SAP, Kurumsal Yazılım Pazarında Yeni Uygulaması HANA’yı Kullanıma Sundu

SAP, milyarlarca veriyi “gerçek zamanlı” olarak ve “anında” analiz edebilen yüksek performanslı uygulaması HANA’yı dünya çapında müşterilerinin kullanımına sundu. “In-memory ”teknolojisiyle yazılım pazarında çığır açacak olan HANA, bir süredir belirli SAP müşterileri tarafından kullanılıyordu. HANA’yı kullanan müşterilerin elde ettiği muhteşem sonuçlar SAP’yi yazılımı tüm şirketlerin hizmetine sunmaya yöneltti. Farklı kaynaklardan gelen 500 milyon satırlık bir veriyi 1 saniye içinde gerçek zamanlı olarak işleyip, analiz edebilen HANA’nın, SAP’nin bundan sonra geliştireceği kurumsal yazılımların temelini oluşturması bekleniyor.

Dünyanın lider Kurumsal Uygulama Yazılımları sağlayıcısı SAP, milyarlarca veriyi “gerçek zamanlı” olarak ve “anında” analiz edebilen yüksek performanslı yazılımı HANA’yı (High-Performance Analytic Appliance – Yüksek Performanslı Analitik Aracı) dünya çapındaki müşterilerinin kullanımına sunduğunu duyurdu. SAP in-memory (bellek içi) teknolojisi ile yeni nesil analitik ve iş uygulamalarını müjdeleyen uygulama, ilk olarak 2010 baharında duyurulmuş, Kasım 2010’da da bazı seçilmiş müşterilerin kullanımına sunulmuştu. SAP, daha önce söz verdiği şekilde, Haziran 2011’de bu eşsiz yazılımı tüm müşterilerinin kullanımına sundu.

SAP HANA, farklı kaynaklardan ve satış noktalarından gelen 500 milyon satırlık bir veriyi 1 saniye içinde, gerçek zamanlı olarak işleyip, analiz edebiliyor. Bu nedenle HANA’nın geleneksel veri işleme ve analiz yöntemlerinde köklü bir değişim yaratarak, kurumsal uygulama yazılımları pazarında çığır açması bekleniyor. SAP’nin iş ortakları ve müşterileri ile birlikte geliştirdiği yazılım, operasyonel verinin gerçek gerçek zamanlı olarak işlenip, analiz edilmesini ve verilerden anlık sonuçlar çıkarılmasını sağlıyor. SAP HANA’nın sağladığı yeni nesil analitik imkanlar sayesinde şirketler kurumsal ihtiyaçlarına farklı bakış açılarıyla yaklaşıp, benzersiz yeni uygulamalar geliştirebiliyor ve mevcut SAP çözümlerini daha da geliştirebiliyor.

Örneğin, bir SAP müşterisi proje başına düşen kar marjını artırmak için SAP HANA kullanarak gerçek gerçek zamanlı simülasyonlar çalıştırıyor. Taşımacılık şirketleri için BT hizmeti veren bir başka SAP müşterisi ise, taksi şirketlerinin daha verimli ve gerçek zamanlı olarak yönlendirilmesi için bir saniye içinde 360 milyon trafik kaydı arasında arama yapmaya olanak tanıyan SAP HANA’yı kullanıyor. Buna ek olarak, birçok müşteri hem SAP kaynaklı hem de harici verileri çekmek için SAP HANA ile çalışıyor. Örneğin, Fortune 100 şirketlerinden birisi, üretim ortaklarından gelen SAP harici uygulama verilerini harmanlamak için SAP HANA’dan yardım alıyor.

HANA’nın şimdiden mevcut ve gelecekteki SAP ürünlerinin çekirdeğini oluşturması planlanıyor. Bu nedenle SAP’nin önümüzdeki dönemde kurumsal yazılımlarını HANA ile dönüştürmesi ve tüm ürün portföyünü yenilemesi bekleniyor. Bir üründen çok daha fazlası olan SAP HANA, “in-memory” teknolojisiyle yeni uygulamalar geliştirmek için bambaşka ve yepyeni bir bakış açısı sunuyor. “In-memory” teknolojisinin özellikle enerji sektörü ile perakende sektörüne çok önemli katma değerler sağlaması bekleniyor. Şirketlere, veriyi oluştuğu anda analizini yapma imkanı veren bu teknoloji, şirketlere gerçek zamanlı simülasyon yapma imkanı da sağlıyor.

SAP’nin kurumsal yazılımlar alanındaki en son yeniliklerini www.sap.com/turkey adresinden öğrenebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir