SYSPREP “A fatal error occurred while trying to Sysprep the machine” Hatasnın Çözümü:

ssa

Bu yazımızda bir çok Bilgi Sistemleri Destek personelinin kullanmış olduğu Microsoft’un bir aracı olan “Sysprep” ten kısaca bahsetmeye çalışacağım. Yazımın temel amacı başlıkta gördüğünün Sysprep hatasının çözümü ile ilgili olacaktır. Sysprep’ten yüzeysel olarak bahsedeceğim. Ama bu araç ile ilgili sorularınız olursa yorum bırakarak sorularınızı iletebilirsiniz.

Sysprep’in temel amacı elinizde bulunan bir cihaza ait imajı aynı donanım özelliğine sahip olmaksızın birden fazla cihaza sorunsuz yüklemenize yarar. Sysprep işlemi  hem zamandan tasarruf hem de imaj içinde bulunan cihazın lisans bilgisi, bu cihaza ait sid bilgileri, computer name gibi bilgileri yeni cihaza sysprep ile imaj attığınızda sıfırlanmasını sağlar. Ben image programı olarak Active Boot Disk yazılımını kullanıyorum. Arayüzü ve kullanımı oldukça basit. Hazırlamış olduğum Window imaj dosyasını  sysprep yapıp işlemi “Shutdown” komutu ile sonlandırıyorum. Daha sonra bu bilgisayarın imajını alıp yeni cihazlara yükleme yapıyorum. Cihazlar açıldığı zaman sysprep işlemi devreye girip yukarıda saydığım işlemleri gerçekleştirip cihazı tertemiz bir kullanım için hazır hale getirmiş oluyor.

ss1

 

Sysprep işlemini yaparken “A fatal error occurred while trying to Sysprep the machine” adlı bir hataya zaman zaman rastlayabilirsiniz. Bunun nedeni Sysprep işleminin bir cihazda en fazla 3 kez varsayılan olarak yapılabilmesinden kaynaklanmaktadır. Aşağıdaki çözümü uygulayıp bu durumu düzeltmeniz mümkün.

ss2

Çözüm:

Regedite erişip aşağıdaki anahtara gidiyoruz.

“HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup\Status\SysprepStatus” sağ pencerede yer alan “GeneralizationState” değerini “7” yapıyoruz.

ss3

Daha sonra komut satırını “Run as administrator” yetkisi ile çalıştırıyoruz. Sonra sırası aşağıdaki komutları uyguluyoruz. Resimlerini görebilirsiniz.

Msdtc – uninstall

Msdtc -install

ss4

ss5

ss6

Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra yine regedit içerisinde “HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\SoftwareProtectionPlatform” anahtarını bulup sağ pencerede yer alan “SkipRearm” değerini “1” yapıyoruz.

ss7

Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatıp “Sysprep” uygulamasını çalıştırdığınız zaman bu hatayı almayacaksınız. Kolay gelsin.

Sysprep ile ilglili hazırlanmış güzel bir makaleyi bu linkten görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir