Trend Micro “Titanium Maximum Security” İnceleme

Merhaba sevgili okurlar;

Bu yazımızda sizlere dağıtımını Helyum Bilişim’in yapmış olduğu Trend Micro Titanium Maximum Security programından bahsetmeye çalışacağım. Yazımızda öncelikle programın kurulum aşamasını daha sonrada genel kullanım özellikleri ve teknik bazı özelliklerinden bahsetmeye çalışacağım. Günümüzde veri güvenliğinin oldukça önem kazandığını düşündüğümüzde; özellikle bulut sistemlerinin (Cloud Computing) yaygın olarak kullanıldığı son dönemlerde Trend Micro Titanium Maximum Security güvenlik konusunda mutlaka tercih edilmesi gereken ürünlerin başında gelmektedir. Trend Micro Titanium Maximum Security programının başlıca özellikleri şunlardır: Spam postları önleme; Veri güvenliği, Ebeveyn Denetimleri, Raporlama gibi bir çok özelliği içerisinde barındırmaktadır.  Ayrıca Trend Micro Titanium Maximum Security’nin en büyük özelliklerinden biri de bilgisayarınıza yapılan tehditi önceden algılayıp sorunu “bulut sistemde” çözerek bilgisayarınızın zarar görmesini erken önlemiş olur. Bu sayede bilgisayarınızın performansına ek bir yük gelmemiş olur. Trend Micro Titanium Maximum Security’i diğer antivirüs programlarından ayıran özellikde bu sanırım. Antivirüs program tercihlerinde kullnıcıların en büyük sorunu program kurulum sonrası yaşanan genel bilgisayar performan düşüşleridir. Özellikle oyun oynarken aniden oyundan çıkmak gibi bir durum can sıkıcı olabilir. Geliştirilmiş teknolojisi sayesinde Trend Micro Titanium sizi bu dertlerin hepsinden kurtarıyor. Trend Micro’da bulunan farklı özelliklerinden biri de “Güvenli Silme” özelliği. Bu özellik sayesinde önemli bilgilerinizi bilgisayarınızdan geri gelmemek üzere silebilirsiniz.

Trend Micro Titanium Maximum Security hakkında genel bilgiler verdikten sonra sizlere resimli kurulum anlatımı ve menü bilgilerndirmeleri yapmaya çalışacağım. Anlatımda 32Bit versiyon kullanılmıştır. İnternet üzerinden indirilen setup programı ile kurulum yapılmıştır. CD içeriğindeki setup dosyası ile isim farklılıkları görünebilir.

Resimde görünen “Setup” dosyasına çift tıklayıp kuruluma başlıyoruz.

Karşımıza gelen ekranda “Çalıştır” a basıp devam ediyoruz.

 

 

Kuruluma devam etmektedir.

 

 

Eğer bilgisayarımızda farklı bir antivirüs programı yüklüyse karşımızda resimdeki erkanlar gelecektir. Adımları izleyerek var olan eski antivirüs yazılımını kaldırabilirsiniz. Bu işlemeden sonra bilgisayarınız yeniden başlatılacaktır.

 

Size verilen Seri numarasını yada CD içerisinde bulunan Seri numarasını gerekli yerlere girip kuruluma devam ediyoruz.

 

“Lisans Sözleşmesi” kısmında “Kabul Et ve Yükle” ye tıklayıp devam ediyoruz.

 

 

 

Kuruluma devam edilmektedir.

 

Kurulum tamamlanmıştır. Trend Micro’dan haberler almak isterseniz ilgili yere kullandığınız bir mail adresi girmelisiniz.

 

Kurulum bittikten sonra karşınıza resimdeki gibi bir ekran gelecektir. Bu ana ekran Trend Micro Titanium Maximum Security programınızın ayarlarını yapabileceğiniz ekran. Kurulum bittikten sonra bilgisayarınızda bir internet bağlantısı varsa güncellemeleriniz otomatik olarak yapılacaktır.

 

Titanium Maximum Araç Merkezi  program ayarlarına ait kısayollar bulunmaktadır. Bu kısayollar sayesinde kısa sürede programınızı kişisel kullanım özelliklerinize göre yapılandırabilirsiniz.

 

“System Tuner” sayesinde önceden zamanlama ayarlaması yaparak bilgisayarınızı dilediğiniz saatte belirlediğiniz seçeneklerle otomatik olarak optimize edebilirsiniz.

 

“Ebeveyn Denetimleri” sayesinde çocuğunuzun güvenli bir şekilde bilgisayarı kullanmasını ve internette sörf yapmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca raporlama özelliği sayesinde çocuğunuzun bilgisayarda geçirdiği vakitte neler yaptığı hakkında bilgiler alabilirsiniz. Bu özellik özellikle çocuk sahibi olan bilgisayar kullanıcıları için son derece önemli.

 

“Titanium Maximum Araç Merkezi” genel görünüm ekranı. Bu ekranda hangi araçların aktif-pasif olduğunu görebilirsiniz.

 

“Tara” butonuna bastığınızda karşınıza 3 seçenek çıkmaktadır. Durumunuza göre birini seçip tarama başlatablirsiniz.

 

 

 

“Koruma Ayarları” kısmında Trend Micro Titanium Maximum Security programının tarama-koruma yapılandırmasını belirleyebilirsiniz. Burada yer alan seçenekleri ileri düzey bilgisayar kullanısı değilseniz değiştirmemenizi öneririm.

 

“Güvenlik Raporu” kısmında “Tehditler”, “System Tuner”, “Ebeveyn Denetimleri” kısmında yapılan işlemlerin detaylı raporlamalarını görebilirsiniz. Örneğin çocuğunuz bilgisayar başındayken neler yaptığını merak ediyorsanı “Güvenlik Raporu” ekranına girerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Güncelleme yaparken karşınıza gelecek ekrandır. İnternet bağlantınız olduğu müddetçe programınız otomatik olarak güncellenecektir.

 

Görev çubuğunda Trend Micro Titanium Maximum Security programın ait bir logo görünecektir. Logoya sağ tıklayarak program menülerine hızlıca ulaşmanız mümkün.

 

Tarama işlemi yaptığınızda karşınıza resimdeki gibi bir ekran gelecektir. Eğer bilgisayarınızda bir tehdit olduğu tespit edilirse ekranda görünecektir.

Sizlere Trend Micro Titanium Maximum Security programının kurulumunu, kullanımını ve özelliklerini anlatmaya çalıştım. Bu çalışmamız umarım siz değerli okurlarımız için veri güvenliğinin son derece önemli olduğu son dönemde faydalı bir kaynak olur.

Ürün hakkında detaylu bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

http://www.helyum.com.tr/urun.php?id=18

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir