kullanımına sunmayı amaçlıyor.
 • SAP tarafından Türkiye’de gerçekleştirilen en son uygulamalar arasında şirketler için basılı fatura gönderme ve saklama zorunluluğu ortadan kaldıran SAP e-fatura çözümü bulunuyor. SAP e-fatura çözümü, uygulamayı yönlendiren kamu kurumları, özel sektör ve SAP arasındaki işbirliğinin de güzel bir örneğini oluşturuyor.

 

 • SAP Türkiye hakkında daha ayrıntılı bilgi için www.sap.com/turkey adresini ziyaret edebilirsiniz.

SAP’nin Sunduğu Çözümlerden Bazıları

 • SAP ERP (Kurumsal Kaynak Planlama)
 • SAP BI (İş Zekası)
 • SAP LoB (Endüstri Çözümleri)
 • CRM Müşteri ilişkileri yönetimi
 • SCM Tedarik zinciri yönetimi
 • HCM İnsan kaynakları yönetimi
 • SRM Tedarikçi ilişkileri yönetimi
 • Sürdürülebilirlik
 • Kurumsal Mobilite Çözümleri
 • Kurumsal Bilgi Yönetimi
 • Kurumsal Performans Yönetimi
 • SAP GRC (Kurumsal Yönetim, Risk ve Uyumluluk)
 • Ürün Hayat Döngüsü Yönetimi

Rakamlarla SAP (2010 Yılsonu)

 • 12.5 milyar Euro gelir
 • Kurumsal Uygulama Yazılımları’nda dünya lideri
 • 120 ülkede 109.000 müşteri
 • 2.400’den fazla İş Ortağı
 • 53.000’den fazla çalışan
 • 2 milyonun üzerinde online topluluk üyesi
 • 25 farklı endüstriyi tek bir platform üzerinde destekleyen lider teknoloji
 • Dünya çapında yılda 2,5 milyar elektrik, su, gaz faturası SAP sistemleriyle kesiliyor
 • 50 milyon banka hesabı SAP sistemlerinde yönetiliyor
 • 2,2 milyar ton çikolata SAP çözümleriyle üretiliyor

İnovasyon ve Sürdürülebilirlik

 • 11 ülkede, yazılım geliştirme merkezlerinde 14.813 çalışanı bulunmaktadır.
 • Gelirlerin %14’ü değerinde AR-GE yatırımı: 1.72 Milyar Euro
 • 2020 yılına yönelik karbon hedefi: 20 yıl önceki değerleri korumak. SAP bu hedefe uygun bir trend izlemektedir.
 • Finansal sonuçlara paralel olarak karbon salınımı rakamlarını da sunan şeffaf yaklaşımı vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir