Siber Dünyanın Tehdit Haritası Kaspersky Lab’in Yeni Portalında

kspsthdthrt

Kaspersky Lab’in yeni portalı, siber dünya ve bu dünyada yaşayanların gerçek zamanlı bir resmini gösteren benzersiz istatistiksel verileri barındırıyor. Şirketin yeni portalı; dünyanın her yerinden topladığı, insanların web üzerinde ne yaptığı, hangi cihazları kullandığı ve hangi tehditlerle karşılaştığı ile ilgili istatistiksel bilgileri bir araya getirerek eşsiz bir kaynak sunuyor.

Dünyanın lider online güvenlik sağlayıcısı Kaspersky Lab, Kaspersky-cyberstat.com sitesi ile siber dünyayla ilgili müthiş bir kaynak sunuyor.  Portalda en yaygın çevrimiçi tehditlerin derecelendirmeleri, geçtiğimiz ay içinde en sık saldırıya uğrayan ülkelerin listesi ve bugün tespit edilen farklı zararlı yazılımların sayısı bulunuyor.

Yeni portalın ziyaretçileri geçtiğimiz yıl dünya çapında kaç adet e-postanın gönderildiğini, geçtiğimiz 24 saat içinde yazılan blog iletileri veya tweetlerin sayısını, bugün kaç adet yeni telefon satıldığını, kaç sitenin saldırıya uğradığını görebilecekler.

Kaspersky Global Araştırma ve Analiz Ekibinin Yardımcı Direktörü Sergey Novikov şunları söylüyor: “İnternet kullanıcılarının ve cihazların sayısı her geçen gün büyük bir hızla artmakta, ancak ne yazık ki bununla birlikte, siber tehditlerin çeşitliliği de büyümekte. Zararlı mobil uygulamalarının sayısı 11 milyonu aşmıştır. Kendi istatistiklerimiz ve üçüncü şahısların istatistikleri ile siber dünyanın gerçekçi bir resmini yaparak siber uzayın inanılmaz bir hızda genişlediğini ve bu büyümenin sadece yeni fırsatlar yaratmakla kalmadığını, aynı zamanda yeni riskleri de beraberinde getirdiğini göstermeye çalıştık.”

Portaldaki istatistiklerin bir kısmı Kaspersky Lab ürünleri tarafından tespit edilen yeni tehditler hakkında gerçek zamanlı bilgiler sağlayan bulut tabanlı Kaspersky Security Network hizmetinden, bir kısmı da özellikle worldometers.info ve realityclock.com çevrimiçi istatistik hizmetleri gibi diğer kaynaklardan elde edildi. Yeni siber tehditler hakkında bilgiler şirketin dünyanın her yerinde çalışan antivirüs analistleri tarafından işleniyor. Farklı zaman dilimlerinde çalışan uzmanlar yeni zararlı yazılımlara karşı İnternetin sürekli olarak taranmasını sağlıyor. Yeni tespit edilen tehditler derhal tüm Kaspersky Lab ürünlerinin antivirüs veritabanlarına ekleniyor. Analistlerin çalışmaları hakkında bilgiler ve şirketin Moskova’daki antivirüs laboratuarının benzersiz görünümü için şu sanal tura katılabilirsiniz. İstatistik portalına ek olarak Kaspersky Lab yakın zamanda, dünyanın her yerinden siber tehdit vakalarını gerçek zamanlı olarak görüntüleyen bir çevrimiçi hizmet olan etkileşimli siber tehdit haritasını da kullanıma sundu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir