Twitter Hesabım Askıya Alındı ! Askıda Olan Twitter Hesabını Geri Almak

twitterhesapl

Merhaba sevgili okurlar,

Bu yazımızda size son dönemlerde Twitter kullanıcılarının sıklıkla yaşamış olduğu sorunun çözümü hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Eğer Twitter Kurallarını sıklıkla ihlal ederseniz bir süre sonra Twitter hesabınıza girdiğinizde karşınıza “Hesap Askıya Alındı” uyarısı görebilirsiniz. Bu durumda panik yapmanıza gerek yok. Eğer Twitter yetkililerini ikna edecek cevapları içeren bir formu kendilerine göndermeniz halinde hesabınız aynı gün veya 1-2 gün içerisinde otomatik olarak açılacaktır.

Twitter hesabınız iki şekilde askıya alınabilir. Riskli görülen veya ele geçirilmiş Twitter hesapları askıya alınır ve karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelir. Burada yapmanız gereken ilgili kutucukları tıklamak ve doğrulama kodunu girmek olacaktır. Onaylama kodunu girdikten sonra size ait olan Twitter hesabınızı kaldığı yerden kullanmaya devam edebilirsiniz.

hesap_twitter

Yukarıdaki formu doldurduğunuz halde Twitter hesabınız hala aktif hale gelmemiş ve aşağıdaki gibi bir resim karşınıza geliyorsa yapmanız gerekenler şunlardır:

twitteraccounsuspend

İlk olarak Twitter hesabınıza bağlı uygulamaları kontrol ediniz. Burada spam mesaj gönderen uygulama varsa yada şüphelendiğiniz bir uygulama olduğunu görürseniz “Erişimi Kaldır” butonuna tıklayarak ilgili uygulamayı siliniz.

twitterapp

Uygulamalarda yaptığınız düzenlemeden sonra  buraya tıklayarak aşağıdaki formu belirtilen şekilde doldurun. Formu İngilizce doldurmanız gerekmektedir. Formda kullanacağınız hitap şekli önemlidir. Hatanızı kısa ve öz bir biçimde ifade etmeniz etkili olacaktır. Bu şekilde defalarca askıya alınan hesabınızı kurtarmanız mümkün.

twitterform

Yukarıdaki formu doldurduktan sonra karşınız şu ekran gelecektir. Bu aşamadan sonra yapmanız gereken şey bekleyip mailinizi kontrol etmeniz olacaktır. Yoğunluğa ve hesabınızın kapanma şekline göre gelecek mailin süresi değişebilir. Tahmini olarak askıya alınan hesaplar 1-2 gün içerisinde açılmaktadır. Eğer bu formu doldurmanıza rağmen hesabınız askıda durmaya devam ediyorsa maalesef yapacak bir şey kalmamıştır.

Twitter Hesaplarının Askıya Alınma nedenlerini şu şekilde sıralamam mümkün

1-      Sürekli olarak spam içerikli mesajlar ve bildirimler göndermek.

2-      Takipçi sayısının %5 i kadar spamlanan kullanıcıların hesabı askıya alınır.

3-      Kimlik hırsızlığı veya taklitçilik yapan hesaplar askıya alınabilir.

4-      Takipçi arrtırmak veya RT,FAV yamak için uygulamalar kullanmak.

5-      Marka taklidi yapmak.

6-      Eposta adresini doğrulayamamak veya doğrulamamak.

7-      Gün içerisinde yüksek sayıda ard arda tivit atmak

8-      Twitter hesbınızı 180 gün boyunca kullanmamak.

9-      Şiddet veya tehdit içeren tivitler atmak.

Gibi hareketleri yapmanız halinde Twitter hesabınız askıya alınabilir. Konu hakkında detaylı bilgilye şuradan bakabilirsiniz.

Son dönemde ülkemizde yaşanan olaylardan sonra farklı düşünce grupları arasında sosyal medya üzerinde adeta spam timleri kurulmuş durumda. Belirlenen bir kullanıcıya o grup tarafında sürekli olarak spam bildirimi yapılarak hesap askıya alındırılabiliyor. Bu durumdan kurtulmak için yukarıdaki adımları takip etmeniz yeterlidir. Ayrıca spam tehdidi almaya başladığınızda hesabınıza girip aşağıdaki resimde belirtilen şekilde hesabınızı korumaya alabilirsiniz. Birinin sizin yayınlarınızın spam olduğunu bildirmesi için önce sizi takip ediyor olması gerekir. Siz hesabınızı korumaya alarak sizi kimlerin takip edip edemeyeceğini belirlemiş olabilirsiniz.

tivitguard

Ayrıca spam tehdidi aldığınızdan şüpheleniyorsanız hesabınızı korumaya aldıktan sonra “Profili Düzenle” kısmına girip adınızın sonuna alttire (_) işareti koyup aramalarda bulunmanızı zorlaştırabilirsiniz. Spam tehdidinin sona erdiğini düşünüyorsanız yaptığınız değişikliği geri alabilirsiniz.

tivitguard2

Twitter üzerinden ülke gündemlerinin belirlendiği, tek bir tivitle bazı gruplarının ayaklandırılabildiği, toplu bir şekilde spam bildirimi ile yüksek takipçili hesapların askıya alındırılması, hack grupları tarafından bazı ünlü twitter hesaplarının ele geçirildiği günümüzde bu bilgilerin sizlere faydalı olacağınız düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir