Türkiye’nin İlk Güneş Enerjisi Santrali Bir Yaşında

Resmin orijinal halini görmek için üzerine tıklayınız.

Türkiye’nin enerji çözümleri markası Tunçmatik’in, Güneş Sigorta ana binasına kurduğu Türkiye’nin ilk güneş enerjisi santrali bir yılda 10,282.32 kWh enerji üretti.

Türkiye’de enerji alanında 40 yıldır hizmet veren Tunçmatik, alternatif enerjinin öneminin ve değerinin bilincinde olarak hareket ediyor. Tunçmatik’in, Güneş Sigorta’nın Esentepe’de bulunan Genel Müdürlük binasına kurduğu Türkiye’nin ilk güneş enerjisi santrali bir yıldır kendi elektriğini kendi üretiyor. Şirket, merkez binasında bulunan santralle yılda 9 MWh enerji üretiyor. Santral toplamda 9 kWp kurulu güçten oluşuyor. Güneş Sigorta, santralin kurulduğu 13 Mart 2009’dan bugüne kadar, toplamda 10,282.32 kWh enerji üretimi yaptı.

Tunçmatik’in gerçekleştirdiği projeyle Güneş Sigorta yılda,  fosil bazlı yakıt kullanarak 11282 kilometrelik yol tükemine eşit, 7.19 ton karbondioksit emisyonu engellenmesine olanak tanıyor. Bu seviyede karbondioksit emisyonunun engellenmesi alternatif olarak ancak 719 ağaç tarafından bir yıl boyunca absorbsiyon ile sağlanabilmekte. Güneş Sigorta, Tunçmatik’in kurduğu bu santralle yeşil enerji kullanarak doğaya katkıda bulunuyor. Güneş Sigorta’nın internet sitesi ve SUNNY PORTAL sayesinde Güneş Enerjisi Santralinin günlük üretim değerleri ve engellenen karbondioksit emisyonu miktarı dakika dakika izlenebiliyor.

Güneş Sigorta Genel Müdürü İlker Aycı “Tunçmatik ile gerçekleştirdiğimiz güneş enerjisi santrali projesiyle kurumsal sosyal sorumluluk alanında bir ilke imza atarak özel sektöre örnek olduk. Santral birinci yılını doldururken ürettiğimiz enerji ile binamızın elektrik ihtiyacının bir kısmını karşıladık. Güneş Sigorta olarak kurumsal sosyal sorumluluk alanında öncü projelerle çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

Resmin orijinal halini görmek için üzerine tıklayınız.

Tunçmatik Hakkında:

Tunçmatik, başta kesintisiz güç kaynakları (KGK) olmak üzere geniş ürün yelpazesiyle Türkiye’nin enerji çözümleri markasıdır. Türkiye pazarında KGK konusunda öncü ve pazarı belirleyici firma olan Tunçmatik, Amerika’nın en büyük kesintisiz güç kaynağı markası olan Eaton’la  işbirliği yaparak kurumsal pazarda da gücüne güç katmıştır. Ayrıntılı bilgi için www.tuncmatik.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Powergie Hakkında:

Powergie, bir Tunçmatik grup markasıdır. Güneş enerjisi alanında faaliyet göstermektedir. Japon devi Kyocera’yla yaptığı iş ortaklığıyla yenilenebilir enerji alanında komple çözümler sunmaktadır. Powergie Türkiye’de teknik altyapısı olan girişimcilere yönelik bayilik ve eğitim programları sunarak; hem kullanıcılar hem satıcılar için karlı bir çözüm sunmaktadır. Ayrıntılı bilgi için www.powergie.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Basın bülteninden derlenmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir