Tümleşik İletişim trenini kaçırmayın

tumiltsm

İşletmeler için tümleşik iletişim artık üstün teknoloji olarak kabul gören yaygın bir altyapı.

Tümleşik iletişim teknolojisi telefon, mobilite, veri, video konferans, anlık mesajlaşma, birlikte çalışma gibi teknolojileri bir arada kullanmayı ifade ediyor.  Dünyanın her yerinden birçok işletme dağınık olan bu sistemleri bir araya getirmeye çalışıyor. Şirket yöneticileri bu kaynakların tamamını tek ekranda görmek ve yönetmek istiyor. Bu da tümleşik iletişim sistemlerinin benimsenmesi, satın alınması potansiyelini artırıyor.

Kimi firmaların yöneticileri ise tümleşik iletişim araçlarına ihtiyacı olduğunun farkında değil. Bazılarında ise bu bilinç olsa dahi, satın alma gündemini bozan bütçe engelline takılabiliyor.

Tümleşik İletişim Eğilimleri

Küresel olarak tümleşik iletişim eğilimi  Grandview Research tarafından yapılan bir araştırma ile 2020 yılında  75 milyar $’ı geçeceği tahmin ediliyor. Bu büyüme oranı global işletmelerde olduğu gibi ülkemiz için de geçerli. 12 yıldır tümleşik sektöründe sunduğu ürün ve çözümleri ile tanınan Empatiq İletişim Teknolojileri Genel Müdürü Aykut Sağlam ” Akıllı telefon ve ağ tabanlı güvenlik sektörünün gelişimi tümleşik iletişim sektörünün önünde bir referans olarak boy gösteriyor. Üstelik ihtiyacın oluşması, sistemlerin benimsenmesi, sistemlerin revize ihtiyaçları düşünüldüğünde büyüme oranlarının sağlaması yapılmış olur. Ülkemizde yapılan araştırmalara göre 22 milyon işletme çalışanı devrim bekliyor. Donanım ithalatçılarının verileri bize henüz pazar yaygınlığının %1’lere bile ulaşmadığını gösteriyor. ABD’de bu rakam %70’leri bulurken Avrupa’da %50leri geçmiş durumda. Tümleşik iletişim sektörü ülkemizde kuluçka döneminde.” dedi

Rekabet Avantajları

Apaçık olarak ortada olan şu ki; tümleşik iletişim bir işletmenin performansını doğrudan artırabilir. Araçlar doğru kullanıldığında iletişim kanalları ve personel daha verimli ve üretken olurlar. Daha da önemlisi tümleşik iletişim altyapısı çalışanların birlikte çalışma yeteneklerini değiştirecek ve belki de çalışan daha yüksek performans üretecek yada daha az çalışan ile  gerçek performans tüketimi sağlanabilecektir.

Yaptığı değerlendirmeyle birlikte Aykut Sağlam “Tümleşik iletişim altyapılarında her geçen gün bir gelişim söz konusu, bu yatırımı yapmış işletmeler tüm güncellemeleri sistemlerinde kurgulayabiliyorlar. İşletme yöneticileri ihtiyaçlarını belirlerken acele etmemeli ve doğru planlama yapmalıdır. Bu konuda faaliyet gösteren, referans sahibi, saygın uzmanlara sahip bir ekip ile tümleşik iletişim yatırımlarını yapmalıdır. Distribütörlüğünü yürüttüğümüz Grandstream marka telefonlar bir Microsoft Lync, Cisco, Trueconf, Unify, Genesys, Inin ve Calipera gibi sektörün önde gelen tümleşik iletişim çözümleri tarafından test edilmiş ve onaylanmıştır.” yorum olarak ekledi.

Tümleşik iletişim dağıtıcıları ve entegratörleri sağladıkları kiralama yöntemleri ile işletmelerin satın alma maliyetlerini düşürmenin yanı sıra servis sürekliliğini de garanti altına almış sayılırlar. İşletme yönetici memnun olmadığı ürün, servis ve hizmet için sağlayıcı ile kiralama mantığında avantajlı konumdadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir