Tüm dünyadan 1.000’e yakın profesyonel TestIstanbul 2011’de kullanılabilirlik testlerini tartışacak

Yazılım Test ve Kalite Derneği, ilkini büyük bir başarıyla gerçekleştirdiği TestIstanbul konferansının ikincisi için hazırlıklara aylar öncesinden başladı.

26-27 Mayıs 2011’de düzenlenecek konferansın ana konusu “Daha Fazla Kullanılabilirlik Testi, Daha İyi Kullanıcı Deneyimi” olarak belirlenmiş bulunuyor. Konferans, bilişim profesyonellerinin yanı sıra pazarlama uzmanlarını da ağırlayacak.

Yazılım Test ve Kalite Derneği, konferans için uluslararası çapta bildiri kabul etmeye başladı. Yapılan inceleme sonucunda seçilecek bildirileri hazırlayanlar, konferansta sunum yapma olanağına sahip olacak. Gönderilen bildiriler arasında yapılan değerlendirmede “En İyi Bildiri” ödülü de verilecek. TestIstanbul 2011 Konferansı’na bildiri göndermek için son tarih 30 Kasım 2010.

Yazılım Test ve Kalite Derneği (Turkish Testing Board – TTB) tarafından düzenlenen TestIstanbul Konferansı’nın ikincisi 26-27 Mayıs 2011 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Uluslararası Yazılım Test ve Kalite  Kurulu (International Software Testing Qualificaions Board – ISTQB) tarafından küresel çapta gerçekleştirilen konferanslar dizisinin Türkiye ayağını oluşturan TestIstanbul, ilk kez 2010 yılının Mayıs ayında 11 ülkeden 500’ü aşkın profesyonelin katılımıyla gerçekleştirilmişti. 1.000’e yakın katılımcıyı ağırlaması beklenen TestIstanbul 2011 Konferansı’nın ana konusu “More Usability Testing, Better User Experience” (Daha Fazla Kullanılabilirlik Testi, Daha İyi Kullanıcı Deneyimi) olarak belirlenmiş bulunuyor.

TestIstanbul 2011 Konferansı, iş dünyasının yükselen trendi “kullanılabilirlik testleri” alanında Türkiye’de düzenlenmiş ilk geniş çaplı etkinlik olacak. Konferans pazarlama, reklam, finans, sigorta, bankacılık, telekom, üretim ve bilişim sektörleri ile akademisyenler başta olmak üzere tüm dünyadan profesyonelleri bir araya getirecek. Yazılım Test ve Kalite Derneği tarafından gerçekleştirilen TestIstanbul 2011’e Uluslararası Yazılım Test ve Kalite Kurulu ile Kullanılabilirlik Profesyonelleri Derneği (Usability Professionals’ Association – UPA) de destek veriyor. Kullanılabilirlik Profesyonelleri Derneği Başkanı Silvia Zimmermann da konferansın ana konuşmacıları arasında yer alacak.

“Kullanıcı deneyiminde kritik eşik, kullanılabilirlik testleriyle aşılabilir.”

TestIstanbul 2011 konferansının konusu “Daha Fazla Kullanılabilirlik Testi, Daha İyi Kullanıcı Deneyimi” olacak. Yazılım Test ve Kalite Derneği Başkanı Koray Yitmen, konferansın kullanılabilirlik testlerine odaklanmasının iş dünyası tarafında yarattığı öneme dikkat çekiyor: “Günümüzde şirketler mutlak surette müşteri memnuniyetine önem veriyor. Kullanılabilirlik testleri sayesinde, ürün ve hizmetlerin tüketici açısından yarattığı değer en üst seviyeye çıkartılabiliyor. Bu testler aracılığıyla internet sitesi arayüzlerinden tutun, tüketicinin fiziki ortamda eline aldığı ürünleri nasıl daha kolay kullanabileceği inceleniyor, eksiklikler saptanıyor ve geliştirme yolları tespit ediliyor. Hatta pazarlama ve reklam çalışmalarının etkinliği bile kullanılabilirlik testlerinden yararlanılarak yükseltilebiliyor.”

Koray Yitmen

Koray Yitmen, kullanılabilirlik testlerinin dünyada giderek önem kazanan bir trend oluşturduğuna dikkat çekiyor: “Dünya bu konuyu büyük bir ciddiyetle ele alıyor. Ancak ülkemizde henüz yeterli bir bilinç oluşmuş değil. Bunun için de TestIstanbul 2011 Konferansının odak noktasını kullanılabilirlik testleri olarak belirledik. İnanıyorum ki konferans Türk iş dünyası için önemli bir dönüm noktası oluşturacak. Kullanıcı deneyiminde kritik eşiği aşmak için kullanılabilirlik testlerinin yarattığı faydadan daha fazla firmanın yararlanmasını sağlamak en önemli hedefimiz.”

TestIstanbul 2011, psikolojik etkiler, bilimsel gelişmeler, değişen pazarlama yöntemleri, kültürel farklılıklar, yeni tasarım prensipleri gibi faktörler ışığında herhangi bir ürün ya da hizmetin nasıl tasarlanıp sunulması gerektiğini ölçmek amacıyla uygulanan “kullanılabilirlik testleri” üzerinde durarak, daha memnun bir müşteri kitlesi için nasıl daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaratılabileceğini inceleyecek. Konferansa akademisyenlerden reklamcılara, bilim insanlarından sanatçılara, gazetecilerden tasarımcılara, proje yöneticilerinden pazarlama profesyonellerine çok sayıda kişi katılacak.

TestIstanbul 2011’e bildiri göndermek için son tarih 30 Kasım 2010

TestIstanbul 2011, kullanılabilirlik testleri alanında gerçekleştirdiği çalışmaları ve vizyonunu konferans katılımcılarıyla paylaşmak isteyenlere önemli bir fırsat sunuyor. Konferansa bildirisiyle katılarak çalışmalarını uluslararası bir platformda sunmak isteyenler 30 Kasım 2010 tarihine dek www.testistanbul.org adresinden başvuru yaparak bildirilerini gönderebilecekler. Gönderilen bildirilerin İngilizce hazırlanması, 500 kelime civarında ve açıklayıcı bir içeriği sahip olması gerekiyor.

Konferansa gönderilen bildiriler, Yazılım Test ve Kalite Derneği tarafından değerlendirilecek. İçerik ve vizyon anlamında yüksek nitelikli bulunan bildiriler, hazırlayan kişiler tarafından TestIstanbul 2011 Konferansı’nda katılımcılara sunulacak. Bunun yanı sıra gönderilen bildiriler arasında yapılan değerlendirmede “En İyi Bildiri” ödülü de verilecek.

TestIstanbul 2011’in “En İyi Bildiri” ödülünü kazanan konuşmacıya, özel ödüllerin yanı sıra Uluslararası Yazılım Test ve Kalite Kurulu’nun global çapta düzenlediği bir etkinliğe ücretsiz katılma ve uluslararası konferanslardan birinde konuşmacı olma imkanı verilecek. Bu çerçevede kariyer gelişimi açısından da küresel bir önemi bulunan TestIstanbul 2011, aşağıdaki konularda önemli çalışmalara ve deneyimlere sahip herkesi 30 Kasım’a kadar bildiri yollamaya davet ediyor.

TestIstanbul 2011’in odaklanacağı konular:

  • Kullanılabilirlik testleri (Usability Testing)
  • Kullanıcı arayüzü tasarım prensipleri (User interface design priciples for web & applications)
  • Göz izleme (Eye tracking)
  • Kullanıcı etkileşiminde kültürel çeşitliliğin etkisi (Cultural diversity in user interaction)
  • Mobil kullanıcı arayüzü tasarımı  (Mobile user interface design)
  • Çevik kullanıcı deneyimi (Agile user experience)
  • Kullanılabilirlik gereksinimleri (Usability requirements)
  • Kullanıcı Kabul Testleri (User Acceptance Testing – UAT)
  • Arama Motoru Optimizasyonu & web analizleri (Search Engine Optimization (SEO) & web analytics)
  • İnsan-bilgisayar etkileşimi & erişilebilirlik (Human Computer Interaction – HCI & accesibility)

TestIstanbul hakkında (www.testistanbul.org)

TestIstanbul Konferansı, Yazılım Test ve Kalite Derneği – (Turkish Testing Board – TTB www.turkishtestingboard.org) ve Uluslararası Yazılım Test ve Kalite Kurulu (International Software Testing Qualifications Board – ISTQB – www.istqb.org ) tarafından global çapta her yıl gerçekleştirilen konferanslar dizisinin Türkiye ayağını oluşturmaktadır. Uluslararası bir katılıma sahne olan ve ilki 6-7 Mayıs 2010 tarihlerinde yapılan TestIstanbul Konferansı her yıl farklı bir alana odaklanmaktadır. 2011 yılında konferans aracılığıyla yazılım kalitesi ve kullanılabilirlik alanında global trendler, bilimsel gelişmeler ve güncel durumla ilgili katılımcılara derinlemesine bilgi aktarılması amaçlanmaktadır. Yazılımdan sanat eserine, tasarlanan herhangi bir üründen hizmete, insan psikolojisinden toplumların alışkanlıklarına kadar geniş bir yelpazeyi ilgilendiren test ve kullanılabilirlik kavramları konferansa akademisyenlerden sektör profesyonellerine, bilim adamlarından sanatçılara, gazetecilerden tasarımcılara, proje yöneticilerinden pazarlama profesyonellerine farklı sektör ve alanlardan çok sayıda kişiyi çekmektedir.

Yazılım Test ve Kalite Derneği tarafından 26-27 Mayıs 2011 tarihlerinde İstanbul Dedeman Oteli’nde gerçekleştirilecek olan TestIstanbul 2011 Konferansı, Uluslararası Yazılım Test ve Kalite Kurulu  ile Kullanılabilirlik Profesyonelleri Derneği (Usability Professionals’ Association –  UPA www.upassoc.org) tarafından desteklenmektedir. “More Usability Testing, Better User Experience” (Daha Fazla Kullanılabilirlik Testi, Daha İyi Kullanıcı Deneyimi) sloganıyla gerçekleşecek olan TestIstanbul 2011 Konferansı, finans sektöründen pazarlamaya, reklam ajanslarından bilişim sektörüne kadar uzanan geniş bir yelpazede, 15 ülkeden 1.000’e yakın profesyoneli bir araya getirecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir