Twitter İçerisindeki Uygulamaları Kaldırmak ve Hesabınızı Güvenli Hale Getirmek

twt1a

Sosyal medya araçlarının kullanımın hızla artması bazı güvenlik sorunlarını da beraberinde getirdi. Bir çoğumuz mobil cihazlarımızdan Twitter uygulamasını kullanıyoruz. Son dönemlerde ülkelerin iç sorunlarını çözme noktasına yaklaşacak kadar etkili olan Twitter platformu eğer dikkatli kullanılmazsa başınızı ağrıtacak durumlara yol açabilir. İnternet üzerindeki bir çok uygulama Twitter hesabınıza kendini bağlamak ve bunun üzerinden bazı verilerinize erişmek istemektedir. Bilinen uygulamalar ne kadar sağlıklı görünüyor olsalar da bunun yanında adını bile belki ilk kez duyduğumuz uygulamalarda mevcut. Bazı durumlarda kurulum adımlarını hızlı geçmek ve internet üzerinde o an ulaşmaya çalıştığımız veriye erişimin hızlanması açısından karşımıza gelen seçenekleri okumadan “next” tıklamaları ile uygulamayı Twitter içerisine yerleştirmiş oluyoruz. Daha sonra Twitter içerisinde izin verdiğiniz bu uygulama sizin adınıza “geçen sene birlikte çekildiğimiz resimlerimi gördün mü” , “ x ünlünün olay videosu” vb. mesajları arkadaş listenizdeki kişilere göndermekte olup bunlarında tamamı zararlı uygulama içeren sitelere yönlendirme yapmaktadır. Sonrasında siz tüm arkadaşlarınıza farklı iletişim kanallarından ulaşarak “benden gelen şu mesaja tıklamayın”  demekle kalıyorsunuz. Bir zamanların meşhur “açmayın dedeler” söylemini duyar gibi olabilirsiniz J. Tüm bu olumsuz durumların önüne geçmek için yapmanız gereken bir iki işlem var. Öncelikle her güvenlik yazısında belirttiğim üzere güncel bir AV programı sisteminizde mutlaka olmalı. Bunun yanında aşağıda resimlerle gösterilmiş olan Twitter uygulamalarını kontrol etmeniz olacaktır. Burada güvenmediğiniz uygulama olduğunu düşünüyorsanız hemen Twitter ile bağlantısını kaldırın. Tavsiyem burada mümkün olduğu kadar az uygulama bulundurun. Şimdi gelelim Twitter uygulamalarını kontrol etme adımına:

 

  • Sağ üst kısımda yer alan Twitter logonuza tıklayınız.

twt1

  • Açılan kısımda “Settings” – “Ayarlar” kısmına tıklıyoruz.

twt2

  • Açılan yerde “Apps” – “Uygulamalar” kısmına tklıyoruz.

twt3

  • Açılan kısımda bilinmeyen veya güvenmediğiniz veya spam mesaj gönderdiğini düşündüğünüz, tespit ettiğiniz uygulamar varsa “Revoke Access” – “Erişimi Kaldır” kısmına tıklıyoruz. Daha sonrasında bu uygulamaların hesabınızla tüm ilişiği kesilmiş olur.Hesaplarınızla ilişiği kesilen uygulamaların bıraktığı izleri temizlemek için yazının altında belirttiğim ücretsiz tarama uygulamasını kullanmanızı tavsiye ederim.

twt4

Bu işlemleri yaptıktan sonra Twitter hesabınız biraz daha güvenli hale gelmiş olur.  Sosyal medya hesaplarınızın güvenliğini kontrol etmek için “ESET Sosyal Medya Tarayıcısı” aracını kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir