Sony ve Mars Entertainment Group’tan 4×4’lük bir işbirliği

Sony 4K projektörler ile Cinebonus’larda 4 kat daha kaliteli sinema keyfi En yeni teknolojileri ile hayalleri gerçekleştirerek, insanların hayatına değer katan dünya devi Sony ve Türkiye’de eğlence sektörünün lider şirketi Mars Entertainment Group, 3D film gösterimleri için yaptıkları işbirliğini bir adım daha ileri taşıdı.

Bu sayede sinemaseverler, Sony tarafından geliştirilen ve geleceğin dijital sinema teknolojisi olarak ifade edilen 4K projektörler ile Cinebonus Sinemaları’nda 8,8 megapiksellik yüksek çözünürlüklü görüntü kalitesi ve netliği ile film izlemenin keyfini sürmeye başladılar.

3D değer zincirinin her parçasında uzmanlığı olan tek şirket olarak bu platformun lideri olan Sony ile Türkiye’de sinema sektörünün lideri Mars Entertainment Group, Nisan 2010’da 3D sinema deneyimini farklı bir boyuta taşımak üzere güçlerini birleştirdiğini duyurmuştu. Bu iki dev şimdi de yine Türkiye sinema sektörünün geleceğine yönelik önemli bir altyapı yatırımı ile ilgili yeni bir işbirliği yaptı. Türkiye’de gerçekleşen “ilk 4K sinema donanımı” niteliğindeki bu işbirliği kapsamında, İstanbul’da Cinebonus Kanyon, Cinebonus Nautilus, Cinebonus Meydan ve İzmir’de Cinebonus Balçova Kipa’da olmak üzere 4 lokasyonda yer alan, toplam altı adet dijital sinema salonunda 3D film gösterimleri Sony SXRD 4K Sinema Projeksiyonları ile gösterim yapılmaya başlandı.

Mars Dijital Sinema Marka müdürü Serde Nadirler, “2007 yılında başladığımız dijital sinema gösterimlerinde hedefimiz misafirlerimize sinema deneyimini en son teknolojiyi kullanarak en iyi görüntü kalitesinde sunmaktır. 2D ve 3D olan filmlerde en önemli kriterlerden birisi gösterimlerin en parlak görüntü ve en canlı renklerle gerçekleştirilmesidir. Sony 4K sinema projeksiyonları dijital sinema teknolojileri içerisinde kendisini 4K görüntü çözünürlüğü ve 21.000 lümens yüksek parlaklık ile diğerlerinden farklı bir yerde konumlandırdı ve sunmak istediğimiz deneyim için tercih etme sebebimiz oldu.

Büyüleyici bir sinema deneyimi

Bugün itibariyle, dünya çapında, hepsi 3D ile uyumlu olan toplam 14.000 adet Sony 4K dijital projektörü satışı gerçekleştirildiğini, Türkiye’de ise ilk defa bir sinema grubuyla bu kadar büyük bir anlaşma yapıldığını vurgulayan Sony Doğu Avrupa Dijital Sinema Satış Müdürü bay Tamas Kelemen ise şunları ifade etti: “4K, sinema teknolojisinin geleceği ve bu teknolojiye geçmek için pek çok neden var. Bunlardan en önemlisi 2K ile HD arasında çok büyük bir görüntü kalitesi farkı olmaması. Sonuçta insanlar, evde, kendi oturma odalarının konforunda yaşadığı sinema deneyiminden çok daha iyisini yaşayabilmek için sinemaya gidiyor. Bunu da onlara sağlayacak teknolojiyi yine Sony geliştirdi.”

Sony 4K, 2K’nın 4 katı değerinde bir netlik, canlılık ve görüntü kalitesi sunuyor

SRX-R320 sinema projektörü özellikle sinema aplikasyonları için dizayn edilmiş yüksek çözünürlüklü bir projektör. SRX-R320 projektöründe kullanılan SXRD™ görüntü cihazları, 4.096 H x 2.160 V pixel matriksleri aracılığıyla, Digital Cinema Initiatives, LLC (DCI) tarafından garanti edilen 4K çözünürlüğün ayırt edilmesini sağlıyor. Bu sayede Sony 4K projektörler, 2K projektörlerin karesi (2K²) olarak ifade edilebilecek 8.8 megapiksel yüksek çözünürlüklü görüntü kalitesi ve netliği sunuyor. 2K projektörlerdeki çözünürlük oranı ise 2.2 megapiksel.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir