Solid-State Disk (SSD) nedir?

solid state disk

Solid-State Disk (SSD) nedir?

Geleneksel sabit disk sürücülerin yerine kullanılması amaçlanan, NAND flash tabanlı bir depolama çözümüdür. Samsung tarafından geliştirilen bu teknoloji, veri depolama alanında yepyeni bir dönem başlatmaktadır. Bu yeni nesil depolama çözümü; içerisinde hareketli manyetik disklerin bulunduğu sabit disklere oranla, daha düşük güç tüketimi, yüksek dayanıklılık, hafiflik ve performans artışı gibi özelliklere sahiptir.Olağanüstü Okuma-Yazma ve Yükleme Performansı
Bigboy SSD’nin performansı sıradan sabit disklere göre %150 daha fazladır. Örneğin, veri okuma hızı saniyede 57MB ve veri yazma hızı saniyede 32MB değerlerindedir, bu da sabit disklerin iki katından daha fazladır. Diğer bir deyişle SSD, 1.8 inçlik bir sabit diske göre bilgisayar açılma süresini yarıya indirmektedir. Depolama cihazı olan SSD, motor, disk ve okuyucu kafa gibi hareketli parçalar yoktur. Bu sayede HDDlerdeki çalışma süresi(spin-up time), arama süresi (seek time) ve yüksek hızda veri aktarımı sırasında yaşanan gecikme süreleri gibi değerleri ortadan kaldırmaktadır. SSD kullanıldığı cihazlar için dost bir cihazdır. Hareketli parçası olmaması gürültüsüz çalışmasını sağlar ve çok düşük düzeyde olan güç tüketimi ısınmasını önler.

SSD Farkını gözlerinizle görün…
Taşınabilir Bilgisayarlar ile Tam Uyumlu
SSD’yi sıradan bir hard disk şeklinde tasarlanmıştır. Ara yüzü ATA5 özellikleri ile tam uyumludur ve 0-4 PIO modları ile UDMA mode 4 (Ultra DMA 66MHz) desteğine sahiptir.

Düşük Güç Gereksinimi
Hareketli parça bulundurmaz
Çalışma ve bekleme sırasında çok düşük güç harcaması
Pil kullanım süresinde %10 artış

Hız performansı
Açılma süresi yok
Arama süresi yok
Devir gecikmesi yok
Artırılmış veri aktarım hızı
57MB/saniye okuma, 32MB/saniye yazma hızları
İki kat hızlı açılan sistem

Güvenilir
Bozulabilecek hareketli parça bulundurmaz
Yüksek darbe ve titreşim dayanımı
Uç sıcaklık değerlerinde çalışabilme (-20° – 80°C aralığında)

Gelişmiş çalışma biçimi
Gürültüsüz
Isınmaz
Sıradan sabit disklerin yarısı ağırlığında

Teknik Özellikler :
Hız: 58MB/sn Okuma, 32MB/sn Yazma
Arayüz: ATA-5
Gerilim: 3,3V – 5V
Akustik (Çalışma/Boşta): 0 dB
Güç: Çalışma 0,5W, Boşta 0,1W, Bekleme 0,06W
Ağırlık: 50g

kaynak: Sony

3 yorum

 1. serdar Yanıtla

  selamlar size bir sorum olacaktı inşallah yardım edebilirsibniz benim hp compaq nx6310 EY588ES#AB8 LAPTOPUM VAR HDD 60 GB BUNU ARTTIRMAK YANİ YENİ HDD ALMAK istiyorum bana yardımcı olabilirseniz sevinirim en az 100gb olması yeterli smleyeceğiniz marka modelin şimdiden tşk görüşmek dileğiyle

 2. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Serdar Bey;
  Notebookunuza disk aldıktan sonra teknik servise gidip bunu taktırmanız gerekmektedir. Yada siz kendi çabanızla içerisindeki diski söküp takmalısınız. Yeni takacağınız diske işletim sistemi kurmanı gerekmektedir. Bu işlemleri yapabilirseniz size bir iki ürün önerebiliriz. Aşağıda linkleri verilen ürünleri inceleyebilirsiniz.

  SEAGATE | 100 GB SEAGATE 5400 RPM 8MB IDE 2.5 96.26 YTL

  WESTERN | 120 GB WESTERN DIJITAL 5400 RPM 8MB 102.18 YTL

  SAMSUNG | 160 GB SAMSUNG 5400RPM IDE 99.22 YTL

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir