TeamViewer Programının Resimli Kurulum Anlatımı

Bu makalemizde sizlere bireysel ve kurumsal olarak sık kullanılan bir program olan TeamViewer programından kısaca bahsetmeye çalışacağız. Makalemizde görsel açıklamalarda da bulunduk. Programın kurulumu ve kulllanımı oldukça basit. Bu programın en büyük özelliklerinden biri de Türkçe dil desteği sunmasıdır. TeamViewer programının  resmi sitesinde programa ait şu açıklamalara yer verilmiş:

TeamViewer – internet üzerinden bilgisayarlara  erişim için hepsi bir arada çözüm:
TeamViewer ile internet üzerinden birkaç saniye içerisinde herhangi bir bilgisayara veya sunucuya bağlanabilir ve bu bilgisayarı sanki karşısında oturuyormuş gibi uzaktan kontrol edebilirsiniz. 60.000.000 kullanıcının neden TeamViewer kullandığını kendiniz görün.

Tüm Durumlar İçin Tek Yazılım

Uzaktan bakım / destek
TeamViewer ile herhangi bir bilgisayarı sanki karşısında oturuyormuş gibi kontrol edebilirsiniz – güvenlik duvarlarının arkasından bile.
Muhatabınız sadece küçük bir program çalıştırmalıdır; bu program için kuruluma veya yönetici yetkilerine gerek yoktur.

Toplantılar / Sunumlar
Ekip çalışması, sunumlar ve satış – bir resim binlerce kelimeden daha fazlasını ifade eder.
TeamViewer ile ekranınızı internet üzerinden diğer kişilerle paylaşabilirsiniz, güvenlik duvarlarının arkasından bile – birlikte dokümanlar üzerinde çalışmak için ideal çözüm.

Uzaktan erişim / Uzak ofis
Tüm bilgisayarlarınıza ve sunucularınıza uzaktan erişim – 7 gün 24 saat.

Yoldayken ofisteki bilgisayarınıza erişmek mi istiyorsunuz? Müşterilerinizin gözetimsiz sunucularına erişmek mi istiyorsunuz? Sorun yok – TeamViewer ile tüm ana bilgisayar kurulumları ücretsiz.
Gelelim Teamviewer programının resimli kurulum anlatımına:

İndirmek için resmin üzerine tıklayın. (Winsows sürümü için)

1- Resmin üzerine tıklayarak programın tam sürümünü (TeamViewer tam sürümü, başka bir bilgisayara bağlantı kurmanın yanı sıra başka bilgisayarlardan da bağlantı kabul edebilir, böylece tüm durumlar için rahat bir çözüme sahip olursunuz. ) indirebilirsiniz. İndirdiğiniz dosyaya çift tıklayarak kurulumu başlatınız.

2-  Çalıştır / Run basarak diğer adıma geçebilirsiniz.

3- “Install” seçeneğini seçip “Next” ile diğer adıma geçebilirsiniz. “Run” seçeneğini seçip ilerlemeniz durumunda programın çalışabilmesi için kurulum yapılacak bilgisayarda “Yönetici” olarak “oturum açmış olmanız /login” gerekmektedir. “Show advanced settings” seçeneğini seçip ilerlemeniz halinde kurulumda bazı seçenekleri iptal edip ekleyebilirsiniz. Bu durum ileri seviyede bilgisayar bilgisi olan kullanıcılar için önerilir.

4-  Buradaki seçeneklerden en üstteki “Kişisel  Kullanıcı”, ortadaki “Kurumsal Kullanıcı”, en alttaki seçenekte  hem “Kişisel” hemde “Kurumsal” müşteri olduğunuzu belirtir. Kendi durumunuza göre seçeneğinizi belirleyin. Şunu unutmayın seçiminize göre “Lisanslama” ücreti ve “Program Opsiyonları” farklılık gösterecektir.

5- Bu adımda karşımıza gelen sözleşme ekranını onaylayarak diğer adıma geçebilirsiniz.

6-  Program kurulumu bitmiş olup arayüz ekranı karşımıza gelmiştir. Tüm bağlantıları bu pencereden gerçekleştiriyoruz. Bağlanacağımız bilgisayarın ID numarasını yazacağımız kısım sağ pencrede yer alır. Eğer karşı tarafın bizim sistemimize bağlanmasını bekliyorsak sol penceredeki “ID” ve “Parola” yı karşı tarafa bildiriyoruz. Eğer karşı taraftaki sisteme bağlanıp sistemdeki sorunları çözmek ve farklı şeyler yapmak istiyorsak “Uzaktan Bakım” seçeneğinin işaretli olması gerekmektedir.

7- Programın arayüz ekranında görünen “Kişi listesi” sekmesine tıklayarak sürekli bağlandığınız kullanıcıları listeleyebilir, yeni kullanıcılar ekleyebilirsiniz. Böylelikle sıklıkla bağlandığınız kullanıcılar için daha hızlı erişim sağlamış olursunuz. Bağlandığınız kullanıcının “ağ bağdaştırıcısı” değişmediği sürece “ID” numarası sabit kalacaktır. Değişen sadece o an için kurulan bağlantının parolası olacaktır.

8- Yardım menüsüne tıklayarak program hakkında bilgileri okuyabilir, yeni sürümünü indirebilirsiniz. Program hakkındaki hatalar hakkında geri bildirim yapabilirsiniz.

9-  Ekstralar kısmında program seçeneklerini ayarlayabilir, loglarınıza bakabilir, lisanslama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

10-  Ekstralar kısmındaki  “Seçenekler” e tıkladığımızda karşımıza resimdeki gibi bir menü gelecektir. Bu kısımda programı kendinize göre yapılandırabilirsiniz. Genelde bu kısımda herhangi bir değişiklik yapılması önerilmez.

İndirmek için resmin üzerine tıklayın. (Windows sürümü için)

11- Resmin üzerine tıklayarak programın spontane müşteriler için (TeamViewer QuickSupport, çok kompakt bir müşteri modülü olup, hedef bilgisayarda herhangi bir kurulum ve yönetici yetkisine ihtiyaç duymamaktadır – self-destek için idealdir)  olan versiyonunu  indirebilirsiniz.

12- Run/Çalıştır tuşuna basıp devam ediyoruz.

13- Karşınıza gelen arayüzdeki “ID” ve “Şifre” kısmındaki numaralar karşınızdaki kişiye bildirmeniz gerekenlerdir.

14- Bu kısımdada programa ait özellikleri değiştirebilirsiniz.

TeamViewer Tam sürümü ve TeamViewer QuickSupport kurulumunu kısaca anlatmaya çalıştık. Program hakkındaki sorularınızı yorum kısmından belirtebilirsiniz.

Programın resmi sitesine ve Windows İşletim sistemi dışındaki versiyonlarına ulaşmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

TeamViewer:

http://www.teamviewer.com/tr/download/index.aspx

Bu haberde yer alan yazı ve resimler izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir