Tasarımda altın yaşını kutlayan Sony, dört iF Altın Ödül ile rekora imza attı

Sony, Tasarım Merkezi’nin kuruluşunun 50. yılında, sınırları zorlayan tasarımlarıyla iF Tasarım Ödülleri’nde, tam dört Altın Ödüle layık görüldü. Sony, Handycam NEX-VG10, BRAVIA NX800 TV Serisi, “α” NEX-5 dijital fotoğraf makinesi ve VPL-FX500L/VPL-FX30 projektörü ile 3 binin üzerinde ürün arasından sadece 50’sine verilen Altın Ödüllerin dördünü alarak, kendi alanında bir de rekor kırdı. Ayrıca Sony, iF Ürün ve İletişim Ödül kategorileri de dahil olmak üzere toplam 22 ödül aldı.(18.03.2011 – İstanbul) – Dünyanın en prestijli tasarım yarışmalarından biri olan iF (Uluslararası Forum Tasarım Ödülü), ‘seçkin bir tasarım’ yaratma ve sunma konusunda Sony’nin yeteneklerini bir kez daha takdir etti. Sony, Handycam NEX-VG10,  BRAVIA NX800 TV Serisi, “α” NEX-5 dijital fotoğraf makinesi ve VPL-FX500L / VPL-FX30 projektörü ile seçkin ürün tasarımları için toplamda 3.000’den fazla katılımdan 50’sine verilen ödülden dört prestijli ‘Altın Ödül’ü alarak kendi rekorunu kırdı. Tüm Sony ürün serileri için iF, etkileyici 22 ödül sunarak Sony’nin endüstri lideri ‘ürün’ ve ‘iletişim’ tasarımlarını da kutladı.

Monolithic Design, ödüllü seriye de hayat veriyor

Sony her zaman kullanıcılara daha iyi biçim ve fonksiyonlar sağlamak amacıyla tasarımın sınırlarını zorluyor. Endüstrinin övdüğü ‘Monolithic Design’ sergisi ile geçen yılın Milano Salone Internationale del Mobile tasarım fuarındaki çarpıcı varlığından sonra bu ödüller, Sony’nin tasarımda yeni alanlara doğru yaratıcılığının ne kadar zengin olduğunu daha da iyi gösteriyor. Sony’nin Altın Ödül’ü kazanan ürünlerinden biri, ev elektroniği tasarımında yeni bir anlayışı izleyen BRAVIA NX800 TV serisi. Gelişen modern yaşam hedefi ile tasarımcılar, mümkün olduğu kadar iyisini yapmak için gereksiz dış düğmelerin hepsini kaldırarak, mükemmel bir titizlikle seçilmiş malzemeler kullanıyor. Tasarım, 2010 ev eğlencesi ürün yelpazesine hayat veren ve ilkbaharda çıkacak olan yeni BRAVIA HX92/HX82/NX72 serisinde kullanılmaya devam edecek olan Sony’nin ödüllü ‘Monolithic Design’ anlayışını hayata geçiriyor.

Altın yaşa, altın ödüller yakışır

Ödül töreninde yaptığı konuşmada başarılarını ve duydukları gururu vurgulayan  Sony Avrupa Tasarım Merkezi Direktörü Tak Kawagoi, sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu yıl Sony Tasarım’ın 50. yılı. Bu altın yaşımızda, iF’ten yenilikçiliğimiz ve yaratıcılığımız için tam dört tane Altın ve toplamda da 22 adet ödül almak bizi çok mutlu etti. Bir endüstri lideri olarak biz, markamızın ününün temel bir parçası olan zengin tasarım mirasımızla gurur duyuyoruz. Geçen yıl pek çok yenilikler yarattık, dijital fotoğraf makinesi pazarına tümüyle yeni bir yaklaşım getiren ‘α’ NEX-5’i ve değiştirilebilir lensli dünyanın ilk tüketici HD video kamerasını geliştirdik1. Sony Tasarım sürekli olarak geleceğe bakıyor ve orijinal tasarımlar yaratmak için sürekli çalışıyor. İnsan odaklı tasarım da bunun temel bir parçasını oluşturuyor. Bu önemli yılımızda prestijli ödülleri almak, tasarımda öncü bir marka olarak bize çok güzel bir motivasyon sağladı.”

iF Altın Ödülleri’ne layık görülen Sony’ler

“α” NEX-5: Dünyanın en küçük ve en hafifi

Gelişen dijital fotoğraf makinesi pazarında Sony’nin yarattığı yenilikçi kategoriyi anlatan Sony Baş Sanat Direktörü Takuya Niitsu şunları söyledi, “Bir süredir fotoğraf makinesi pazarındaki gizli ihtiyaçları hissettik. Bazı kimselerin kompakt makinelerin yaratıcı gücünden memnun olmadıklarını, ancak dijital SLR’lerin hacimlerinin de onları engellediğini gördük. Kusursuz bir çözüm, mükemmel bir görüntü kalitesine sahip olan daha küçük bir makine idi. İşte bu, bizim yeni nesil değiştirilebilir lensli aynasız dijital fotoğraf makineleri geliştirmemizin asıl nedenidir. Tasarımda çarpıcı bir ifade oluşturmaya ihtiyacımız vardı ve NEX-5, dünyanın en küçük ve en hafif değiştirilebilir lensli dijital fotoğraf makinesidir.” Ödül kazanan tasarım için tasarımcılar, şık ve sade bir ara yüz oluşturarak kullanışlılığa da odaklandı. Fotoğraf makinesinde, Altın Ödül’ün yanı sıra bir de İletişim Tasarımı Ödülü alan yeni bir ‘asla kaybolma’ menüsü de bulunuyor.

Yekpare bir mücevher gibi: “BRAVIA” NX800 Serisi

BRAVIA TV’lerin ödüllü ‘Monolithic Design’ serisi olarak bilinen NX800 Serisi, hem şık bir tasarım hem de geniş bir eğlence deneyimi seçeneklerine bağlanma olanağı ile modern yaşamı genişletmek için tasarlandı. ‘Monolithic Design’ anlayışında, tasarımın esası, TV’lere zahmetsizce ince bir görünüm kazandıran, en güzel, basit ve minimal tasarım fikrinden yola çıkıyor. TV’ler, dışarıdan oldukça minimal görünmesine rağmen, bir eğlence dünyasına kolay erişim için son yeniliklerle donanmış durumda. Yine bu anlayışın ürünü olarak, ilkbaharda çıkacak olan yeni BRAVIA HX92/HX82/NX72 serileri ile tüketicilere sunulmaya devam edecek.

Dünyanın değiştirilebilir lensli ilk HD video kamerası: “Handycam” NEX-VG10

25 yıldır süren Handycam® yenilikçiliğinin üzerine inşa edilen Sony NEX-VG10E, değiştirilebilir lesnslere sahip dünyanın ilk HD video kamerası idi1. Aynı zamanda, sinematik arka plan odaksızlık efektlerinin yaratılmasına olanak tanıyan, çok büyük Exmor APS HD CMOS sensörüne sahip ilk Handycam® idi. 14.2 etkin megapiksellik bir sensör ve değiştirilebilir lensler gibi profesyonel görünümdeki özellikleri ile NEX-VG10E, video çekmeyi sevenler için eşi görülmemiş sanatsal olanaklar sunuyor.

Sony projektörler, iki yıl içinde yüzde 50 ile pazarda aslan payını kapacak

iF Altın Ödülüne layık görülen bu iki projektör, toplantı odaları, sergi ve konser salonları gibi sabit kurulum uygulamalarının gerçekleştirildiği mekanlar için tasarlandı. Sony Avrupa İş Projektörleri Grubu Kıdemli Ürün Müdürü Robert Meakin, “VPL-FX500L ve VPL-FX30, XGA çözünürlüğünün Avrupa’da orta ölçekli projektör pazarına nasıl hakim olduğunu ve olmaya da devam ettiğinin bir göstergesidir. WXGA ve HD çözünürlükler büyümeye devam ederken, XGA’nin önümüzdeki iki yıl içinde pazarda yüzde 50 ile aslan payına sahip olması bekleniyor. Projektörün, hem tüketiciler hem de Sony Yetkili Satıcıları için daha da cazip hale gelmesi amacıyla İkiz Lamba Sistemi ve Yatay/Dikey Değiştirme gibi yenilikçi özellikleri içeren oldukça esnek bir projektör olmasını istedik” dedi.

iF Ürün Ödülleri

 • Alpha NEX-3
 • Alpha NEX-5
 • BRAVIA EX500 Serisi
 • BRAVIA NX800 Serisi
 • BDP-S370
 • BDV-F500
 • Cyber-shot DSC-T99/T99D
 • DR-320DPV/DR-350USB
 • DWM-01
 • Handycam NEX-VG10
 • MDR-Z1000
 • MDR-EX510SL
 • MDR-EX1000
 • MPK-THG/THJ, MPK-WF, SPK-CXA
 • nav-u NV-U75/U75V/U76V/U76VT
 • S-Frame DPF-XR100/80
 • VAIO P Serisi
 • VAIO Z Serisi
 • VPL-FX500L/FX30
 • Walkman S Serisi

iF İletişim Ödülleri

 • “α” NEX-5 / NEX-3 için kullanıcı ara yüzü
 • VAIO Medya Galerisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir